Чи готові ви зробити свій вибір? До 25 жовтня залишається місяць. Кандидатів, як то кажуть, уже понесло. Наші міста й села зарясніли бордами з відомими й невідомими обличчями. І соцмережі так само всіяні політичною рекламою. Виборчі аналітики порахували, що лише на рекламу у Facebook партії вже витратили 186 тис. доларів. Поліція тим часом уже відкрила більш ніж 100 кримінальних проваджень. Половина пов'язана саме з порушенням виборчого законодавства. На що кандидати готові заради нашого голосу? Про це – в сюжеті "Підсумків тижня".
Селище Орловець на Черкащині – це трохи більше ніж 2 тис. людей. Тут 25 жовтня обиратимуть обласну, районну, сільську раду, а ще сільського голову. І висуватися кандидати можуть самі, без партій. Цього вимагає новий Виборчий кодекс. Там, де більш ніж 10 тис. людей, висуватися в міські голови чи депутати дозволяється лише від партій. Та всюди партійні знаки людям байдужі. Ми порівняли думку виборців у селищі, маленькому та великому містах. Хоча поспіх і вимога партійного висування вплинула на те, кого пропонують партії. Провладна "Слуга народу" назбирати нових політиків у списки не встигла.

Ірпінь – місто на 100 тис. населення, висуватися тут можна лише від партій. Основні претенденти – від "Слуги народу" Максим Нельзін та від місцевої партії Олександр Маркушин. Партійні назви різні, але кандидати однакові. Обох їх пов'язують із багаторічним головою Ірпеня Володимиром Карплюком. Він фігурує в більш як десяти кримінальних провадженнях через оборудки із землею під забудову. Нельзін якраз був нотаріусом у цих справах. Ірпінці про нього майже не чули.

Дніпро – місто-мільйонник, його очільник увійшов до складу партії мерів разом із п'ятьма іншими міськими головами й теж балотується. Крім нього, дніпряни кандидатів і партії до міськради пригадують з труднощами.
Передвиборчим благоустроєм займаються і в Києві. Тут висуватися теж мають право лише партійці. У міськраду хочуть потрапити 7 партій. Деякі кандидати взялися піаритися за гроші громади. Присвоюють проєкти Громадського бюджету. Члени бюджетної комісії зняли з розгляду більш ніж 140 таких пропозицій.
"Проєкт поданий нардепом Київської міської ради Олександром Бродським. Проєкт називається "Сучасна техніка для житлово-комунального обслуговування населення". Це ті люди, які займаються популяризацією свого імені на Громадському бюджеті. І використовують у цьому партійну символіку", – зазначив головуючий Громадської бюджетної комісії Києва Михайло Лейченко.
"Якщо за кошти Громадського бюджету, тобто кошти платників податків, то там не має стояти табличка "Зроблено за підтримки депутата такого-то", – пояснила секретарка Громадської бюджетної комісії Києва Марія Назарова.

На посаду голови столиці зареєструвалися 13 кандидатів. Рейтинги пророчать перше місце чинному голові Віталію Кличку – в нього 43,6%. Шоумен Сергій Притула теж кандидує на посаду столичного голови від партії "Голос", йому обіцяють майже 10%. Ірина Верещук від "Слуги народу" в рейтингах третя, в неї майже 7%. Вона літає на парасольці й знімає з нею відео в соцмережі ТікТок.
Потрапити під вдалу партійну парасольку – головне мета кандидатів на цих виборах. Тому змагаються за рейтингові партійні обкладинки. А розклади нині такі: за останнім опитуванням КМІС, найбільшу популярність серед загальнонаціональних партій зараз набирає п’ятірка. Більш як 21% має "Слуга народу", "Європейська солідарність" друга за вподобаннями, за нею "Опозиційна платформа – За життя", вдвічі менше набирає "Батьківщина", замикає топ-5 партія Олега Ляшка.

У лави "Слуг народу" назбирали із закапелків політичної пам'яті. У мери Львова від "Слуги народу" йде Тарас Кльофа, ексдепутат міської ради від "Самопомочі". В Ужгороді на посаду міського голови "слуги" пропонують Віктора Щадея, колишнього члена партії "Батьківщина". У Хмельницькому "слуги" висунули Інну Ящук – колишню депутатку облради від "Самопомочі". Очільником Дніпра від "Слуги народу" хоче стати чинний депутат облради від БПП Сергій Риженко.

Інші партії роблять ставку на медійні обличчя або ж першими ставлять депутатів. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов від посади втомився й очолив список "Слуги народу" в Одеську облраду. У Дніпрі "Європейська солідарність" першим номером у списку партії в облраду поставила нардепа, генерала Михайла Забродського. Лідер гурту "ТіК" Віктор Бронюк пробує свої сили у Вінниці від Партії вінничан. Складе йому конкуренцію у Вінниці боксер В'ячеслав Узєлков, який іде від "Опозиційної платформи – За життя".

Одіозних висуванців на місцевих виборах достатньо. Повернутися з минулого вирішили очільники міст часів Януковича. Неля Штепа, яка сприяла захопленню Слов'янська на Донеччині, знову балотується, й знову у Слов'янську. Вирішив, що Києву потрібні міцні господарники, і Олександр Попов, той самий, який допомагав розганяти студентів з Майдану під встановлення новорічної ялинки. Михайло Добкін передумав балотуватися в Києві й хоче повернути собі крісло харківського очільника, поки чинний харківський голова Геннадій Кернес лікується від коронавірусу в німецькій клініці.
З'явилися на цих виборах і політичні франшизи. Експерти називають дві – "За майбутнє" Ігоря Палиці та "Перемога Пальчевського". Просуванням партії лідери не займаються. Маловідомі місцеві кандидати купують право йти на вибори під їхнім брендом.
"Лідером за витратами є "За майбутнє". Зробили величезну загальнонаціональну кампанію з національним покриттям, як і зовнішню рекламу, підсилили її телевізійним компонентом. І вже на місцях відбувалося формування команд, абсолютно не прозоро. І деколи платять не за перемогу, а навіть за те, щоб програти, коли є домовленість із сильними місцевими кандидатами", – розповіла координаторка руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Ще одна проблема для партій на цих виборах – гендерна квота. У кожній п'ятірці має бути дві жінки. Деякі партії вимогу ігнорували. Натомість їх ігнорували у ТВК. Так, у Бердянську не зареєстрували список партії "За Майбутнє" через це. Та проблеми будуть не лише в партій, а й у виборців – як розібратися в новій системі голосування. Кияни отримають лише два бюлетені. У Полтаві, Кропивницькому, Кривому Розі, Херсоні буде аж 5 бюлетенів, у решті міст і сіл по Україні – по 4 бюлетені.

У Центрвиборчкомі вже затвердили форму й колір бюлетенів. Блакитні – для депутатів обласної ради; світло-зелені – районної, світло-жовті – міської ради; світло-сірі – районної у великих містах; кремовий колір – це депутати сільради; на світло-рожевих бюлетенях обиратимуть сільського, селищного або міського голову. Буде на бланках і друга колонка. Вперше ми обиратимемо за партійною системою з відкритими списками. Тобто поруч із хрестиком за партію треба буде вказати ще й номер депутата-фаворита зі списку цієї ж партії.
"Місцеві вибори в Україні відбудуться наосліп, з точки зору того, що значать органи самоврядування, так і з точки зору того, щоб виборці правильно навчилися обирати й заповнювати бюлетені", – наголосив експерт із політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай.
Та найбільшою проблемою можуть стати зіпсовані бюлетені, бо система виборів для громадянина заскладна. За даними соціологічного опитування групи "Рейтинг", на середину вересня 65% українців навіть не знають, коли ж будуть ті місцеві вибори.
Марія Писаренко, Андрій Толяренко, Михайло Третяк, Микола Довгий, "Час. Підсумки тижня"