Радіо Свобода

Перепис населення в дії: як рахують українців – усі подробиці

Читайте по-русски
Інформацію, яку зібрав переписувальник, вносять на сервери Держстату

Нас 52 мільйони. Було. 26 років тому. Нині ця цифра геть інша. Держстатистика каже, що нас майже 42 мільйони. Тепер вирахуємо мігрантів, не врахуємо населення тимчасово окупованих Криму і частини сходу і маємо десь 35 мільйонів. Точну цифру сказати не може ніхто, бо нас не рахували вже 18 років. Тоді як у світі перепис роблять раз на 10 років. Подробиці розповіли у програмі "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі".

І зараз ми розуміємо, що Україна вже перейшла всі розумні межі в затягуванні цього процесу. Пам'ятаємо, як перепис кілька разів переносився ще за режиму Януковича, а потім за нової післяреволюційної влади. В результаті провести його до початку війни – Україна не змогла.

Нині нас знов хочуть порахувати. А з огляду на обіцяне життя в смартфоні, навіть пропонують електронний перерахунок, щоб зекономити. Наразі розпочався пробний перепис за класичною і, як кажуть фахівці, правильною схемою. Тому не лякайтесь, якщо і до вас завітають переписувачі.

Україна готується до національного перепису. На початку 90-х нас було 52 мільйони, у двохтисячних – 48. Тож скільки нас тепер? Після трудової міграції, двох революцій, окупації Криму та сходу?

Україна. 6% від площі Європи. 603 тисячі квадратних кілометрів території. 24 області. Одна автономна республіка. 460 міст.

Найбільше нас було в 1993-му. 52 мільйони (244 тисячі). У 2001-му, за даними офіційного перепису, – 48 мільйонів (923 тисячі) осіб. Мінус три мільйони українців за 8 років. У жовтні 2019 Держстат, спираючись на дані Пенсійного фонду нарахував майже 42 мільйони українців. Близько трьох мільйонів – трудові мігранти.

Перепис населення
Перепис населення5 канал

Віталій Трипадуш у 2008 емігрував з Буковини до Італії. Там вже жили і працювали його родичі. До Мілана згодом приїхала і дружина Віталія. За рік у них народилася дитина. До України тепер – лише в гості.

"Зв'язок залишився. Тобто кожен рік ми їдемо додому. Можна і два рази на рік. Усі українці, які виїхали за кордон, вони залишають зв'язок з Батьківщиною. Вони їздять, вони повертаються додому. Ті 52 мільйони – вони є, але частина з них живе в різних країнах", – розповідає емігрант. 

Пані Алла – переписувачка. Цього тижня вона обійшла зо дві сотні будинків в Пісківці. Це селище за сотню кілометрів від Києва, де стартував пробний перепис населення.

У планшеті опитувальника – до півсотні питань. Хто ви, скільки вам років, де працюєте, чи одружені, чи маєте дітей? Живете разом чи окремо, житло своє чи орендоване, освіта, національність, рідна мова.

Крім Пісківки переписували й киян – Частину Оболонського району. З 1 грудня, коли стартував перший раунд пробного перепису – дані про себе можна було внести онлайн. Інший варіант – з 14 грудня прийти на спеціальну дільницю і заповнити анкету самостійно або ж дочекатися, коли переписувачі прийдуть до вас додому.

Інформацію, яку зібрав переписувальник, вносять на сервери Держстату. Всі дані конфіденційні. Вони знеособлюються і зводяться в єдину суху статистику. Утім, основне завдання пробного перепису навіть не це – за рік до Всеукраїнського перепису населення всієї країни треба перевірити, чи добре працює програма, яку заклали в планшети. А також – скільки реально потрібно переписувальників, як довго вони виконуватимуть поставлене завдання та, нарешті, скільки грошей треба на їхні зарплати й інші витрати.

"Ми побачили, що можна, щоб заощадити ці 3-4 мільярди гривень, і дещо спрощено підрахувати інформацію. Питання в тому, що традиційний перепис населення має дуже велику похибку. 10-20% людей не відкривають двері. Тому інтерв'ю робляться не точно. Тобто ми робимо перепис населення, але ми робимо за правилами ХХІ сторіччя, а не так, як це було за татаро-монголів. Ми називаємо це "електронний перепис населення", – розповідає міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет.

На переписі в уряді пропонують зекономити. А дізнатися, скільки українців, де, з ким та як вони живуть – з даних мобільних операторів, РАГСів та Пенсійного фонду. Якщо ж інформації бракуватиме – проведуть точкові соціологічні дослідження. Такі підрахунки українців обійдуться державі вдвічі дешевше. Але такій ідеї обурилися в Інституті демографії. Пояснюють – класичний перепис це не просто кількість населення, а ще й умови, в яких живуть люди. Ці дані ретельно обробляють і з них формують політику держави на роки. Наприклад, скільки людей реально мешкають в селі і чи потрібно там будувати дорогу в майбутньому? Скільки місту потрібно дитячих садків, якщо батьки працюють і чи будувати ці садочки, якщо бабуся і дідусь мешкають з батьками?

перепис населення
перепис населення5 канал

"Скажіть, будь ласка, як можна будувати демографічну політику, заохочування народжуваності, не розуміючи, як вони живуть, в яких вони стосунках живуть. Чи разом живуть тільки батьки, чи разом живуть 2-3 покоління. Ну це ж є різниця. Це питання у визнанні перепису міжнародною спільнотою, та ніхто це не визнає за перепис, про що ви говорите. Сором просто!" – зауважує директор інституту демографії Елла Лібанова. 

В уряді від електронного перепису відмовлятися не збираються. Демографічні дані про українців візьмуть з наявних баз. А якщо їх не вистачить – наприкінці наступного року традиційний перепис таки проведуть.

"У будь-якому разі перепис населення був запланований на грудень 2020 року. Зараз у державному бюджеті України передбачені кошти – більш як мільярд – для проведення цієї роботи. Це означає, що всі необхідні кошти для того, щоб належним чином підготуватися для проведення цього реєстру навіть на першу половину року, в нас будуть. Якщо ми побачимо, що цих коштів не вистачає, то ми просто внесемо зміни влітку, запропонуємо парламенту додатковий бюджет виділити. І проведемо перепис повноцінний в другому півріччі наступного року. Тобто від перепису ми не відмовляємося", – наголошує прем'єр-міністр України Олексій Гончарук.

Перший національний перепис незалежна Україна провела в 2001 році. Він, фактично, і єдиний. Міжнародні організації, зокрема ООН, рекомендують рахувати громадян щодесять років. І кожну п’ятирічку робити проміжні дослідження. Щоби сформувати єдину державну базу з демографічними, соціальними та економічними даними. Коли її немає, дані збирають про крихтах з Пенсійного фонду, РАГСів та Мінюсту, як це є зараз. Але на такі запитання як, приміром, яку мову ви вважаєте рідною та яка в вас етнічна приналежність, – людина може відповісти лише особисто. І якщо перепис буде електронним – ця інформація залишаться поза увагою.

Ганна Рибалка, Петро Троць, Леся Головата, Сергій Клименко, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
У Луцьку 7-річний книжковий відеоблогер потрапив у Книгу рекордів України – сюжет
Наступний матеріал
Пожежа в луганському психоневрологічному інтернаті: що розповіли про заклад місцеві – репортаж
Loading...

В ОРДЛО проводять перепис населення – ОБСЄ

Кабмін виділив на перепис населення 3,4 млрд. грн, запропонувавши новації з даними

Дубілет розповів, скільки коштуватиме перепис населення