9-річна Аня із синдромом Дауна
9-річна Аня із синдромом Дауна 5 канал

Особливість, а не вирок: у Києві влаштували показ мод для дітей із "синдромом Д"

Читайте по-русски
Щороку в Україні народжується близько 400 "дітей сонця", які потім можуть стати артистами, капітанами, водіями та балеринами – просто треба трохи більше уваги та зусиль

Різні шкарпетки сьогодні вдягають у всьому світі, щоб висловити підтримку людям із синдромом Дауна. Вони відрізняються від інших генетично, мають додаткову хромосому. 13 років тому за пропозицією генетика Женевського університету Стіліаноса Антонаракіса започаткували шкарпеткову традицію, аби люди відчули, як це – бути не таким, як інші, та ловити на собі здивовані погляди. Головне ж – не забувати, що людяність і толерантність не обмежуються одним днем на рік.

9-річна Аня демонструє гітару, з якою за кілька хвилин вийде на сцену. Вона дитина не звичайна – таких називають "сонячними". Для них у День людей із синдромом Дауна влаштували дитячий показ мод.

"Вона в нас артистична, любить брати участь у святах. Ми вдома часто дискотеку проводимо, слухаємо музику, тому їй це залюбки", – усміхається Олена Михайлова, мама Ані.

Дівчинка – першокласниця загальноосвітньої столичної школи. Навчається в інклюзивному класі. На уроки йде залюбки.

Мама розповідає, в Ані у школі дуже багато друзів: "У нас є друзі. Нам дуже приємно, ми на День святого Валентина отримали від кожного в класі сердечко. 8 березня Аня прийшла з трьома букетами – це дуже приємно. От вона така дівчинка як всі".

Саме так Олена намагається виховувати доньку – вона має знати, що така, як і інші діти, і здатна навчитися всього, якщо докладе для цього зусиль: "Дуже важливо, щоб суспільство бачило наших дітей. Щоб люди розуміли, що наші діти такі самі, як інші. Вони можуть грати на гітарі, танцювати, співати, вчити англійську, українську – просто жити, як живуть усі".

Разом з Анею до показу готуються 15 дітей – від 3 до 14 років. Це діти, яких природа нагородила зайвою хромосомою. Проте вони, як усі інші діти радіють, граючись із однолітками. Малюки із задоволенням пробують себе в ролі журналістів. Тут – майбутні артисти, капітани, водії та балерини. Для показу мод вони самі вирішували, з чим виходити на сцену – з лялькою чи фотоапаратом. Такий захід організатори дитячого тижню моди влаштовують вперше.

"Думка дуже проста – це такі самі діти, як і всі інші. Знаєте, в нас у голові є певне упередження проти цих дітей. Треба було це зруйнувати", – каже режисер Валентин Матковський.

Засновниця Junior Fashion Week Наталія Коваленко додає: "Розповісти нашій громадськості, наскільки ці діти чудові, наскільки вони не мають межі відчуження і не повинні її мати. Такі самі діти, такі самі щасливі, такі ж батьки турботливі. Просто до них потрібно трохи більше уваги".

8-річна Арина дефілює подіумом не вперше. Дівчинка до сцени вже звикла і любить брати участь у різноманітних конкурсах. П'ять років Арина ходила до звичайного дитячого садочка, цього року піде до школи в інклюзивний клас.

"1 вересня підемо в звичайну школу зі звичайними дітьми в інклюзивний клас. Буде вчитися за своєю особливою програмою, але вчиться з усіма дітками", – радіє Ольга Кучерук, мама Арини.

Щороку в Україні народжується близько 400 "дітей сонця". Ймовірність появи малюка із зайвою хромосомою не залежить від здоров'я чи способу життя батьків.

Євгенія Китаїва, Віктор Прокопенко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Чутно не лише росіян" і невідомі "люди з охороною": хто допомагає воювати російським окупантам
Наступний матеріал
"ЗА ЧАЙ.СОМ": примадонна української оперети Ася Середа-Голдун в ефірі "5 каналу"
Loading...