Об’єднавчий собор: у кого найбільші шанси стати Предстоятелем єдиної помісної УПЦ

Українська церква Depositphotos
Канцелярія Вселенського Патріарха планово веде роботу щодо утворення помісної Української Церкви. Київ передає в користування Константинополю Андріївську церкву та наголошує, що всі історичні храми в країні є власністю держави, а церкви ними лише користуються. Всі сторони напружено чекають на Об'єднавчий собор

Терміновий Синод Російської Церкви у Мінську. Скликав його Патріарх Кирил. На зібранні по ліву руку від нього керівник Української Православної Церкви Московського Патріархату митрополит Онуфрій.

Причина термінового зібрання – рішення Константинополя. Він остаточно заявив – українській незалежній Церкві бути. На знак протесту Російська Церква, яка завжди вважала Україну своєю територією, спалює мости з Вселенською.

Іларіон, керівник Відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ:

Було прийнято рішення повністю розірвати євхаристійне спілкування з Константинопольським Патріархатом. Поки ці беззаконні та антиканонічні рішення з точки зору Константинополя залишаються в силі, ми не зможемо перебувати в спілкуванні з цією Церквою, яка опинилася сьогодні в розколі.

До такого рішення автоматично приєднується й Білоруська Церква, як невід'ємна частина Московського патріархату. Останній погрожує – від Константинополя відвернуться й інші православні Церкви світу. Але за тиждень погрози так і залишилися погрозами.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Аби довести легітимність свого рішення щодо України, канцелярія Вселенського Патріарха оприлюднює архівні документи. Вони свідчать – Константинополь ніколи не віддавав Українську Церкву в підпорядкування Москві, вона самовільно її анексувала. Бо рішенням від 1686 року було лише дозволено Предстоятелю Російської Церкви висвячувати керівника Київської митрополії, якого мало обирати винятково українське духовенство. І цей дозвіл був тимчасовим. Хоча й діяв він понад триста років. Поки минулого четверга Патріарх Варфоломій його не скасував.

Константинопольська Церква повертається. Одне з рішень синоду у Стамбулі минулого тижня – відновити ставропігію Вселенського Патріарха в Україні. Це як у відносинах між державами. Якщо вони визнають одна одну, відкривають посольства. Так і в церковному житті. Представництво Вселенського Патріарха свідчитиме про визнання Константинополем українського православ'я. А Андріївська церква на узвозі може стати храмом Вселенського Патріарха в Києві.

Український парламент уже проголосував за те, щоб цю пам'ятку архітектури передати в користування Константинопольському Патріархату.

Даниїл, екзарх Вселенського Патріархату в Україні:

Ми повернулися з Константинополя з благою вістю.

Повернулися, щоб перейти до наступного етапу створення незалежної Церкви в Україні. Посланці Вселенського Патріарха допомагатимуть розколотим українським православним зібрати Об'єднавчий собор. На ньому мають обрати керівника нової помісної Церкви.

Євстратій (Зоря), секретар Синоду УПЦ Київського патріархату:

Найближчий час, коли це можливо, це листопад місяць. Бо попередньо треба провести консультації, підготовчу роботу і тоді приступати до проведення Собору. У будь-якому разі ми будемо робити все, щоб до кінця року завершити всі процедури і отримати від Вселенського Патріархату Томос як фізичний документ.

секретар Синоду УПЦ Київського патріархату
секретар Синоду УПЦ Київського патріархату5 канал / Час. Підсумки тижня

У Київському Патріархаті переконані – очолити нову Українську Церкву має їхній Предстоятель Патріарх Філарет.

Євстратій (Зоря), секретар Синоду УПЦ Київського патріархату:

Київський патріархат, згідно з даними соціологічних опитувань, має найбільшу кількість прихильників серед українців. 44-46% опитуваних заявляють про свою прихильність до Київського патріархату. Тому, очевидно, що це є відповідальність і цю відповідальність ми мусимо здійснювати.

Макарій, Предстоятель УАПЦ:

Я нє, я не буду.

Не висувати свою кандидатуру на керівника майбутньої Церкви обіцяє ще один учасник переговорів – предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви. Але й поступатися на користь свого колеги з Київського патріархату не має наміру. Наполягає, представники трьох православних структур мають об'єднуватися на рівних умовах і обрати голову.

Предстоятель УАПЦ
Предстоятель УАПЦ5 канал / Час. Підсумки тижня

Макарій, Предстоятель УАПЦ:

Я свою не виставляю, він свою. Добре би було, якби Патріарх Філарет так зробив, чудово було би. Нейтральна людина повинна бути. Ми на приєднання не підемо. І єпископи Російської Церкви на приєднання не підуть.

Олександр (Драбинко), митрополит УПЦ Московського патріархату:

Тоді повинні згуртуватися ті, хто не хочуть, і обрати того, кого вони хочуть.

Він входить до списку тих представників Московського патріархату, хто писав Вселенському Патріарху прохання надати незалежну Церкву. І буде учасником об'єднавчого Собору.

Олександр (Драбинко), митрополит УПЦ Московського патріархату:

Я надіюся, що Собор пройде в дусі святому. Але не треба забувати, що ніхто не скасовував значення особистостей в історії. І в церковній історії також. Ми знаємо події 2007 року, коли через певні амбіції окремих людей не відбулося об'єднання Київського патріархату та Автокефальної Церкви. І тоді не було дано ніяких прав і не визнано Українську Церкву.

 митрополит УПЦ Московського патріархату
митрополит УПЦ Московського патріархату5 канал / Час. Підсумки тижня

Щоб не повторилася історія 10-річної давнини, переконаний митрополит, церковному керівництву доведеться на своєму зібранні домовлятися.

Неофіційно на сьогодні склад учасників майбутнього об'єднавчого Собору такий:

  • Близько 40 представників Київського патріархату
  • 15 представників УАПЦ
  • Трохи більше 10 представників Російської Церкви в Україні, які просили Вселенського про Томос.
5 канал / Час. Підсумки тижня

За таких умов Патріарх Філарет має всі шанси очолити незалежну помісну Церкву.

Однак, з часу першого звернення до Константинополя, число підписантів з Московського патріархату зростає. За різними джерелами, їх може бути від 20 до 30. За таких умов результати Собору можуть стати несподіванкою для вірян.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Кирило (Говорун), архімандрит, кандидат богослов'я:

І особистості нікуди не ділися, і суперечки нікуди не ділися.

Архімандрит Кирило. Свого часу керував зовнішніми зв'язками спочатку у Московському патріархаті, а потім в УПЦ МП. Зокрема й тоді, коли зірвалася чергова спроба об'єднання українського православ'я за часів президента Віктора Ющенка. Нині він переконаний, історія десятирічної давнини не повториться.

Кирило (Говорун), архімандрит, кандидат богослов'я:

Якщо зараз сторони не домовляться, сторони переговорів з боку Українських Церков, то я думаю, що процес надання автокефалії просто затягнеться в часі. Може бути продовженим і в наступному році, і після президентських виборів. Тобто все в руках православних. Наскільки вони будуть договороспроможні.

архімандрит, кандидат богослов'я
архімандрит, кандидат богослов'я5 канал / Час. Підсумки тижня

У кожній з трьох гілок розуміють, шукати компроміси доведеться. Бо перебувати у підвішеному – перехідному статусі не хоче жодна з них. Після минулотижневих рішень Синоду в Константинополі, законною на території України – для всіх православних крім Москви – є лише одна структура – Вселенський Патріархат. І так буде аж до створення нової Ннезалежної Церкви, яка і отримає Томос від Патріарха Варфоломія.

Ірина Герасимова, Сергій Клименко, Час: Підсумки

Попередній матеріал
Загибель акторки "Дизель Шоу": всі подробиці моторошної ДТП та перші свідчення водія вантажівки – сюжет
Наступний матеріал
Вибухи на арсеналі поблизу Ічні: як ліквідовують наслідки
Loading...