Ієрархи трьох уже канонічних православних Церков в Україні готуються до зміни правил гри на міжконфесійному полі. І нині лише від них залежить, як швидко зможуть провести Об'єднавчий собор. А там уже спільно вирішуватимуть чимало питань – від узгодження назви нової Церкви до обрання предстоятеля. Лише після цього нададуть Томос про створення Єдиної Української Помісної Церкви. Які підводні камені в надскладному процесі – в сюжеті "5 каналу".
Уже добу Україна живе в новій реальності – з трьома канонічними православними Церквами, які в найближчій перспективі мають створити Єдину Українську Помісну Церкву, другу за численністю в Європі. Дві православні конфесії – Київського Патріархату та Автокефальна – готові об'єднуватися. Із усіма єпархіями та парафіями. І шукають діалогу з УПЦ, яка підпорядковується Росії.
Щоби фундамент української автокефалії був міцним, у Києві невдовзі проведуть Об'єднавчий собор, на якому повинні встановити нові правила гри на міжконфесійному полі. Від назви нової Церкви до її предстоятеля. І це вже буде фінішна пряма для отримання томосу.
Навіть після ухвал Священного синоду на Фанарі в УПЦ Московського Патріархату вважають себе єдиною канонічною Церквою в Україні, а його рішення – хибними: "Те, що відбулося на Синоді у Стамбулі вчора, шокувало весь православний світ. Схоже на те, що Константинопольський Патріархат свідомо стає на шлях розколу світового православ'я".
Одностайності серед єпископів, підпорядкованих Москві, немає. Близько десятка – підписалися під зверненням до Вселенського Патріарха про надання томосу. А релігієзнавці кажуть, що половина вірян УПЦ – готові долучитися до Помісної Церкви.
"Соціологія говорить про 30% людей, які вже готові перейти із Московського Патріархату в Помісну Церкву, ще 30% – у роздумах. Тобто, фактично, йдеться про 40%, які тим чи іншим засобом не сприймають ідею помісності, а може просто вичікують щодо цього", – каже релігієзнавець Олександр Саган.
"У цій державі має бути Церква, яка знаходиться у цій державі. Але це я вам висловлюю не думку нашої Церкви, це я вам кажу думку свою. Це моє бачення. Якби навіть та Москва подумала розумно, щоб залишиться нам друзями, щоб нас ніхто не сварив, не казав, що ми один другому ворог", – вважає Митрополит Черкаський та Канівський УПЦ.
Владика Софроній – один із проукраїнськи налаштованих серед ієрархів Московського Патріархату. Він погоджується зі змістом автокефалії, але має чимало питань до форми, зокрема, самого процесу.

Каже – після синоду Вселенського Патріархату одразу відчув перші прояви агресії: "Вже сьогодні зламали ломами паркан і кричали, що "це я даю дорогу для Київського Патріархату". Так виходячи з цього, що буде, коли скажуть, що на Україні оце є Церква. Почнуть захоплювати храми".
Одне з найбільш дражливих питань для Московського Патріархату – майнове. Там уже залякують вірян, що їхні храми та монастирі силоміць захоплюватимуть. Вселенський Патріарх наголосив: усі сторони мають уникати будь-яких насильницьких дій.
Міністр культури каже, – храми належать церковним громадам, тому лише парафіяни мають вирішувати, кому підпорядковуватись, українській чи російській Церкві. Утім, серед святинь, де служать ієрархи в підпорядкуванні Москви, є державні заповідники.
"І Почаївська, і Києво-Печерська, і Святогріська лаври – вони є державними. Ці об'єкти зараз у посиленій охороні від будь-яких провокацій. Люди, які бажають щиро завершення процесу томосу, не будуть займатися жодними захопленнями. Якщо будуть такі спроби, то це будуть провокації з боку Кремля", – наголошує Євген Нищук.
Релігієзнавці прогнозують: томос буде в Україні ще цього року.
Леся Головата, Яна Лимаренко, Ірина Сисак, "5 канал"
Томос близько: як Синод звіту екзархів чекає – ексклюзивні ФОТО