Патріарх Філарет
Патріарх Філарет 5 канал

Нова церковна реальність Філарета: як розійшлися цілі Патріарха та ПЦУ після зібрання ліквідованого КП

Читайте по-русски
Ініціатор зібрання – Філарет – журналістам пояснив, що після нинішніх його рішень в Україні тепер нова церковна реальність

Розкол чи спроба відродити Київський патріархат? Філарет зібрав у Володимирському соборі духовенство та вірян і назвав цю зустріч Помісним собором. На ньому одностайно ухвалювали рішення про майно, керівництво церквою і скасування попередніх рішень, зокрема про самоліквідацію Київського Патріархату. В ПЦУ оперативно відреагували – всі ці кроки назвали юридично незаконними та неканонічними з точки зору церкви. Ірина Герасимова продовжить.

На так званий Помісний собор ліквідованого ще у грудні минулого року Київського патріархату скликав духовенство Почесний Патріарх Філарет. Але на таке запрошення відгукнулися одиниці.

На зібранні були присутні митрополит Білгородський Іосаф і єпископ Валуйський Вікарій Білгородської єпархії.

Обидва – з єпархії на території Російської Федерації. А значить після отримання Томосу Православною церквою України має відійти у підпорядкування Вселенського патріархату.

На зібрання хтось приїхав підтримати ідею Філарета про існування Київського патріархату, а хтось запитати – чому в церкві немає єдності.

"Думка негативна, от чого ми тут зібралися – щоб задати питання, щоб цієї розбіжності не було. Якби можна було миритися і мирити. Щоб ми вільно йшли і до Володимирського собору, до Святійшого Патріарха, і так само до Предстоятеля Епіфанія. Що б не ділили нас", – прокоментував священник Георгій.

"ПЦУ це є ПЦУ, це окрема церковна організація. А Київський патріархат – це Київський патріархат. На мене санкції можуть бути тільки з боку Філарета", – заявив архімандрит Іларіон (Дамаскін), висловивши також непорозуміння стосовно ліквідації УПЦ КП.

Ліквідацію Київського патріархату обговорювали на зачиненому зібранні у Володимирському соборі. Присутні розповідають – за його підсумками рішення приймалися одноголосно і без заперечень. Зрештою, на зборах, які Почесний Патріарх вважає Помісним собором, вирішили, зокрема:

  • Помісний собор скасовує рішення архієрейського, чи так званого собору від 15 грудня 2018 року
  • Помісний собор підтверджує, що головою УПЦ КП продовжує бути Святійший Патріарх Філарет
  • УПЦ КП продовжує бути власником всіх коштів, всього майна, включаючи храми, монастирі та навчальні заклади. Всі банківські рахунки є рахунками Київської патріархії як юридичної особи.

Ініціатор зібрання – Філарет – журналістам пояснив, що після нинішніх його рішень в Україні тепер нова церковна реальність. Православна церква України на чолі з Епіфанієм, УПЦ МП і Київський патріархат, очолюваний ним.

"Хто від кого відколовся? Вони від нас чи ми від них? Ми ж з 1992 року існуємо, а вони з 2018-го. То хто від нас відколюється? Відколюються, але прийдуть", – заявив Філарет.

У Михайлівському монастирі, який на нинішньому зібранні Філарет зарахував до свого майна, на зібрання відреагували оперативно. Член Синоду Православної церкви України пояснив – жодної юридичної сили рішення, за які голосували у Володимирському соборі, не мають.

"Ніяких наслідків для Православної церкви України це зібрання не має: ні юридичних, ні канонічних, тому що це просто зібрання, яке було зібране за особистою волею Почесного Патріарха Філарета", – прокоментував Євстратій (Зоря), член синоду ПЦУ.

Інший член Священного синоду ПЦУ переконаний, Не лише де-юре, але й де-фактор ідеї Філарета не можуть бути реалізовані. Бо абсолютна більшість єпископів керуються статутом нової Церкви і рішеннями об'єднавчого грудневого Собору. А він виключає існування Київського патріархату.

"Українські архієреї КП, тієї структури, яку заснував Філарет, вони не підтримують його ідеї. Те, що є люди, які продовжують його поважати, – це так, треба віддати йому належне. Але те, що він сьогодні робить – ні в які рамки не входить", – прокоментував Симеон.

Наступного понеділка архієреї Православної церкви України зберуться на засідання Священного синоду. Там і дадуть оцінку нинішнім рішенням, ухваленим у Володимирському соборі.

Ірина Герасимова, Леся Головата, Петро Троць та Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Ганна Гопко в програмі "Інформаційний вечір" – трансляція
Наступний матеріал
Під Золотим російські окупанти змінили тактику – гатять з протитанкових керованих ракет
Loading...

УПЦ КП і УАПЦ досі зафіксовані в державному реєстрі – Макарій

Епіфанієм керують, ПЦУ хочуть розвалити, УПЦ КП існує: про що заявив Філарет

Розкол не відбувся: на запрошення Філарета відгукнулося тільки 4 єпископи

"Особиста думка" Філарета і примарний Київський Патріархат: що відбувається у ПЦУ

Філарет запропонував Раді узаконити лише одну УПЦ

Філарет прокоментував можливість свого обрання предстоятелем Української Помісної Церкви