На Черкащині відтворили бій між військами УНР та Червоною армією. У березні 1919 року український полк імені Кармелюка захищав Умань від наступу більшовиків. Перший наступ армія УНР успішно відбила, проте вночі "червоні" зайшли з тилу. Це сталося біля села Легедзине, де й відбулася реконструкція.
Учасники історичної реконструкції, які представляють український полк з піснею, марширують на поле бою. Там поблизу села влаштовують засідку, щоб не дати червоноармійцям захопити Умань. Згодом розпочинається умовний бій між військами УНР та Радянської армії.
"Методи окупантів і 100 років тому, і зараз – вони не змінюють. Те, що більшовики робили 100 років тому, те саме російський окупант продовжує робити на Донбасі і в Криму сьогодні", – зазначає історик Андрій Ковальов.
У реконструкції бою взяли участь понад шістдесят учасників з 5-ти міст України. До відтворення готувалися ретельно. Проаналізували схеми наступу, відсічі та віднайшли автентичні однострої.
"Суконна шинель із вареного сукна сірого або темно-коричневого кольору, була пошита зразка 1909-1912 року, це та шинель, в якій російська імператорська армія зустріла першу світову війну і ці однострої були під час наших змагань визвольної війни повстанської армії", – пояснив учасник реконструкції Дмитро Гордовський.
Також реконструктори відтворили зброю того часу. Як, приміром, кулемет Максим. Саме ним за історичною довідкою протягом двох годин хорунжий полку стримував наступ ворога.
"Максим" – річ доволі ефективна як під час відкритих зіткнень, так і під час вуличного бою, кулемет перебуває у складі гарматної батареї січових стрільців. У березні 1919 року такий підрозділ роздрібнено в різних ділянках фронту перебував тут", – розповів учасник Олександр Федоришин.
Окрім цього, до сторіччя битви у місцевому краєзнавчому музеї відкрили експозицію. Серед експонатів – унікальні печатки Симона Петлюри, полку Кармелюка та Уманського гайдамацького полку.
"Це для затвердження найвищих державних і військових документів. Має прямий стосунок до нас, адже наше командування, це фактично наше представництво, як на внутрішній, так і на міжнародній сцені, оскільки Симон Петлюра представляв нашу державу тогочасну", – коментує студент-історик Іван Добрийвечір.
100 років тому українське військо зазнало тут поразки. Проте реконструктори навмисно змінили історичну битву.
Організатор Олександр Назаров додав, що реконструкцію організували для кращого патріотичного виховання молоді.
Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, "5 канал"