Любомир Гузар: кандидат на папський престол, який повернувся в Україну

Гузар zik.ua
Цього дня, 26 лютого, народився Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, священик, єпископ, кардинал. Редакція 5.UA нагадує, чим він відомий і що зробив для здобуття української державності

Дитинство та юність

Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року в родині Ярослава Гузара та Ростислави Демчук у Львові, де закінчив народну школу та перший клас гімназії. У 1944 році сім'я його батьків виїхала до Австрії: у місті Зальцбурзі продовжив навчання в українській гімназії, а переїхавши у 1949-му до США, закінчив середню освіту в малій духовній семінарії в Стемфорді, штат Коннектикут.

Був одним із учасників "Пласту" – національної скаутської організації України, що сприяє патріотичному самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Дата заснування – 1911 рік.

Пластуни - Любомир Гузар
Пластуни - Любомир Гузар5 канал

"Наш курінь – славний загін "Червоної калини", до якого я належав, ми головно займалися спортивним життям", – згадує Любомир Гузар.

Коли братчика Любомира висвячували на священика, пластуни з його загону "Червона калина" у складчину придбали та подарували чашу. Зі слів Гузара, найважливіше, чого він навчився у "Пласті", – постійно інтенсивно працювати над собою. Крім того, кожен пластун має пройти низку різноманітних випробувань, щоб вміти зарадити будь-якій скрутній ситуації.

"Пласт – остаточно це організація, самовиховання, як колись мав на думці Бейден Паул – засновник (скаутського руху). Людина мусить працювати над собою, набувати певні чесноти, прикмети, за допомогою яких вона гарно спілкується з іншими", – зазначав поважний пластун.Наукова та церковна кар’єри

Богословські студії відбув у Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, а в 1958-му, як питомець Великої Духовної Семінарії Святого Йосафата, здобув ліцензіат богослов'я. Того ж року Владика Амвросій Сенишин висвятив Любомира Гузара на священика для праці в Стемфордській єпархії.

Після цього 11 років працював вчителем та префектом у Стемфордській духовній семінарії Святого Василія. Також служив у Кергонксоні (штат Нью-Йорк) як душпастир оселі "Союзівка" Українського Народного Союзу та виховної оселі Спілки української молоді Америки в Елленвілі, штат Нью-Йорк. 3 1965 — настоятель парохії Пресвятої Трійці в Кергонксоні. Продовжив філософські студії у Фордгамському університеті Нью-Йорка і 1967 року здобув ступінь магістра.

Життя Любомира Гузара у фотографіях
Життя Любомира Гузара у фотографіяхfacebook.com/olexandr.homenyuk

Повернення до України

У 1993 році  з усією монастирською спільнотою з Гроттаферрата повернувся до України та оселився у передмісті Львова — селі Зимна Вода. Після приїзду протягом двох років служив духівником у Львівській духовній семінарії Святого Духа. У 2002-му прийняв українське громадянство. Впродовж десяти років Любомир Гузар був главою Української греко-католицької церкви. 

"Для цього ми є – щоб служити, щоби будувати, щоби і якнайкраще розвивати нашу рідну Україну, нашу державу", – переконаний Любомир Гузар.

21 серпня 2005 року офіційно змінив свій титул на "Верховний Архиєпископ Києво-Галицький", переніс свій осідок до Києва. 

Життя Любомира Гузара у фотографіях
Життя Любомира Гузара у фотографіяхfacebook.com/olexandr.homenyuk

можливий Кандидат на папський престол

Любомир Гузар розглядався як один із можливих наступників Папи Римського Івана Павла ІІ (з-поміж 16 кандидатів). Найбільшою перешкодою до обрання називали східноєвропейське походження – кардинали могли не проголосувати за другого поспіль папу з цього регіону Європи. Серед інших перешкод називали колишнє громадянство США, потребу в разі обрання перейти в Римо-католицьку церкву. З поміж його переваг відзначали ясність розуму, високу духовність, популярність серед кардиналів. Також звертали увагу на його головування у Церкві, де дозволені шлюби священиків, і те, що це могло позитивно вплинути на скасування целібату в Римо-католицькій церкві.

Після зречення престолу Бенедикта XVI Любомир Гузар не міг стати учасником виборів нового папи, позаяк за кілька днів до початку конклаву йому виповнилося 80 років. Згідно з апостольською конституцією, кардинали, яким за 80 років, не можуть брати участі у виборах Папи.

Гузар
Гузарzik.ua

державні нагороди України

Тричі був нагороджений Орденом Ярослава Мудрого – за визначний особистий внесок у духовне відродження українського народу, багатолітню церковну діяльність, утвердження ідей милосердя і злагоди в суспільстві. У 2001 році за значний особистий внесок у соціально-економічний та культурний розвиток України, вагомі трудові досягнення та з нагоди 10-ї річниці незалежності України був нагороджений Орденом "За заслуги" III ступеня. 

Любомир Гузар
Любомир ГузарДивенСвіт

МАЙДАН

Після відходу від керівництва церквою Любомир Гузар взяв активну участь у створенні "Ініціативи першого грудня" – об'єднання, створеного у 20-ту річницю референдуму за незалежність України відомими інтелектуалами та громадськими діячами, покликане до інтелектуального перезавантаження української держави.

"Коли влада вживає надмірну силу, народ має право збройно боронитися. Кожен із нас має право боронитися. Україна стоїть на порозі дуже серйозних змін на краще. Періоди занепаду ще будуть, але має статися щось зовсім надзвичайне, аби ми скотилися на саме дно", - заявив він в інтерв'ю газеті "Україна Молода" 10 січня 2014 року.

Помер Любомир Гузар 31 травня 2017 року.

Попередній матеріал
"Метастази совка просто вичікують момент" – ведучий "5 каналу" про "совєцький шабаш" у Кривому Розі
Наступний матеріал
"З війни – у бізнес": історія ветерана АТО, що успішно взявся робити найкращу білизну