Як лікувати захворювання
Як лікувати захворювання 5 канал

Ліки чи руйнівники імунітету: як безпечно вживати антибіотики

Читайте по-русски
У МОЗ стверджують: українці зловживають антибіотиками

Щороку від наслідків неправильного вживання антибіотиків у світі помирають 700 тисяч людей. Це дані Всесвітньої організації з охорони здоров’я. Замість боротися з хворобою – медикаменти руйнують імунну систему людини. В Україні третина таких препаратів продається без рецепта. Коли Міністерство охорони здоров'я зобов'яже аптеки продавати антибіотики лише за призначенням медиків – розповість Мирослав Солонар.

Майже місяць Костянтин Сапітон лікується у центрі терапії сепсису. Медики діагностували в нього інфекційний ендокардит – захворювання, що розвивається внаслідок потрапляння інфекції в клапани серця. Чоловік постійно відчував утому та біль у грудях.

Вилікувати хворобу можна лише за допомогою антибіотиків, які Костянтину нещодавно призначили лікарі. Перед цим пройшов лабораторні обстеження, щоб зрозуміти, який препарат йому підходить. Уже зараз є результат – чоловікові стало ліпше.

Керівник медзакладу наголошує: якби Костянтин сам собі призначав антибіотики, то про одужання можна було б забути. Адже мікроби адаптуються і ліки перестають на них впливати.

"Антибіотик треба призначити: відслідкувати, як він діє, допомагає чи не допомагає. Є таке правило в антибіотикотерапії – три дні. Призначили його, особливо при важких захворюваннях і через три дні робимо корекцію", – пояснює директор Українського центру інтенсивної терапії сепсису Леонід Харченко.

До столичного центру терапії сепсису з усієї країни привозять людей, які не реагують на антибіотики. Тут їм повертають чутливість до цих препаратів.

У Міністерстві охорони здоров'я стверджують: українці зловживають антибіотиками. І як наслідок – помирають від пневмонії, туберкульозу та інших ускладнень тільки через те, що бактерії не реагують на ліки. Тому чиновники вирішили взяти під контроль продаж препаратів та їх використання. І не лише в медицині.

"Антибіотики наразі надходять у наш організм не лише внаслідок прямого вживання цих лікарських засобів, а й з продуктами харчування. Оскільки вони використовуються і в рослинництві і в тваринництві. І цей план направлений у тому числі на раціональне використання саме в цих галузях", – розповів завідувач ДУ "Центр громадського здоров'я МОЗ України", – Олександр Мацьков.

Що більше ми вживаємо антибіотиків, то менший  від них лікувальний ефект. У цьому переконалася Наталія Полтавець. Препарати вона приймала за рецептом, утім здоровішою від цього не стала.

"Антибіотики вони нібито мене вилікували, але вони повністю вбили мій імунітет, тобто в мене зник спротив організму до будь-яких навіть незначних інфекцій, тому що тепер гайморит в мене виникав двічі", – розповідає жінка.

Антибіотики вбивають хвороботворні мікроби. Крім цього, впливають на весь організм, розповідає лікар-фтизіатр Ольга Зайцева. Дуже важливо, щоб вони діяли прицільно. Тому медикаменти має призначити лікар.

"Під дією неправильно дозування, або неправильного прийому чи тривалості застосування антибіотиків, мікроби навпаки стають сильнішими і стійкішими, тобто ліки перестають діяти", – пояснює лікар-фтизіатр Ольга Зайцева.

Заборона на продаж антибіотиків без рецепта почне діяти в Україні наприкінці року. А поки що у Міністерстві охорони здоров'я нагадують, що не можна вживати антибіотики, які використовувалися під час попереднього лікування. Не ділитися ними з родичами чи друзями, уникати контакту з хворими та вчасно робити щеплення.

Мирослав Солонар, Олена Сорокіна, Анна Несевра, "5 канал"

Попередній матеріал
"Чи читають нардепи закони, які ухвалюють": Рева відповів на закиди, що монетизація субсидій – це піар перед виборами
Наступний матеріал
Горіло 30 гектарів: на Одещині за допомогою авіації ліквідували пожежу очерету
Loading...

Будсміття впереміш із медикаментами: екологи шоковані через небезпечне звалище у середмісті Харкова

Міжнародний день онкохворої дитини: скільки коштів заплановано витратити на ліки в Україні

У МОЗ пояснили, проти яких захворювань дорослим необхідно робити щеплення

Діє за принципом "троянського коня": науковці випробували нові ліки проти раку

У МОЗ розводять руками: один із найзатребуваніших препаратів від грипу зник із київських аптек

Які симптоми можуть вказувати на рак та як часто варто звертатися до лікаря