Хоч відсоток хворих на грип у Києві почав потроху зменшуватися – недужих іще вдосталь. При цьому виникла проблема пошуку в столичних аптеках – протимікробних препаратів. Медикамент, який прописує ледь не кожен лікар, раптово зник з полиць. Куди подівся – шукала Нонна Лактіонова.
Через високу температуру, слабкість і нежить у шестирічного сина Людмила Колумбет одразу викликала лікаря.
"Ми зробили тест, і в нас показало грип. Лікар каже треба купити "Таміфлю", щоб хоч температура почала збиватися", – розповідає жінка.
Знайти препарат у вільному продажу – неможливо, бідкається жінка. А ціна – кусається.
"Я давай шукати по аптекам "Таміфлю". Але "Таміфлю" немає. Я знайшла на вечір тільки в одній аптеці. І то це не дешевий препарат – за тисячу гривень для дітей, суспензія", – каже Людмила.
Курс лікування препаратом, розповідає Людмила, розрахований на 5 днів. Дозування ж однієї упаковки суспензії, яку вдалося віднайти жінці, розраховане всього на 3 дні. Тож, долікувати сина через брак препарату на полицях аптек, жінка так і не змогла. З чим пов'язаний дефіцит – журналісти запитали у фармацевтів.
Вони ж радять шукати препарат, якому, як зазначають, немає аналогів, в інтернеті.
Саме цей препарат, за словами аптекарів, розрахований на найскладніший перебіг грипу. Тому приймати засіб при невисокій температурі і без рекомендацій лікаря не можна. Лікувати недугу радять традиційним списком:
"Ми зараз можемо запропонувати "Аміцитрон", "Мультітабс", "Фервекс", "Колдрекс", протівовірусні препарати, "Амізон", – перелічує завідувачка аптеки №27 КП "Фармація" Марія Ціва-Кравець.
"Він дуже швидко закінчився, він в нас теж був на складах, але його дуже швидко розкупили. Дуже багато звернень стосовно препаратів "Таміфлю". На жаль, ми – аптекарі – ніяк на це не можемо вплинути. Мабуть це дійсно треба виносити на державний рівень. Бо держава повинна закуповувати і зберігати цей препарат на своїх стратегічних складах для того, щоби забезпечувати лікарні", – пояснює гендиректор "Фармаціії" Руслан Світлий.
У Міністерстві охорони здоров'я розводять руками. Кажуть, впливати на фармацевтичний ринок – не їх компетенція. "Таміфлю" і справді входить до переліку загальнообов'язкових лікарських засобів, які відомство зобов'язало кожну лікарню мати у своєму арсеналі.
"Заклади охорони здоров’я, які здійснюють закупівлю лікарських засобів повинні в першу чергу закуповувати лікарські засоби з національного переліку. Є система, де пацієнти можуть перевірити наявність ліків у всіх закладах охорони здоров’я. Якщо якийсь лікарський засіб ви не можете отримати в лікарні, ви повинні звернутися до департаменту охорони здоров’я з проханням розібратися в ситуації", – пояснив гендиректор фармацевтичного директорату МОЗ Олександр Комаріда.
Загалом, за останні півтора місяця у столиці на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції захворіли майже 15 тисяч містян. Щоби не розповсюджувати хворобу – сотню шкіл закрили на карантин. Тим часом, у профільному міністерстві нагадують: з появою перших ознак грипу не варто здійматися на пошуки "Таміфлю". Отримати препарат ви зможете лише в лікарні під наглядом медиків.
Нонна Лактіонова, Анна Кудрявцева, Олексій Іванченков, "5 канал"