Без іспиту не візьмуть. З наступного року кандидати на посади в органи влади зобов'язані будуть скласти іспит з української мови. Йдеться і про депутатів, і про міністрів. А от як політики протягом незалежності переходили і досі переходять на державну – у сюжеті "5 каналу".
Хоча двічі президенту Леоніду Кучмі українська на початку каденції давалася нелегко, впродовж років на посаді – таки її вдосконалив.
"Два кольори мої, два кольори", – співав Кучма.
До такого рівня пробував розспіватися і теж двічі колишній міський голова столиці Леонід Черновецький. "Рідна мати моя. Ти ночей не доспала", – співав Леонід Черновецький, київський міський голова (2006-2012).
Пісні піснями. А от публічно Леонід Черновецький перевагу надавав таки російській.
Піснями російською тішив свій електорат і президент-утікач.
"Шахтерский край, где терриконов ряд", – таку пісню виконував Янукович. Українська Віктору Януковичу іноді давалася вкрай непросто.
"Новорічна йолка", – зокрема казав Янукович.
Як і його поплічникам: "Кішки та цуценята нє могут покупати сєбе в кішчачих магазінах", – розповідала Наталія Королевська, міністерка соціальної політики (2012-2014).
І російською важко назвати, і від української – далеко. "В країні розвелись кровосісі" і "не треба скігліти" – чули від Азарова.
Більше відома в народі як "азірівка", це – говірка, автор якої Микола Азаров.
"Уся країна в коміксах із вашого мовлення. Як допомогти вам у цій проблемі?", – зазначала Ірина Фаріон, народна депутатка (2012-2014).
"Азарову я відправила ось цю книжку на Миколая, щоби він отримав, а воно, дурне теля, мені надіслало рускоє правописание. Хворе на голову. Тут навіть коментувати нічого", – каже Ірина Фаріон, народна депутатка (2012-2014).
Мова політиків – це тема, яку Ірина Фаріон досліджує вже понад 15 років.
"Чи є хтось більш безнадійніший, ніж Азаров? Я вам дуже дякую за це запитання. Ні. Безнадійнішим за Азарова може бути лише Аваков. Якщо Азарова ми позбулися, то ми набули "аваківку", – говорить Ірина Фаріон.
"І нє вам мєня павчати, як то кажуть, родіну любити", – казав Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ.
Розпочали українською – закінчили російською. П'ять років тому жодною з мов порозумітися на засіданні Нацради реформ Арсену Авакову і Михайлу Саакашвілі так і не вдалося.
Вивчати українську із вчителем незадовго до президентства розпочинав Володимир Зеленський.
"Как прєзідєнт… До сіх пор не могу прівикнуть", – зазначав Володимир Зеленський. Не міг звикнути – не лише до статусу, а й до державної мови на третій день свого президенства Володимир Зеленський.
"Я повинен захищати українську мову", – водночас говорив Зеленський.
У пориві емоцій російської теж не цурається. Як і монобільшість у парламенті.
Попри закон про мову, у стінах парламенту депутати, зокрема – від "Опозиційної платформи – За життя", іноземною чи то навмисно, чи підсвідомо, теж зловживають.
Натомість у містах, де міські голови російськомовні, українська почала лунати і від них. Геннадій Кернес десять років як міський голова Харкова. Вивчати мову почав лише цього року.
"З вчителем. Пів року. Ну от, розмовляю з вами", – зазначав Геннадій Кернес.
Натомість міський голова Дніпра Борис Філатов мову вчить самостійно уже десять років. Втім на уроки з учителем часу бракує.
"Якщо казати про офіційні заходи – це сесії міськради, партійні промови, документація. Жодних проблем з українською мовою у мене немає. Коли до мене приїжджають люди і питають: якою мовою краще спілкуватися – російською чи українською? Я завжди кажу: тільки українською", – наголошує Борис Філатов, дніпровський міський голова.
Без мови – ані в депутатське, ані в урядове крісла. З наступного року кандидати на вакантні посади, до прикладу Кабміну, зможуть потрапити лише через іспит. А часу, щоби покращити рівень державної – до літа.
Евеліна Михайленко, Анна Несевра, "5 канал"