Побудувати позиції з нуля. Армійці на Луганщині вперше показали відновлену після масштабних лісових пожеж лінію оборони. Зокрема, поблизу Трьохізбенки сильна задимленість вивела з ладу значну кількість бліндажів та спостережних постів. Щоби створити належні умови для проживання та ведення бойових дій, військові поспішали до настання холодів. Чи встигли – розповість журналістка "5-го" Вікторія Ковальова.
У неділю на Луганщині ще була тепла осінь. Нині – -10 морозу та випав сніг. До приходу холодів цього року армійцям довелося готуватися дуже швидко. Численні лісові пожежі на початку осені фактично вивели з ладу частину лінії оборони в районі Трьохізбенки.
"Лінія оборони тут стоїть ще з 14-го року. Окопи вже трохи застаріли. Почали сипатися. І пожежа їх трохи теж торкнулася. Від них стояв сморід і військові прийняли рішення, своїми силами у вільний час ми їх відбудували", – розповів військовослужбовець Олександр.
На будівництво нової оборонної фортеці часу було обмаль. Головне завдання – не залишитися зимувати в задимлених бліндажах.
"Ми все своїми руками робили. Копали, вставляли, різали. Робили з нуля! Тут просто чиста земля була", – каже Руслан.
Усі спостережні пости вояки шанцями з'єднали з бліндажами та побутовими приміщеннями. Будували, щоби було безпечно і зручно, каже кухар Роман. Їдальня за його проєктом стала затишнішою.
"Я показував, де зручніше пічку ставити, де столи робити. Так набагато краще. Бо ти робиш собі то все. Поличка – збоку. Стіл – збоку. Щоб можна було все приготував – поніс до плити", – пояснює Роман.
На вході до бліндажів – приміщення для засобів захисту.
"Вибігаємо. У випадку чого, автомат там. Береться тут бронежилет, каска. Щоб уже друг другу не мішати", – зауважує боєць Руслан.
Звичні буржуйки замінили на справжні печі. Їх власноруч робив Микола. Це вже третя його зима на передовій. Каже: з піччю і дрова витрачаються економніше, і тепла – більше.
"Буржуйка поки горить, поки гріє. Вона, буквально, пів години погорить і затушується. А пічка цегляна вона набагато краща", – переконує Микола.
"Зараз люди в теплі, добрі і саме головне, вони захищені. Вони можуть безпечно пересуватися на позиції і не переживати, що снайпер може в них поцілити", – зазначив Олександр.
З вересня, відколи на цій ділянці фронту вояки приборкали лісові пожежі, окупанти себе не проявляли. Самі ж армійці облаштували додаткові протипожежні щити та нині проводять навчання ще й із протипожежної оборони. З досвіду знають: ворог може нищити не лише зброєю. Адже лісові пожежі на початку осені розпочалися внаслідок підпалу трави окупантами.
"Витримаємо! Хто сказав, що не витримаємо? Наша земля буде з нами. І головне, що в нас єсть дуже файна підтримка. І сьогодні день телебачення! І зараз ми вам подаруємо торт!" – сказав армієць ЗСУ.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"