На Луганщині готуються до чергового етапу розведення військ. На кожній із визначених ділянок, а саме – Петрівське, Слов'яносербськ та Нижньотепле, впродовж декількох років фіксували цілковите дотримання режиму припинення вогню. До відсутності обстрілів звикли, а от чи готові жити без присутності військових у селі, дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Вікторія Ковальова.
Ось тут тримають оборону захисники Нижньотеплого. Ці позиції облаштували майже на початку війни і останні декілька років тут не було жодного пострілу ні від Об'єднаних сил, ні від окупантів.
Відносну тишу порушила звістка, що в зоні відповідальності підрозділу планують розведення військ. Про це армійці дізналися з новин.
"Ми всі військові, якщо отримаємо наказ відійти, ми відійдемо, але нам потрібно облаштувати спочатку наступну лінію оборони, на яку ми зайдемо. Наразі команд таких не надходило", – каже Віталій, військовослужбовець ЗСУ.
У самому селі новину сприйняли збентежено. За 6-й рік війни до присутності військових звикли.
"Вони стоять далеко. Там аж на кордоні на Піщаний, і десь на кордоні Ніжньотепле-Артема. Це ми так тихенько знаємо, але вони нас не турбують, в принципі. А ось, якщо буде відведення військ, то не знаємо, як це буде. Справді боїмося, але вплинути на ситуацію не можемо", – говорить Наталя Ушкова, голова Нижньотеплівської сільської ради.
Налякана запланованим відведенням 68-річна Раїса Іванова. Каже, за проукраїнську позицію на початку війни мало не стала жертвою свавілля. Прихильники "русского мира" погрожували вигнати її з села. Військові захистили.
"А! Ти бендерка! Щоб ти завтра до ранку убралася", казали жінці. – "А я кажу, я при чому? Я тут 50 літ прожила! То я сказала хлопцям. Вони пішли і сказали, ще раз торкнешся жінки, будеш з нами справу мати. Вони мене захистили. То я, наприклад, проти. Хай би ще побули", – каже Раїса Іванова, мешканка Нижньотеплого.
Такі ситуації залишилися в минулому, запевняють військові. Як і артилерійські обстріли. За перші 2 роки війни на території Нижньотеплівської сільради від артилерійських ударів постраждало понад 4 сотні будинків. Після відведення важкого озброєння з передової найбільшою загрозою є диверсійні групи.
"Можливі підходи різних диверсійно-розвідувальних груп з їхньої сторони, зі сторони річки. Досить добре все проглядається, можна виявити їхній рух техніки, ще щось на їхній висоті, тобто це все можна передбачувати", – каже Віталій, військовослужбовець ЗСУ.
Ситуацію довкола Нижньотеплого військові називають контрольованою. Ворог не надто ховається, але й не робить зайвих рухів.
"Морально давить тільки та ситуація, що я чисто візуально бачу, що вони там є, і знаю, що вони там знаходяться. Розумію, що вони прийшли на мою землю і топчуть. Мені не можна по них стріляти і не можна робити якихось дій, щоб вигнати їх звідти", – розповідає Сергій, військовослужбовець ЗСУ.
Підрозділ, який тримає оборону Нижньотеплого, одним із перших став на захист України на сході. 2014-го впродовж кількох місяців – обороняв Луганський аеропорт. Тримав під контролем нині окуповані Георгіївку та Лутугине.
"Ми ще побуваємо на тій стороні! Ця територія наша!" – наголошує Віталій, військовослужбовець ЗСУ.
І якщо для цього потрібно буде відійти, кажуть, команду виконають.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"