Фатальне кохання Мазепи: до чого тут Зеленський та чому ніхто не знає, як насправді виглядав славетний гетьман

Мазепа uk.wikipedia.org
У світовій літературі гетьман Мазепа – найвідоміший герой-коханець. Про нього писали Вольтер, Гюго, Байрон, Делакруа, Лепкий і навіть Пушкін

Цього разу розкажемо вам про останнє кохання гетьмана Мазепи. До дівчини, молодшої від нього на 50 років. Про те, як воно виявилося фатальним і для нього, і для України. А ще – про те, як Путін знову вляпався в історію. І головне – до чого в цій історії Зеленський? Докладніше – у проєкті Олега Криштопи "Історія для дорослих" на "5 каналі".

Якщо ви ще раптом не підписані на "Історію для дорослих", саме настав час виправити це непорозуміння! А тепер до Мазепи. У світовій літературі наш гетьман – найвідоміший герой-коханець. Про нього писали Вольтер, Гюго, Байрон, Делакруа, Лепкий і навіть Пушкін. Саме з великоросійської руки останнього Мазепа постає огидним. 

Журналіст Юрій Макаров говорить: "Донині у масовій свідомості Мазепа – передусім старий гульвіса, який ніяк не може вгамувати пристрасть до молодих дівчат. Мало не сексуальний збоченець". 

Трохи менш огидним, та все одно підступним зрадником він постає в опері Чайковського. 

Але ніде правди діти – диму без вогню не буває. Ще за життя гетьмана французький дипломат у Варшаві Франціс Бонак писав: "Як я чув, ... гетьман Мазепа, поза іншими своїми прикметами, приваблює легко до себе своїми чарами жінок, як хоче цього". 

У чому був секрет чар Мазепи? Може, у зовнішності? Якщо вірити зображенню на 10-гривневій купюрі – навряд чи. От тільки це не Мазепа, запевняють дослідники.

10 гривеньНБУ

Майже всі його портрети були знищені за наказом московського царя Петра І.

Проте кілька вціліло. Тож найвірогідніше, він виглядав ось так. 

Імовірно, портрет Івана Мазепи
Імовірно, портрет Івана МазепиІсторія для дорослих

Або ось так – той, що в центрі. Уже краще. Утім головною зброєю Івана Степановича Мазепи були шарм та красномовство. 

Імовірно, портрет Івана Мазепи
Імовірно, портрет Івана МазепиІсторія для дорослих

"Моя сердечна коханая, наймилѣшая, найлюбезнѣйшая Мотроненько", – писав гетьман.

Це 65-річний вдівець Мазепа пише 16-річній Мотрі. Вона – донька його правої руки – генерального судді Гетьманщини Василя Кочубея. А ще – його, Мазепи, похресниця. Мотря спочатку не відповідає гетьману взаємністю, але згодом під впливом його чарів теж закохується. У чому полягали чари? Як стверджував батько Мотрі генеральний суддя Василь Кочубей – у... фетишизмі!

"Брав сорочку єї з тіла, а потом кілько раз до себе. Брав і намисто з шиї кілько раз, а для чого, тоє єго праведная совість знаєт", – писав Кочубей.

Мазепа просить руки коханої в Кочубея та його дружини, ті гнівно відмовляють, мовляв – гріх! Похресниця ж – наче дочка.

Іван Мазепа і Мотря Кочубей
Іван Мазепа і Мотря Кочубейвідкриті джерела

Мотря втікає від батьків до Мазепи, але той переконує її повернутися – мовляв, без благословення батьків та церкви добра їм не буде. Утім, добра Мотрі все одно нема – її постійно лає і б'є власна матір – донька полтавського полковника Люба Жученко. 

Доньку Мотрю Кочубеї таки видали заміж. Звісно, не за Мазепу – за представника старшини Семена Чуйкевича. Хоча Мазепа і був проти. 

Між тим мама Мотрі – Любов – налаштовує проти Мазепи свого чоловіка Василя Кочубея. А ще так званий полтавський клан – це її батько Жученко, чоловік сестри Іван Іскра та ще з десяток невдоволених колишніх старшин. І в них визріває план. 

Саме тривала Північна війна між Московським царством і Швецією. Мало було Петру територій, дуже хотілося до моря Балтійського, щоб Путін потім міг там газопровід прокласти, ось і почав війну. Але під Нарвою шведи московитам надавали. 

А коли московити не заспокоїлися, шведський король Карл XII почав операцію з примусу до миру. Чи як там це у московитів називається? 

Петро I, розуміючи, що воювати поки не готовий, постійно втікав зі своїм військом. А шведам залишав випалену землю – знищуючи за собою увесь провіант. Українському гетьманові у військовій допомозі відмовив, навпаки – забрав частину козаків. Ще й наказав теж усе палити. І на додачу зізнався, що планує знищити автономію гетьманщини. І що було робити Мазепі? Правильно – починати переговори з Карлом XII.

Переговори Мазепа проводив теж через жінку – польську графиню Дольську. 

Соратник Мазепи Пилип Орлик згодом написав, що така "прелєстніца" могла гетьмана обезумити. Генерального суддю Кочубея в ці перемовини Мазепа не втаємничував – ще б пак, після всього, радячи, крім того, втихомирити свою горду велеречиву жону. Але той все одно написав майже правдивий донос Петру І. Що Мазепа, мовляв, і з бусурманами, і з поляками веде, і його, царя, зрадити хоче. І вірші пише – про незалежність України!

І про Зеленського там теж є! Не про цього звісно, про іншого. Насправді, у доносі йшлося про отця-єзуїта, вінницького ректора, який таємно приїжджав до Мазепи з якимось посланнями. Ну і про збезчещену доньку Кочубей згадав. Але вже згодом. У Московії доноси, з одного боку, заохочували. А з іншого – донощиків допитували, як у них кажуть, с "прістрастієм". Тобто катували. 

У Кочубея та Іскри не було жодних доказів – лише непевні підозри. Мотив – усунути від влади Мазепу і зайняти його місце. Хоча в Кочубея був ще один – особиста помста. Начебто.

Василь Кочубей
Василь Кочубейslovoidilo.ua

Адже вся історія про кохання Мазепи і Мотрі відома нам суто зі слів Кочубея. Листи Мазепи Мотрі – теж від нього! Невідомо досі ким вони писані. Деякі дослідники припускають, що це теж підробка. Бо сам Мазепа на закиди Кочубея йому письмово заперечував, дослівно так: "Про якийсь блуд, того я не знаю і не розумію, хіба сам блудиш, коли жонки слухаєш".

Схоже, цілковитої правди ми вже не дізнаємося. 

Донощики, до речі, мали у спільниках духівника московського царя. Вони врахували майже все, крім одного – Петро дуже довіряв Мазепі, а їм – ні. Тож арештованих Іскру та Кочубея віддали на суд гетьману. А той їх стратив – у Борщагівці.  

Ні, не в Києві, а на межі нинішньої Вінницької області. Там ще досі два хрести стоять. А далі вже відома історія – Карл XI пішов через Україну і Мазепі довелося терміново обирати. І він вибрав поразку.  

Якщо ви ще не підписалися на канал "Історія для дорослих", зробіть це просто зараз. 

А ми повертаємося до фатального кохання Мазепи. До речі, Мотря Кочубей, її чоловік і свекор – усі пішли за Мазепою. Помста Петра була страшною. Спочатку кривава різанина у Батурині – понад десять тисяч замордованих – переважно жінки, діти, старці. Потім каральна експедиція на Січ, де переважно теж були лише старці і юнаки. Але вони кілька днів трималися, поки не повірили на слово руським офіцерам і своєму Галагану та здалися. 

"Попри Галаганову і московську присягу, товариству нашому голову лупили, шию на плахах рубали, вішали та інші тиранські смерті задавали, робили те, чого і в поганстві, за давніх мучителів не водилось", – писав отаман Лаврентій Стефаненко у листі до гетьмана Івана Скоропадського. 

Програвши генеральну битву під Полтавою, Мазепа втік до Молдови, де невдовзі й помер. Мотрю та її чоловіка Семена Чуйкевича помилували – бо рідня Кочубею. А от батька Чуйкевича зіслали вСибір. Петро I кинувся наздоганяти Мазепу – опинився на території Османської імперії, був оточений, але ганебно відкупився та підписав принизливий Прутський мирний договір. 

Справжнім зрадникам – Кочубею та Іскрі – московити згодом встановили в Києві пам’ятник. Але за часів УНР його декомунізували.  

Така от історія. Незнання якої не звільняє від відповідальності. 

А ви як вважаєте, писав Мазепа листи Мотрі чи це підробка? Пишіть у коментарях. Ставте лайк і підписуйтеся на канал "Історія для дорослих". До зустрічі за тиждень! 

"Історія для дорослих", "5 канал"

Попередній матеріал
"Краще бути хвостом Льва, ніж ср*кою Сталіна": як суперагент зі Львова зірвав більшовицьку революцію на Заході
Наступний матеріал
Здорожчання газу та нафти у світі: чи чекають Україну віялові відключення світла, як у 90-х
Loading...