Здорожчання газу та нафти у світі: чи чекають Україну віялові відключення світла, як у 90-х

"Час за Гринвічем" 5 канал
Європейські країни також нарощують потужності своїх теплових електростанцій

Чи замерзне Україна взимку? Здорожчання газу та нафти у світі потягнуло за собою низку проблем. Промислові гіганти, які потребують електрики, такі, зокрема, як Китай, Індія та інші азійські країни масово скуповують вугілля. Але вже і в них почалися віялові відключення світла. Європейські країни, уряди яких декларували свою відмову від так званих "брудних" енергоносіїв, цієї осені, вочевидь, забули і про екологію, і про зміни клімату, і також нарощують потужності своїх теплових електростанцій. Як результат – ціни на вугілля за рік зросли вчетверо. Перехід на альтернативні джерела енергії, про які так довго говорили в ЄС, відбувається надто повільно. Цього тижня глава Єврокомісії Урсула Фон дер Ляєн особисто взяла під контроль енергетичну кризу. Одним із рішень бачить диверсифікацію постачальників газу. Твердить: зростання цін на газ призвело до подорожчання електроенергії, а це тисне на економіку ЄС.

А що ж Україна? Ми потрапили у круговерть як світових, так і суто українських тенденцій. Зростання цін на газ, нафту збільшило попит на вугілля. Ані перших енергоносіїв, ані другого ми не закупили вдосталь напередодні опалювального сезону. І хоча влада волає, що кризи не буде – факти свідчать про інше. Українська енергетична система залежна від цих енергоносіїв. Трісок до вогнища підкидає північний сусід, який цією ситуацією користується і тисне як на Україну, так і на Європу. Чи витримає енергетичну круговерть українська енергосистема, якими можуть бути найгірші варіанти та чого чекати взимку – дізнавався журналіст "5 каналу" Сергій Барбу для програми "Час за Гринвічем".

 Трипільська теплова станція. Один із найбільших виробників світла в Україні.

Електроенергією з цього підприємства живиться Київщина, Черкащина та Житомирщина. Це – мільйони українців.

Трипільська ТЕС
Трипільська ТЕС5 канал

І вже взимку вони ризикують залишитися без світла. На Трипільській ТЕС катастрофічно малі запаси вугілля. Схожа ситуація на всіх теплових станціях. Вони не готові до зими. Виробляти світло не буде з чого.

Запаси вугілля
Запаси вугілля 5 канал

На цей опалювальний сезон Україні потрібно майже 3 мільйони тонн вугілля. Натомість на складах зараз учетверо менше.

Блоки теплових станцій уже зупиняються один за одним.

"Якщо говорити про електричну енергію, то її точно не вистачить. Ну ніяк! Тому тут варіанти тільки з віяловими відключеннями. Вже почали говорити відверто про імпорт", – сказала координаторка житлово-комунальних програм мережі "ОПОРА" Тетяна Бойко.

Якщо електрики не вистачить, то Україна ризикує зануритись у темряву. Віялові відключення можуть стати реальністю цієї зими. То що, назад у 90-ті?

Тоді через дефіцит електрики країна жила за розкладом. Світло отримували за годинами. Цей період добре пам'ятає пані Тетяна. Нині вона директорка луцького ліцею, а тоді – мати дошкільняти.

"Спати о 17 годині якось не комільфо було лягати. Я застала той час, коли моїй дитині було 3-4 роки. Ми читали їй казки при ліхтарях. Проблеми зі свічками і ліхтариками у магазинах теж були. Але цей час овіяний якоюсь певною романтикою, бо ми були молоді. І він якось так швидко минув і ми почали жити нормально", – розповіла директорка ліцею Тетяна Копчак.

Критичний період для енергетики Україна пережила на початку російської окупації на сході та у Криму. 2014 рік, державі бракує електроенергії. Віялові відключення повернулися.

"Буває двічі, буває тричі на день. Як коли, тут немає часу якогось одного", – зазначила мешканка Борисполя Ірина.

І от знову Україна за крок до світла за розкладом.

"Дійсно, запаси вугілля нині є на дуже низькому рівні. Фактично робота буде вестися цього опалювального сезону з коліс. Але є і добрий бік. Енергоатом цього року у добрих кондиціях. Блоки працюють, готові і виведені з ремонтів", – розповів генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

В уряді сподіваються: більше світла вироблять АЕС. Та чи покриють вони дефіцит електроенергії, в "Енергоатомі" не впевнені. Утім додають: працюватимуть на повну всі АЕС.

"Вистачить чи ні – це питання не до мене, а до господа Бога. Якщо буде тепла зима, то вистачить, якщо буде холодна, тоді, звичайно, не вистачить", – сказав в.о. генерального директора "Енергоатому" Петро Котін. 

"Енергоатом" не зможе перекрити дефіцит електроенергії на піку споживання. 22 блоки теплових станцій не працюють. Із них більшість через відсутність пального. А у нас це, на жаль, єдині потужності, які у зимовий період дозволяють балансувати енергосистему", – наголосила членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання України Ольга Кошарна.

Про що йдеться? Наприклад, ввечері країна використовує більше світла. Теплові станції з легкістю можуть виробити додаткову електрику. Чого не скажеш про атомні станції.

"Великі проблеми з вугіллям – тут повна катастрофа. Це говорить про те, що оці регулюючі потужності ТЕС – фактично вони не зможуть, особливо, якщо будуть морози, забезпечити достатньо електроенергії. І це робить неминучим ситуацію, коли Україна буде змушена звертатися до Росії та Білорусі", – зазначив економіст Борис Кушнірук.

Процес пішов. Україна розпочала підготовку до імпорту електроенергії. Імовірно, купуватимемо світло в Білорусі. Хоча міністр енергетики каже: про це нічого не знає.

"Я звідки знаю, хто буде у кого купувати. Ми не плануємо!" – сказав міністр енергетики України Герман Галущенко.

Герман Галущенко
Герман Галущенко5 канал

Як діяти – варіантів в уряду небагато. Можна спалити газ. На ньому теж працюють деякі блоки теплових станцій. Але за таких цін на блакитне паливо – це занадто дорого. Та й до кінця не зрозуміло, чи має Україна достатні запаси газу на зиму. Інший варіант – уряд терміново має шукати вугілля за кордоном. Але на міжнародному ринку на нього нині шалений попит. Адже зі злетом цін на газ, вугіллям зацікавилися навіть ті країни, які обіцяли від нього відмовитися. 

"Ми не шкодуватимемо зусиль, щоб збільшити виробництво вугілля, забезпечити постачання та стабілізувати ціни", – сказав голова Шаньдунської енергетичної групи Лі Вей.

Поки що зусилля китайських шахтарів не дали великих результатів. Піднебесна й надалі скуповує вугілля за кордоном. Але його все одно не вистачає. У Китаї нині дефіцит світла, почалися віялові відключення. Схожа ситуація і в Індії. Там міста також отримують електрику за розкладом. До енергетичної кризи готуються й інші країни Азії.

Читайте також: у Міненерго визнали, що на складах не вистачає вугілля на опалювальний сезон.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, Олексій Іванченков, "Час за Гринвічем"

Попередній матеріал
Фатальне кохання Мазепи: до чого тут Зеленський та чому ніхто не знає, як насправді виглядав славетний гетьман
Наступний матеріал
Турбулентний опалювальний сезон: чому Україна опинилася без вугілля
Loading...