До України зі Швеції привезли Конституцію Пилипа Орлика. Це сталось вперше за 311 років. Гетьманський документ – латиномовний оригінал Конституції. Експонуватимуть його на території заповідника "Софія Київська". Відвідувачі побачать й оригінал XVIII століття – булаву Івана Мазепи. Її теж привезли зі Швеції. У МЗС розповіли: перемови з країною, де зберігалися українські козацькі артефакти, тривали 13 років. Про це повідомляє кореспондентка "5 каналу" Ганна Рибалка.
Як Конституція до України мандрувала – досі тримали в таємниці. Оригінал гетьманського документа везли в авто в спеціальних боксах. Кожен вагою з 250 кіло. Всередині вітрин – певна температура та вологість. Усе, щоби жодна з 16 сторінок документа початку XVIII століття не пошкодилися.
"Вона відкрита на першій-другій сторінці, тому що там написане перше слово "Україна". Це всупереч тому, що говорили там "Малоросія" деякі дослідники", – зазначила генеральна директорка Національного заповідника "Софія Київська" Неллі Куковальська.
"В ній говориться і про кордони України включно з Кримським ханством. І про те, що це окрема країна, відділена від Московії. І в ці дні святкування нашої 30-ї річниці, я думаю, це надзвичайно символічно", – розповів міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Поруч із гетьманською Конституцією – булава Івана Мазепи, яка згодом відійшла Пилипу Орлику. Цей символ влади також привезли зі Швеції.
"Десь кілограми три-чотири. Я її піднімала, так. Ну так, як замахнешся, то", – сказала генеральна директорка Національного заповідника "Софія Київська" Неллі Куковальська.
"Ми прийшли з сім'єю. Цікаво малому показати, він уже в другий клас ходить", – розповіла відвідувачка виставки Наталя Рора.
Серед раритетів української козацької держави – Гетьманщини – клейнод Івана Мазепи. Поруч п'ять універсалів кінця XVII – початку XVIII століття, виданих гетьманом у Батурині. До того, як їх виставили в заповіднику – артефакти зберігали в столичній бібліотеці Вернадського. Перші відвідувачі роздивляються гетьманські символи й документи під мелодії кобзи та бандури.
Конституція Пилипа Орлика або офіційна назва "Договори Прав і вольностей Війська Запорозького" прописувала відносини між гетьманом і козаками. Та визначала дії козацтва у разі відвоювання територій від Москви та Польщі. Деякі положення цієї конституції – актуальні і для сучасної України.
"Описано, якими правами користується церква українська. Яка має бути під Константинопольським патріархом. Так само про освіту. Що забезпечує Конституція – які освітні, мовні моменти, українська мова", – наголосив лідер гурту "Хорея Козацька" Тарас Компаніченко.
Побачити гетьманські артефакти в "Софії Київській" можна буде до середини листопада.
Читайте також: у Києві відкрили виставку кримських "спогадів".
Ганна Рибалка, Микола Довгий, "5 канал"