Карикатура на Зеленського автора Смаля
Карикатура на Зеленського автора Смаля 5 канал

Карикатура на Зеленського: чому київська бібліотека прибрала роботу художника Смаля – сюжет

Читайте по-русски
Автор за три десятиліття намалював понад 15 тисяч карикатур

Сміятися з президента – зась. Навіть якщо він до виборів брав на кпини всіх політиків. У бібліотеці імені Лесі України організували персональну виставку відомого карикатуриста Олега Смаля. І без відома автора забрали узгоджений раніше шарж на шостого главу держави. Чому ж сатира на колишніх п'ятьох дозволена, а карикатуру на Володимира Зеленського бібліотекарі повернули лише після публічного скандалу – з'ясовувала журналістка "5 каналу".

У невеликому читацькому залі можна вивчати історію України у викладі знаного карикатуриста Олега Смаля. Леонід Кравчук у капцях із серпом та молотом під парасолькою плете синьо-жовту шкарпетку. Леонід Кучма грає на гітарі, а з-під дивану стирчать ноги майора Мельниченка. Віктор Ющенко в брилі розстрілює горохом фурію, подібну до Юлії Тимошенко. Над Віктором Януковичем сокиру тримає президент країни-агресорки. А Петро Порошенко відбивається від Володимира Путіна Київським тортом. На усіх українських президентів писав гострі шаржі карикатурист Олег Смаль. Утім, роздивитися сатиру на стінах бібліотеки імені Лесі Українки можна лише щодо колишніх глав держави. А там, де мала висіти карикатура на Володимира Зеленського – пусте місце. Із десятка шаржів на шостого президента автор для персональної виставки обрав, на його думку, найменш критичний – за сюжетом із фільму "Слуга народу".

"Знаю, що там є епізод, де він, здається, з якихось ізраїльських пістолетів-кулеметів розстрілює Верховну Раду. Така собі досить прозаїчна алегорія, що ці стволи трошки повернуті на президента. Те, що він робить, він робить багато помилок", – каже карикатурист Олег Смаль.

Коли на відкритті 19 липня зауважив, що без його відома зняли роботу, обурився, адже до того узгодили з керівництвом усі твори. Постфактум бібліотекарі художнику пояснили: у тому ж залі держчиновники складають іспити з української мови, тому дбали про їхній психологічний комфорт. Тож Олег Смаль уперше віднадив відвідувачів йти на виставку

"Виходить, що карикатурист такий собі хоробрий у лапках, що він так хоробро рве президентів, які вже не при владі, а боїться виставляти карикатури на діючого", – додав Олег Смаль.

Це не політична цензура, а принципова позиція – запевняє чільниця бібліотеки.

"Ми категорично ще з часів Незалежності не розміщуємо в наших установах бібліотечних портрети діючих президентів. Тому що це вже давно минула практика радянських часів. Це ми порадилися з колегами. Для того, щоб не ображати почуття тих виборців, які підтримали чинного президента і підтримують його", – зауважила директорка публічної бібліотеки імені Лесі Українки Ольга Романюк.

Але автор прагне пропіаритися на скандалі, переконана Ольга Романюк.

"На відкриття виставки ніхто не прийшов. В книжці жодного запису немає, хоч ми її підготували. Книга відгуків", – додала Ольга Романюк.

Понад 15 тисяч карикатур намалював Олег Смаль за три десятиліття, які друкували найбільш авторитетні видання і в Україні, як-от "Київські відомості" та "Дзеркало тижня", так і за кордоном – ВВС, Financial Times, Deutsche Welle.

"Я і так корифей карикатур, сміється, бібліотека – якраз те місце, де можна попіаритися", – наголосив карикатурист.

Шарж на Зеленського нині виставили на столі у прозорій рамці. Поряд – саркастичний текст, що бібліотекарі радіють такому ажіотажу, бо врешті прийдуть поціновувачі творчості карикатуриста.

"Оце якраз саме та скандальна карикатура", – зауважує працівник бібліотеки імені Лесі Українки Анатолій Горовий.

Письменнику Анатолію Горовому, який запропонував організувати виставку сміхотворцеві, нині не до сміху.

"За дурної голови та й ногам горе. Можливо, перелякалися чиновників, якби це ми виставили одного Зеленського, то було би, що ми там його підкалуємо, а тут у нас є і свої, і чужі президенти", – додає Горовий.

А свої президенти, бувало, ображалися на кпини – розповідає Олег Смаль. Якось особливо не сподобалася карикатура до статті про розкоші в маєтку Леонідові Кучмі.

"Президент Кучма в ліжку такому безконечному, і навколо сидять міністри, таке засідання. Довіряю моїм інформаторам, що були випадки, що президент тряс газетою з карикатурою, і казав, що він розбереться з цими авторами", – підсумував Олег Смаль.

Менш відомі персони йшли до суду. Один ображений намагався відсудити за розтиражовану в газеті карикатуру – 120 мільярдів гривень.

Леся Головата, Ольга Сошенко, Юрій Пугач та Валерія Павленко, "5 канал"

Нагадаємо, професійний карикатурист Олег Смаль повідомив, що з його виставки в бібліотеці ім. Лесі Українки в Києві зняли карикатуру на чинного президента Володимира Зеленського

Попередній матеріал
Україна здобула першу медаль на Олімпійських іграх-2020
Наступний матеріал
Про Зеленського, українську мову та освіту: козак Михайлик, який не знає про існування Валерія Меладзе, у "Рандеву"
Loading...
День людей із синдромом Дауна: як на Луганщині жінка створила простір для "сонячних" дітей

День людей із синдромом Дауна: як на Луганщині жінка створила простір для "сонячних" дітей

Джолі продала подаровану Піттом картину за $11,5 млн

Джолі продала подаровану Піттом картину за $11,5 млн

Панно під загрозою: активісти розповіли про стан монументів та пам'ятних знаків Радянської доби

Панно під загрозою: активісти розповіли про стан монументів та пам'ятних знаків Радянської доби

Відмовилася малювати для Сталіна і підкорила серце Пікассо: історія художниці-самоучки з українського села

Відмовилася малювати для Сталіна і підкорила серце Пікассо: історія художниці-самоучки з українського села

92-річна зірка Інтернету: як пенсіонерка з Китаю здійснила свою мрію – сюжет

92-річна зірка Інтернету: як пенсіонерка з Китаю здійснила свою мрію – сюжет

Коронавірусне мистецтво: японець створює сценки із масок і туалетного паперу

Коронавірусне мистецтво: японець створює сценки із масок і туалетного паперу