Пластикові та безплатні. Поліетиленові пакети в необмеженій кількості завжди лежали на поличках супермаркетів. Але за новим законом, з 10 грудня за кожен із них доведеться заплатити. Один пакет коштуватиме від 2 до 4 гривень. Таку ініціативу підтримали народні депутати пів року тому.
Екологи підрахували: життя одного пакета в руках людини триває не більше 28 хвилин. За цей час до нього встигають скласти товар у магазині, донести додому і викинути у смітник. А от на звалищі він лежатиме:
"Протягом 500, а то й 1000 років. Залежно від товщини, щільності цього пакета. Розкладаючись. поліетиленові пакети в навколишнє середовище вивільняють токсичні, канцерогенні речовини", – наголосила екологиня Тетяна Тимочко.
Екологиня Тетяна Тимочко переконує: новації значно зменшать кількість пластику в Україні, а отже і поліпшать стан довкілля.
"Досвід інших країн показує, що від 50 до 90% зменшується використання поліетиленових пакетів, в окремих країнах, які вже пройшли цей шлях, саме від заборони безкоштовного розповсюдження", – пояснила експертка.
У столичних супермаркетах до нововведень підготувалися. Встановили ціни на пластикові пакети. Але подумали й про екологічну заміну.
Біорозкладні пакети – не задарма. Вартість коливається від 3 до 10 гривень. Втім дбати про екологію і зайвий раз не сплачувати за пакування можна, якщо ходити до магазину зі своєю тарою.
Альтернатива поліетиленовим пакетам є. Екоторбинки і навіть екомішечки. Придбати можна у будь-якому продуктовому або інтернет-магазині. За екоторбу та за 10 мішечків різного розміру попросять майже 200 гривень.
Журналістка "5 каналу" Валерія Павленко такими екомішечками користуюся більше як рік. Зручно, компактно, можна брати з собою, а навіть якщо забрудняться, наприклад, від картоплі, їх можна попрати і вони будуть як новенькі.
На ринку ситуація аналогічна. За поліетилен доведеться платити. Але можуть запропонувати й інші варіанти. Українці піклуватися про довкілля не проти. Пригадують часи, коли до магазинів ходили з авоськами.
"Торбочки носили. Тому що поліетилен не розкладається. Подивитися, коли річки забруднюють, коли стільки кругом цього", – зауважує Тетяна.
До кінця цієї зими в магазинах та на ринках ще можна буде придбати звичні пластикові пакети. А вже з березня 2022-го, за законом, їх використовуватимуть лише для пакування м'яса, риби та сипучих продуктів. І вже у січні 23-го пластикові пакети повністю замінять біорозкладними: з картопляного та кукурудзяного крохмалю.
Валерія Павленко та Едвард Белінський, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, 1 червня 2021 року в Україні заборонили використання пакетів, товщиною до 55 мікрометрів, а також оксорозкладних пакетів. З 1 січня 2022 року порушників закону каратимуть штрафом, розміром від 1700 до 3400 гривень за перше порушення та від 3400 до 8500 гривень – за повторне.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.