Заборона на пластикові пакети
Заборона на пластикові пакети 24tv.ua

Верховна Рада заборонила пластикові пакети – яку пропонують альтернативу

Читайте по-русски
На порушників чекають штрафи. Заборона почне діяти з 2022 року

Верховна Рада практично повністю заборонила розповсюдження пластикових пакетів в Україні з 1 січня 2022 року. За такий законопроєкт парламент проголосував майже конституційною більшістю голосів – 297 "за". Про це пише "BBC-Україна".

Під обмеження потрапили тонкі, надтонкі та оксорозкладні пластикові пакети.

Розповсюджувати їх не можна буде в закладах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг. Причому і платно, і безплатно.

Використовувати можна буде біорозкладні пластикові пакети.

Виняток для зазначених закладів, окрім біорозкладних, лише один – надтонкі пластикові пакети шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм. Але лише якщо їх використовують як первинну упаковку для пакування чи транспортування свіжої риби, м'яса та продуктів із них, сипучих продуктів та льоду. 

В усіх інших випадках пластикові пакети слід вилучити, мовиться в законі.

У законі міститься не досить чітко сформульована норма, адже, попри обмеження, пакети загалом можна буде продавати. Але ціни на них не можуть бути нижчими за мінімальні, встановлені Кабміном. Уряд їх має встановти на такому рівні, щоб стимулювати не використовувати.

На кожному пластиковому пакеті має бути маркування. Заборонено маркувати пластикові пакети словами "біо", "біопакет", "біорозкладний", якщо вони не відповідають необхідним вимогам.

Це пластиковий пакет, що розкладається за участю мікроорганізмів на елементи природного походження. Такі пакети мають відповідати національним або європейським стандартам щодо утилізації – шляхом компостування або біорозкладання.

Коли закон запрацює

Якщо президент підпише закон, він набуде чинності з наступного дня після публікації. Але більшість статей закону почнуть працювати за 6 місяців, а заборона на розпосюдження пакетів і покарання за це почне діяти за 9 місяців з моменту публікації закону.

Яке буде покарання за порушення закону

На порушників черкають штрафи. Якщо заклади торгівлі, харчування та послуг упіймали на платному чи безоплатному розповсюдженні пластикових пакетів, їм доведеться заплатити від 8,5 тис. до 17 тис. грн. За повторне порушення протягом трьох місяців – від 17 тис. до 34 тис. гривень.

Якщо ж на безплатному розповсюдженні пластикових пакетів упіймають інший суб'єкт господарювання, штраф буде від 1,7 тис. до 3,4 тис. гривень.

Що має змінити прийнятий закон

Закон має на меті покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів.

"Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів", – мовиться в документі пояснювальної записки.

При цьому лише 6% цих пакетів віддають на переробку, решту просто викидають.

Автори закону посилаються на досвід ЄС, де відмовляються від пластикових пакетів, стимулюють до переробки та просувають біорозкладні пакети.

"В Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки що немає попиту. Встановлення заборони на розповсюдження звичайних пластикових пакетів, окрім надзвичайно позитивного впливу на стан довкілля, буде стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, що здешевить їх для споживача", – мовиться в пояснювальній записці.

Читайте також: Тонни нечистот, відходи від переробки пластику: на Харківщині колонія забруднює річку понад 10 років

Попередній матеріал
У НАТО відповіли на плани Росії наростити сили на західному кордоні
Наступний матеріал
Евакуація після трансплантації: історія харків'янки, яка повернулася з Білорусі після операції
Loading...

На порозі ринку землі: Зеленський підписав закон про земельну децентралізацію – як реагують аграрії

Верховна Рада ухвалила закон про покарання за воєнні злочини

Електронні аукціони запрацюють інакше: Рада ухвалила закон про продаж землі за новими правилами

Від сьогодні в Україні можна розмитнювати "євробляхи" на пільгових умовах

В Україні набув чинності закон про заочне засудження – його основні положення

Президент підписав закон щодо заборони імпорту електрики з Росії та Білорусі