Закон не для всіх: як вплинули нові правила на копачів бурштину – ексклюзивне розслідування

Видобуток бурштину 5 канал / Час. Підсумки тижня
Волинська, Рівненська та Житомирська області найбільше хаотично пориті чорними копачами

Бурштин у законі. Вже 1,5 року видобуток сонячного каменю в Україні регулюється законом. Це означає, що бурштин можна мити за спецдозволами. Держава продає їх на окремі земельні ділянки і ми стаємо свідками нової епохи легального видобутку бурштину.

Але на практиці – зовсім не так. Розрекламована легалізація – нині на паузі. Через бюрократичні перепони. Підприємства купили дозволи на видобуток, але без угоди з Кабміном почати роботу не можуть. Тож нині власники підприємств лише споглядають на свої ділянки і відпочивають. Що не скажеш про нелегальних копачів, які як працювали втемну, так і працюють.

Мирослав Солонар з'їздив на Рівненщину, де сонячного каміння вдосталь, і привіз докази того, що бурштиновий закон таки не працює. Більше – у його сюжеті для "Підсумків тижня".

Полісся. Чорні копачі атакують.  

Копачі бурштину
Копачі бурштину5 канал / Час. Підсумки тижня

Дежавю. На відео з Рівненщини все скидається на те, наче бурштиновій лихоманці не видно кінця і краю. У ліси поблизу села Олексіївка "Підсумки тижня" приїхали неспроста. Колись мало не в кожному дворі селища жив той, хто займався видобутком сонячного каміння.

"Я не бачу ніякого покращення, щоб воно тут щось робилось", – каже один із місцевих жителів.

"Закон що є, що немає", – каже інший.

Безліч питань у місцевих жителів до "бурштинового" закону, який наприкінці 2019 підписав президент Зеленський. Бодай тому, кажуть, що той закон – не для всіх.

Мешканці Олексіївки на Рівненщині про "бурштиновий" закон, якому, між іншим, півтора року, знають. Кажуть, безлад і справді трохи припинили. Проте обіцяним законом видобуток сонячного каменю так і не регулюється. Ось у цих лісах і досі бачать тих, хто вештається і щось копає. Через це українське Полісся і далі перетворюється на Безлісся.

Результат незаконного видобутку бурштину
Результат незаконного видобутку бурштину5 канал / Час. Підсумки тижня

Щоночі старателі шукають янтар на земельних ділянках, де, за новим законом, можуть мити його лише підприємства зі спецдозволом.

За новим законом запроваджується єдина ліцензія з правом видобування сонячного каменю протягом 5 років на земельній ділянці до 10 гектарів. Встановлюється кримінальна відповідальність за видобуток та збут. Покарання: або штраф до 170 тис. гривень, або три роки тюрми.

Під прицілом чорних копачів ось ці 20 гектарів неподалік Олексіївки, які першими в Україні виставили на аукціон відповідно до нового закону. За дозвіл на видобуток сонячного каменю підприємство заплатило немало-небагато 12 мільйонів гривень. Втім працювати не розпочали.

Ділянка для видобутку бурштину
Ділянка для видобутку бурштину5 канал / Час. Підсумки тижня

Микола Котнюк, представник підприємства, розповідає: "Законодавство не допрацьоване. Потрібна типова угода на проведення видобувних робіт. Кабінет Міністрів до сьогоднішнього дня так і не спромігся затвердити ось цю типову угоду, проєкт цієї типової угоди. Тому ми не можемо укласти її з держлісгоспом".

Не копаєш ти, копають інші і правоохоронці – не указ. Прогалинами в новому законі миттєво скористались ділки, які вже півтора року крадуть цінне каміння в держави, тобто в нас із вами.

Микола Котнюк каже: "Навіть були деякі спроби, вночі там деякі люди хотіли, напевно, зайти на нашу територію. Стукали по паркану. Нас це лякало. Ми навіть тоді уклали договір з державною службою охорони на охорону наших ділянок".

Прибуток від сонячного каміння так і не вивели з тіні. Не сплачуються податки та знищуються ліси, хоч і в менших масштабах, ніж раніше, каже голова Вирівської територіальної громади, куди входять одразу кілька бурштинових сіл. На його думку, якби закон працював як слід, можна було б чимало зробити для територіальної громади.

"Щоб нам у місцевий бюджет попадало щось від видобутку. А в нас немає ні доріг, не територіальних, ні обласних доріг. Вони всі розбиті, асфальт ніхто не ремонтує, дві школи потрібно будувать", – говорить Сергій Опалько, голова Врівської територіальної громади.

Щодня житель села Олексіївка Микола спостерігає на пасовищі за своєю худобою. Все, що відбувається в селищі довкола бурштину, чоловік знає не з чуток. Постійно бачить, як до лісу заїжджають один за одним нелегальні копачі на елітних позашляховиках.

Наразі жодне підприємство в Україні так і не розпочало видобуток бурштину, як це передбачено в новому законі. І навіть спеціальної ліцензії Державної служби геології та надр України, яка фактично дозволяє копати, як з’ясувалося, – замало.

Поки що бурштин не може перейти в законне русло, вважають чиновники Держгеонадр, оскільки на заваді аж кілька перепон. Серед них:

  • "Відсутність переліку земель, порушених бурштинокопачами, із деталізацією їх координат та площ.
  • Відсутність типової угоди про проведення розвідувальних і видобувних робіт.
  • Наразі ведеться спільна робота відповідних центральних органів виконавчої влади щодо удосконалення нормативно-правової бази видобування".

Поки одні працюють – інші відпочивають, хоча мали б також працювати. В Україні близько десяти компаній, що спеціалізуються на видобутку сонячного каменю, і мають спецдозвіл, нині сидять без роботи. Хоча 25 ліцензій Держгеонадра за чималі гроші продали на Рівненщині, а ще 11 – на Житомирщині.

Компанії, що видобувають бурштин в Україні
Компанії, що видобувають бурштин в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Хто ж насправді "душить" легалізацію ринку бурштину? Так, земля, під якою є бурштин, перебуває в користуванні державних підприємств зі сфери управління Держлісагентства України. Тут кажуть, що роблять усе, аби підприємства працювали. Проте через відсутність типової угоди, яку затверджує уряд, вони безсилі.

Ігор Будзінський, керівник управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства України, говорить: "У шістьох випадках, а підприємств здається три чи чотири, то вони отримали погодження, і чому вони не розпочинають роботи, то вже інші питання. Я не знаю".

Чи то корупція в зацікавлених держорганах, чи справді недоопрацьований закон, але так звану типову угоду на видобуток бурштину і досі не винесли на розгляд Кабміну. Як сказали нам у Держлісагентстві, наразі вона на перевірці. А тому все, що нині можуть робити підприємства за новим законом – це фактично проводити лише георозвідку територій, але не копати. Свого часу ще кандидат у президенти Володимир Зеленський лаяв владу під час дебатів за те, що в Україні бурштинове беззаконня.

Але нині віз і досі там. Майже півтисячі заяв щодо нелегального видобутку бурштину з початку цього року надійшло до поліції Рівненської області. І більш як пів сотні з ознаками кримінальних правопорушень. Одна з найгучніших проблем України і досі не розв'язана.

Волинська, Рівненська та Житомирська області найбільше хаотично пориті чорними копачами. У цих областях України і донині зосереджені найбільші поклади бурштину, і саме тут були найжорстокіші протистояння старателів із правоохоронцями під час янтарних війн. Лише за найскромнішими даними, щороку копачі крадуть у держави 300 мільйонів доларів.

Області, де найбільше чорних копачів бурштину
Області, де найбільше чорних копачів бурштину5 канал / Час. Підсумки тижня

І поки легальні надрокористувачі намагаються зрозуміти, як же йти запропонованим державою шляхом, мешканці села Олексіївка на Поліссі не на камери говорять, що ринок бурштину сильно впав. Через це і безлад дещо припинився. Але екологія продовжує страждати.

Тисячі гектарів лісу на українському Поліссі знищили нелегальні старателі під час "бурштинової лихоманки". Відновити родючий шар грунту цих земель мали б підприємства після легального видобутку сонячного каміння. Та наразі незрозуміло, коли і за яких обставин він розпочнеться. А природі вже зараз потрібна допомога, бо наслідки можуть бути катастрофічними.

Доцент катедри екології та зоології Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анатолій Подобайло пояснює: "Пилові бурі, зниження врожайності. Зрештою ліс акумулює вуглекислий газ. І коли влітку настане спека 42 градуси, то 41 градус, це буде від сонечка. А отой 42-й градус, який буде пекти вам у тім’ячко, нам підкинули незаконні копачі бурштину".

Мирослав Солонар, Ігор Костюк та Іван Лємєхов, "Підсумки тижня"

Дивіться також фотогалерею за темою:

ФОТО: На Житомирщині зі зброєю, наркотиками й бурштином "погорів" кримінальний авторитет

поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"
/
поліція затримала кримінального авторитета "Зуріка"

Попередній матеріал
"Це війна. Хвилювало життя дітей, а не своє": як ССО врятували 62 сиріт з окупованої Амвросіївки – спогади директора інтернату
Наступний матеріал
Як німецький пілот-аматор обвів навколо пальця "найпередовішу" систему протиповітряної оборони СРСР
Loading...