Забруднена річка на Харківщині
Забруднена річка на Харківщині 5 канал

Тонни нечистот, відходи від переробки пластику: на Харківщині колонія забруднює річку понад 10 років

Читайте по-русски
Прокуратура відкрила два кримінальних провадження за фактом забруднення

Тонни нечистот та відходів від переробки пластику скидає у річку Темнівська колонія на Харківщині. Процес забруднення триває понад 10 років, розповідають місцеві. Відтоді, як з ладу вийшли колектор та насосна станція, які обслуговували в'язницю. Екологи забруднення річки називають катастрофою. Адже звідти нечистоти потрапляють в основну водну артерію Донбасу – Сіверський Донець. Чи можна зарадити ситуації дізнавалася журналістка "5 каналу".

Неймовірний сморід та бульбашки на поверхні води свідчать про активний процес гниття у річці. На її березі розташована Темнівська колонія. Те, що витікає звідти, – вражає.

"Якщо тисяча осіб ув'язнених. По нормам кожен в'язень повинен на добу використовувати 100 літрів воде. Ось уявіть собі що виходить 100 кубів брудної води вони викидають щодоби в річку", – зазначає місцевий мешканець Сергій Лапко.

7 років тому Сергій Лапко переселився сюди з міста. Сподівався частіше відпочивати на водоймі. Натомість змушений боротися з екологічною катастрофою. Крім фекалій, у річку регулярно скидають технічні води, які забруднені пластиком, бо на території колонії розташоване підприємство, яке переробляє пластмасу.

"Тут до злиття з Донцом кілометрів 40, так звана стрілка. Ось все дно звідси і до впадання в Донець, ми перевіряли, все встелено пластиком", – додає Сергій Лапко.

Вже на березі чоловік пояснює, чому так відбувається.

"Ось у нас є прийомний колектор, колодязь, який приймає стоки. Друга ємкість – це то, де стоять насоси. І виходить, якщо не працюють насоси і не відправляється, в даному випадку у нас показано на Подольох, вода потрапляє тільки в річку", – відмічає місцевий житель.

Насосна станція, як і колектор, які обслуговують лише Темнівську колонію, не працюють більше 10 років. Нині вони на балансі Безлюдівської громади. Раніше ними опікувалося комунальне підприємство одного з районів області. Його керівник Олег Левченков телефоном розповідає: отримали споруди у неробочому стані. На їх відновлення потрібно 14 мільйонів гривень.

"У Безлюдівській громади немає таких коштів, і у району таких коштів не було і немає, для відновлення цього колектора. Це питання Темнівської колонії, це питання держави", – наголошує керівник комунального підприємства "Комуненерго" Олег Левченко.

Біля управління з питань виконання покарань – пікет. Активісти вимагають припинити забруднення. Із собою принесли ґрунт, який дістали з дна річки.

"Я не знаю, як це все тепер витягувати з річки. Я просто не уявляю. Це безсумнівно має масштаб національної катастрофи", – акцентує увагу координатор ГО "Зелений фронт" Олександр Богданіс.

У пенітенціарній службі розповідають, що нечистоти у річку потекли 10 років тому через те, що невідомі викрали частину труби, яка з'єднувала насосну станцію та очисні споруди. А тепер каналізаційна станція перебуває на балансі місцевої громади.

"Після капітального ремонту в 2014 році була спроба запустити цю систему, але внаслідок її незадовільного стану цього не відбулося", – запевняє речниця Північно-східного міжрегіонального управління з виконання покарань Ольга Кузнєцова.

Тим часом, обласна прокуратура відкрила два кримінальних провадження – за розкрадання державних коштів та забруднення довкілля. Підозрюють місцевих чиновників та посадовців Темнівської колонії.

"Нам необхідно встановити, наскільки забрудненими є ґрунти. Після того, як буде отримана ця експертиза, вже екологи можуть прорахувати суму збитків за цими забрудненнями, і після цього ми можемо встановлювати відповідальність посадових осіб", – підсумовує речник прокуратури Харківської області Дмитро Чубенко.

Допоки триває слідство, у річку і далі скидають нечистоти. Увесь бруд потрапляє до Сіверського Дінця, який є основною артерією Донеччини.

Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харківська область "5 канал"

Попередній матеріал
Ми побачили, як вибірково працює закон – Антоненко про рішення суду у справі Медведчука
Наступний матеріал
Виступ Петра Порошенка на Форумі депутатів Львівщини – відео
Loading...

За забрудненням повітря Київ обійшов промислові райони Китаю: що радять жителям столиці

Через погану погоду у столиці зріс рівень забрудненості повітря

В Україні починають моніторинг за викидами парникових газів – що має змінитися

Уночі в Києві зафіксували забруднення повітря на 40% вище норми

Київ потрапив у двадцятку міст із найзабрудненішим у світі повітрям

Київ має передати регіонам екологічний контроль та інші повноваження для поліпшення якості життя – Філатов