Президент підписав закон про передачу земель поза населеними пунктами у власність місцевим громадам. Ключовий для запуску земельної реформи. З 1 липня громади самостійно вирішуватимуть – продавати земельні ділянки чи ні. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".
Жовтограрячі поля рапсу показує фермер Віталій Назаренко. Разом із братом та батьком починали з трьох гектарів землі, тепер обробляють майже 4 тисячі. Територія у тривалій оренді, але готові спробувати придбати землю на аукціоні.
"Хотілося б викупити, тому що оренда, податки, з людиною розрахуватися, городи орати, посіяти, солому привезти – це затратно, як то кажуть. А викупив один раз, вклав гроші, і вона твоя, тільки податки платиш, і вона твоя", – каже заступник голова фермерського господарства "Назарі" Віталій Назаренко.
Закон, який дає право громадам на місцях розпоряджатися землею поза межами населених пунктів, президент підписує урочисто – на публіці. Ключовий для запуску ринку землі закон фракції "Опоплатформа – "За життя" та "Батьківщина" два місяці блокували в парламенті. На кону були два мільйони гектарів сільськогосподарської землі.
"Називають земельною конституцією. Закон, який прибирає в кабінетного чиновника функцію оформляти право на землю, яку він ніколи в своєму житті навіть не бачив", – зауважив Володимир Зеленський.
Доброславська громада набуті агроділянки не продаватиме. Порахували: вигідніше здавати в оренду.
"Сільськогосподарські землі, які просто під посіви, ми не плануємо продавати, бо це економічно невигідно, і в нас немає такої кількості земель, щоб могли продавати. Здавати в оренду через земельні торги, можливо, ми це і робимо", – зазначає начальник відділу агропромислового розвитку та земельних відносин Доброславської селищної ради Віктор Полозький.
З 1 липня в Україні стартує ринок землі. Через електронні аукціони приватні особи зможуть купувати не більш як 100 гектарів в одні руки. Чиновники побоюються, що великі агрохолдинги можуть витіснити малих фермерів.
"Щоб була жорстка така політика держави щодо іноземців, фермерів, тобто власного виробника, в якого було не багато землі, який міг би позбавитися взагалі землі тому, що зайдуть великі компанії, агрохолдинги, і можуть, маючи більші можливості, землю цю в принципі забрати", – зауважує доброславська селищна голова Людмила Прокопечко.
Фермери можуть розраховувати на підтримку держави, запевняє міністр агрополітики, їх під купівлю землі кредитуватимуть за програмою 5-7-9, а от громади зможуть самостійно контролювати всі дії щодо землі.
"Ми сьогодні на атоми можемо розкласти кожну громаду. Де землі гуляють, де не сплачуються взагалі податки, скільки яка громада втрачає, які дані збігу по кадастру", – каже міністр агрополітики та продовольства Роман Лещенко.
Так виглядають карти земель більшості сільських громад в Україні. Прізвища власників паїв написані ручкою, поряд – якісь незрозумілі позначки, і дізнатися цю інформацію можна хіба що в кабінетах землевпорядників. Натомість 75 ОТГ уже створили свої геопортали у відкритому доступі.
"Загальна площа території громади становить 53 тисячі гектарів землі, за користування якими до бюджету сільської ради потрапляє близько 7 мільйонів гривень", – повідомила землевпоорядниця Вербківської територіальної громади Віталіна Шевченко.
Ще три роки тому землевпорядниця Вербківської ОТГ працювала за робочим столом, заваленим стосом паперів, пухких тек і кольорових олівців. Нині для роботи достатньо лише комп'ютера та інтернету.
"Тут можна побачити, де розташована земельна ділянка, які шляхи під'їзду, які лінії електропередач підходять до земельної ділянки", – додає Віталіна Шевченко.
Урядовці провели аудит усіх земель. І виявили: до 9 мільйонів гектарів сільськогопсодарської землі нині в тіні. Там сіють та жнуть, агропродукцію за кордон продають, але податки не сплачують. Тож профільний міністр закликає тіньовиків прийти з повинною, або ж будуть і санкції РНБО, і кримінальні провадження.
Леся Головата, Ольга Дунська, Олексій Тищенко та Сергій Іщенко, "5 канал"