Президент України Володимир Зеленський під час форуму "Україна 30. Екологія" підписав закон про обмеження використання пластикових пакетів. Про це пише "Європейська правда".
Зеленський сказав: "500 – стільки пакетів за рік використовує кожен українець. 20 хвилин – стільки в середньому ми користуємося таким пакетиком, понад 100 років – стільки один пакет розкладається, і кілька секунд необхідно, щоб підписати цей закон, – і я з радістю хочу це зробити".
На форумі Зеленський також анонсував проєкт "Зелена країна" із висадкою 1 мільярда дерев за 3 роки і збільшенням площі лісів на 1 мільйон гектарів за 10 років, нові правила продажу деревини, аудит надр та водних ресурсів, а також ревіталізацію Чорнобильської зони.
Період адаптації перед вступом у силу заборони на використання пластикових пакетів для торгових мереж триватиме 9 місяців і закінчиться в березні 2022 року. Про це повідомив заступник міністра навколишнього середовища та природних ресурсів Руслан Стрілець в ефірі телеканалу "Дом".
Він уточнив, що з березня наступного року з магазинів зникнуть надтонкі і тонкі пакети. Як виняток їх можна буде використовувати тільки для упаковки риби, м'яса, сипучих продуктів, льоду. Під заборону не потрапляють щільні пакети, які можна використовувати кілька разів.
В якості альтернативи передбачається використання біорозкладаних пакетів, які виготовляють із крохмалю або целюлози.
З моменту дії заборони за використання пластикових пакетів передбачений штраф від 1700 до 3400 грн, за повторне порушення: від 3400 до 8500 грн. Штрафуватимуть тільки бізнес, але не приватних споживачів.
Заступник міністра навів статистику, згідно з якою кожен українець використовує 500 пластикових пакетів щорічно. У більшості випадків кожен пакет використовуються тільки раз.
Як повідомляв 5.UA, 1 червня 2021 року Верховна Рада ухвалила закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України" з метою скорочення використання легких пластикових пакетів відповідно до правил, які діють у ЄС. Закон передбачає заборону для роздрібних мереж на поширення – продаж або надання безоплатно – будь-яких пластикових пакетів до 50 мікрометрів та всіх оксорозкладних. Заборона почне діяти з 1 січня 2022 року. За її порушення передбачені штрафи.
В Європейському Союзі було прийнято Директиву 2015/720 про зменшення споживання легких пластикових пакетів, що вносить зміни у Директиву 94/62 про упаковку та відходи упаковки. Саме на положеннях цих Директив базується ухвалений Радою закон. Крім того, Європарламент 24 жовтня 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.