ЧАЕС
ЧАЕС Google

"Були аварії і до 26 квітня 1986 року": СБУ оприлюднила секретні документи про Чорнобильську катастрофу

  Читайте по-русски
  Зокрема, 1982 року на першому енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним "здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток"

  Аварії на Чорнобильській атомній електростанції траплялися і до катастрофи 26 квітня 1986 року. Таку інформацію оприлюднили на сайті СБУ з посиланням на радянські архіви.

  До 35 роковин Чорнобильської трагедії Державний архів Служби безпеки України публікує секретні документи КДБ: найпершу доповідь "нагору" про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, евакуація майже 45 тис. жителів Прип'яті та прилеглих районів.

  Також СБУ оприлюднює маловідомі факти, які приховувала радянська влада.

  Так, архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, 1982 року на першому енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним "здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток". У 1984 році аварійні ситуації були на 3-му і 4-му енергоблоках.

  У 1983 році керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій у СРСР через відсутність засобів безпеки. У випадку аварії радіоактивність оцінювалась "в 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі".

  Після аварії радянська влада шукала різні "теорії змови", але не визнавала реальності. Уже 27 квітня був готовий перелік "неблагонадійних" жителів Прип'яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС, а також "сектантів, представників німецької національності та тих, хто листується за кордон". 

  А згодом з'явилися документи, що "націоналісти" хотіли отримати зразки зараженого ґрунту за допомогою "агентурної мережі в Києві", щоб дискредитувати радянське керівництво у світі.

  У СБУ повідомляють, що 8 липня 1986 року з'явилася директива, яка засекречувала всі подробиці аварії на ЧАЕС: її причини, характер руйнувань, склад суміші, викинутої в повітря при вибуху, радіаційний стан, масштаби робіт із ліквідації, захворюваність та інші.

  СБУ також зазначає, що в жовтні 1987 року кореспондент французької газети Жан П'єр Водон намагався вивезти за кордон зразки ґрунту і води з Прип'яті. Проте в секретній доповіді КДБ звітував про успішну спецоперацію: взяті іноземцем зразки були підмінені на радіоактивно чисті.

  Архів СБУ та Український інститут національної пам'яті у попередні два роки опублікували дві збірки документів щодо ЧАЕС – "Чорнобильське досьє КҐБ. Суспільні настрої. ЧАЕС у поставарійний період" (2019 рік, 210 документів 1986-1991 роках)  і "Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії" (2020 рік, 229 документів за 1971-1986 роках).

  Читайте також: Чорнобиль 35 років тому та нині: архівні кадри і спогади про одну з найбільш техногенних катастроф людства

  Попередній матеріал
  "Усе йде до цього": Зеленський доручив голові ОПУ організувати зустріч із Путіним
  Наступний матеріал
  "Європейська солідарність" виступає проти призначення "людини Деркача" очільником Міненерго
  Loading...

  "Труба світилася малиновим кольором": як ліквідатори вшанували побратимів і згадують ніч 26 квітня 1986 року

  Чорнобиль 35 років тому та нині: архівні кадри і спогади про одну з найбільш техногенних катастроф людства

  Історична подія: перше паливо з Чорнобиля завантажили на 100-річне зберігання

  У 30-кілометровій зоні навколо ЧАЕС через пів століття можна буде жити – Мінприроди

  ЧАЕС через COVID-19 перевели на особливий режим роботи – куди все ж пускатимуть туристів

  У працівника Чорнобильської АЕС підтвердили коронавірус, ще один співробітник на самоізоляції