"Батьки" 8 березня та 23 лютого: що відомо про першу офіційну пару СРСР, яка допомагала РФ окуповувати Україну

Павло Дибенко і Олександра Коллонтай 5 канал / Машина часу
Обоє були українцями і обоє допомагали Росії окупувати Україну

Загальновідомо, що в Радянському Союзі сексу не було. Утім, це вже про епоху застою. На зорі СРСР його було багато – посеред крові та масових убивств. А подружки Леніна – марксистські феміністки – взагалі хотіли зробити любов вільною. Доступною, як склянка води. Шлюб вони планували повністю скасувати.

Цей випуск "Машини часу" – про найвідомішу пару Жовтневого перевороту – Павла Дибенка та Олександру Коллонтай. Українців, які воювали проти України. Як відбувався їхній роман на фоні трагічних подій – дивіться в наступні 20 хвилин.

Завдяки йому з'явилося "свято" 23 лютого, завдяки їй – 8 березня. Обоє вони були етнічними українцями і обоє взяли участь у завоюванні України більшовицькою Росією.

Отже, він – Павло Дибенко. Українець, селянський син, родом з Чернігівщини. Справжній велетень. Любитель випити і побитися. До кінця життя малограмотний. Писав красиво, але з помилками.

Історик Георгій Папахін говорить: "Він був яскравим представником Балтійського флоту, хоча походив з селянської родини, селян українських, але тим не менше вписався в структуру і був одним з лідерів балтійських матросів". 

Павло Дибенко
Павло Дибенко5 канал / Машина часу

Вона – Олександра Домонтович, згодом Коллонтай. Повна його протилежність. З аристократичної родини, теж українського походження, але вже повністю русифікованої.

"Із Чернігівщини її батько, Михайло Домонтович, а сама вона народилась в Петербурзі. Про батька казала, що він був українець. Все, крапка, далі воно не йшло, себе вона не ідентифікувала з українським, взагалі з українським менталітетом. Її родина – дуже багата. Шурі ні в чому не відмовляють. Освіта – домашня, але дуже якісна. Хоча, як у Ільфа і Петрова, гімназій вона не закінчувала, а отримала домашню освіту, але дуже гарну освіту, вона знала 10 європейських мов", – розповідає історик Георгій Папахін.

Олександра Коллонтай
Олександра Коллонтай5 канал / Машина часу

Батьки хотіли видати юну Шуру за ад'ютанта царя, але вона категорично відмовилася і знайшла собі бідного родича – троюрідного брата Володимира Коллонтая.

В Тифлісі вони зустрілися, покохали один одного і почався такий її рух від звичайного світського життя. У подружжя народжується син. Але щойно хлопчику виповнилося три роки, як Шура Коллонтай раптом вирішує: сімейне життя не для неї. Вона залишає чоловіка і сина і вирушає за кордон вчитися.

На той час Коллонтай уже переконана марксистка. Кажуть, що вона якусь фабрику відвідала в Фінляндії, і ось знайомство з цією фабрикою, людьми, які там працювали, з їхніми умовами, зробили такий докорінний переворот в її свідомості. Шура застала у фабричних бараках брудних і голодних дітей, за якими наглядала 6-річна няня. Одне дитя лежало на підлозі, інші гралися. Коли Коллонтай нахилилися до немовляти, то з жахом виявила: дитина мертва. 6-річна нянька "заспокоїла": таке трапляється, ввечері прийде мама і прибере тіло.

Коллонтай їздила по Німеччині, Швейцарії, Франції, Великій Британії, в Америці була двічі і всюди вона виступала з лекціями. Із лекціями, як деякі сучасні історики пишуть, провокаційного змісту. Вона виступала за жіночий рух. За революційний рух. І в центрі уваги було питання, яке ми згадали – становище жінки і чи потрібний моногамний шлюб. Шлюб, на думку Шури, буржуазний пережиток і він геть не потрібен. Секс і стосунки мають бути вільними.

Коллонтай також знайомиться з Леніном і його коханкою Інесою Арманд. Про трикутник Крупська-Ленін-Арманд пише таке: 

"... Надя була більш рівна, а Інеса стояла перед ним на колінах... З Інесою все ж превалювала любов-захоплення, оповита крилатим флером Ероса... Чому ж ці жінки не могли бути відкритими дружинами Леніна? Чому треба було мучити всіх трьох і погубити бідну Інесу?".

Любовний трикутник Леніна з Арманд і Крупською
Любовний трикутник Леніна з Арманд і Крупською5 канал / Машина часу

Сама Коллонтай намагається дотримуватися своїх принципів. Але не завжди виходить. Наприклад, у неї довго триває роман з економістом Масловим. Проте Шуру дратує, що він скрізь возить з собою дружину, а під час любощів з нею дивиться на годинник. Політичні переконання Коллонтай часто залежали від чоловіків. Закохалася у Плеханова – перейшла до меншовиків. Ближче познайомилася з Леніним – і вона вже більшовичка.

Поки Коллонтай переходила на ти з Леніним, на 17 років молодший Павло Дибенко тільки опановував абетку. Це давалося йому важко. Врешті юний Паша їде до Риги, де працює вантажником. Полюбляє випити і побитися. У 1911 його забирають на Балтійський флот. Там уперше чує про більшовицькі ідеї і вони йому подобаються. Навіщо важко працювати, коли можна просто забрати все у багатих?

Павло Дибенко
Павло Дибенко5 канал / Машина часу

Під час першої світової війни вперше проявилися організаторські вміння Дибенка. В критичний момент він не лише відмовився воювати сам, а ще й зумів переконати в такому рішенні кілька сотень колег-матросів. Покарали всіх, крім Дибенка. Він зумів злягти в госпіталь, а коли виписався, отримав лише 40 діб гауптвахти. Ніде правди діти, у Дибенкові була харизма і він умів переконувати матросів.

А потім настав лютий 1917-го – революція в Росії. Хто був ніким – міг стати всім. Звичайний матрос Паша Дибенко очолює матроський рух.

У цей же час до Росії повертається Володимир Ленін з великою кількістю німецьких грошей на нове повстання, щоб повністю вивести Російську імперію з війни. Повертається в Петербург і Шура Коллонтай.

"Вона була в постійному листуванні з Леніним, він їй доручив таку делікатну справу, як перевезти одну з валіз, невідомо з чим. І вона її привезла і на тому ж фінляндському вокзалі її забрав Шляпніков, один з її близьких знайомих, і за легендою саме в цій валізі була частина грошей, які германський штаб виділив Леніну. Правда це чи ні – ніхто не знає", – каже історик Георгій Папахін.

У будь-якому разі Шура починає активно агітувати за більшовиків. І на одному з кораблів знайомиться з Павлом Дибенком.

Саме під час мітингу на одному з ескадри міноносців Балтійського флоту. І знову ж таки за легендою, коли вона прийшла закликати матросів до революції, там хтось з офіцерів очевидно, який не хотів цього, ці сходинки прибрав, щоб вона не могла спуститися. І тут цей матрос Дибенко, великий на зріст, такий могутній, атлет, її підхопив, і, як вона писала потім, "я потрапила в обійми і з тих обіймів не швидко вирвалася".

Коллонтай у захваті від Дибенка-коханця. Але от його спосіб життя їй не надто подобається. Ще б пак – ранок у нього починається не сніданком, а чаркою горілки.

Для Дибенка ж роман з подружкою Леніна став чудовою можливістю кар’єрного стрибка.

"Старайся бути ближче до центру… на очах", – радить Шура коханцю і він її слухає.

Його роль в організації жовтневого перевороту важко переоцінити.

"Коли треба було підтримувати революцію в Петрограді, все було нормально, він очолив Петробалт, всі ті загони, які стали в нагоді Жовтневого перевороту. І кажуть, що саме він віддавав вказівки по телефону крейсеру "Аврорі", який йшов обстрілювати Зимовий палац", – розповідає історик.

Жовтневий переворот
Жовтневий переворот5 канал / Машина часу

Також Дибенкові дісталася почесна місія – знищити документи, які підтверджували, що Ленін здійснив переворот за німецькі гроші.

У нагороду за участь в Жовтневому перевороті Дибенко і Коллонтай отримують міністерські портфелі. Недоучка Дибенко стає наркомом морських справ, Шура – так званий "нарком прізрєнія" – завідує притулками. Роман між міністрами – ні для кого не секрет.

Дибенко і Коллонтай
Дибенко і Коллонтай5 канал / Машина часу

Дибенко, який теж був наркомом, за перегородкою з ленінського кабінету, де відбувалося засідання уряду, розмовляє з Фінляндією і таким своїм басом флотським і з такими ніжними інтонаціями в голосі. І Троцький пише, що Сталін підходить і каже: "Це він із Коллонтай розмовляє". А Троцький зробив вигляд, що його це не цікавить і сказав, що це їхня справа і Сталін засоромився і більше на цю тему не розмовляв.

На початку січня 1918 у Петербурзі збираються всеросійські установчі збори – парламент. Більшовики там отримали меншість. Тож Ленін наказав їх просто розігнати. Виконавець – нарком Дибенко зі своїми вірними матросами.

Мирну демонстрацію на захист парламенту вони ж розстрілюють. Німеччина, яка профінансувала Ленінський переворот, між тим геть незадоволена його політикою, зокрема наступом на Україну. Після декількох попереджень німецькі війська висуваються у бік Петербурга. Зупинити їх доручають Дибенку.

"Але потім, коли так званий початок Червоної армії, 23 лютого 18 року, це пов'язано з його ім’ям, але зовсім з іншим знаком. Бо саме від Нарви війська, які мав би очолити Дибенко, але на той момент у нього не було ні знань, ні наснаги очолити ці війська. Вибачте, він був рядовий матрос. Командувати загоном – це одна справа, а командувати великим з’єднанням, яке мало би воювати з регулярною германською армією – дуже складно. Він з цим не впорався і його віддали під суд за здачу Нарви. Тої самої Нарви, де ніби почалося становлення Червоної армії. Ніби то за перемогу. Але ніякої перемоги там не було", – розповідає історик Георгій Папахін.

23 лютого ніяких боїв не було. Німецька армія наблизилася до Нарви лише через кілька днів. Матроси Дибенка кілька годин тримали оборону, а потім розбіглися врозсипну. Знайшли ешелон зі спиртом і добряче напилися. Зник і сам Дибенко.

Дибенка знімають з посади наркома і виключають з партії. Шуру Коллонтай теж позбавляють міністерства – офіційно за те, що виступила проти Брестського миру з німцями.

На засіданні партії хтось, здається Троцький, пропонує розстріляти Дибенка і Коллонтай. Ленін зі смішком відповідає: розстріл для них занадто м’яке покарання, пропоную засудити їх до 5 років вірності один одному. Усі сміються, бо добре знають: і Дибенко, і Коллонтай один одного постійно зраджують. Шура, зокрема, спала з заступником Дибенка Раскольниковим, який строчив на Пашу доноси.

Побоюючись нового наступу німців та власного російського народу, Ленін переносить уряд в Москву, у Кремль. Відставлені Коллонтай і Дибенко рушають слідом. Паша прихоплює з собою банду озброєних матросів. У п'яному стані закликає їх до бунту. Почувши про це, голова ЧК Дзержинський наказує взяти його під варту. Шура розгортає бурхливу діяльність із порятунку коханця.

"Те, що Дибенка звільнили з-під суду – це заслуга Коллонтай. Вона оббивала пороги всіх можливих влад і вимагала його звільнення. І з цим пов’язана і реєстрація їхнього шлюбу з Дибенком. Як вона сама згадувала, це був перший запис у книзі актів громадянського стану – її шлюб з Дибенком. Перший запис", – говорить історик.

Дибенко втікає з Москви і опиняється в Самарі. Тут владу більшовиків не визнають: її ділять між собою анархісти та есери. Дибенко тут – як риба у воді. Він стає мало не лідером Самарської республіки. Клеймить кремлівську владу і підштовхує всіх до бунту. Самарці заявляють Москві – Дибенка не видамо.

Дибенко між тим починає все більше розказувати про німецькі гроші для ленінського перевороту. Його діяльність призвела до військового виступу самарців проти Москви, який був подавлений з чисельними розстрілами.

Сам Дибенко в цей момент зумів домовитися з Леніном і повернувся в Кремль. Роман з Коллонтай поставлено на паузу.

У Дибенка були свої захоплення, він був людиною такою широкою, скажімо так, і в нього були інші захоплення. І Коллонтай не тільки проповідувала, що рамки моногамного шлюбу є зайвими, а й на практиці цього дотримувалась.

У Леніна між тим з’явилася нова ідея, як використати Дибенка. Він не полишав планів загарбати Україну під виглядом громадянської війни, тож українець Павло був йому потрібен.

"Дєніс, паслушай, я прєзідєнт, мнє 42 года, я нє лох", – жовтень 2019-го. Президент Зеленський у своєрідний спосіб переконує ветеранів Російсько-Української війни у потребі так званого розведення військ. Ймовірно, погано вчив історію і не знає, що 100 років тому його попередник гетьман Скоропадський побачив в очах Леніна бажання миру і пішов на розведення військ.

Кордони тодішньої України, як бачите, були значно більшими за сьогоднішні. Тут і частина Білорусі, і нині російський Стародуб та Білгород. Війська розвели на довжелезному відтинку від Куп’янська до Суражу. Але саме в цій буцімто демілітаризованій зоні Росія одразу почала готувати загони для нового наступу на Україну.

Кордони України в 1919 році
Кордони України в 1919 році5 канал / Машина часу

Росія скористалася цієї нейтральною смугою для створення диверсійних загонів. Один з таких загонів очолює Дибенко. І щойно Німеччина виводить з України свої війська, більшовики починають наступ. Матрос Дибенко раптово стає генералом.

Цинічного Павла геть не цікавить, що він фактично воює проти своєї Батьківщини.

За якийсь час більшовики схиляють на свій бік отамана Григор’єва і Нестора Махна. Щоправда, Григор’єв доволі швидко зорієнтувався в ситуації і обернув зброю проти червоних. Попробував домовитися з Махном, але невдало – Нестор його застрелив.

Цікаві взаємини Дибенка і Махна. Нестор запрошує Павла на своє весілля, а той уже складає плани вбивства лідера найбільшої повстанської армії. Однак реалізувати їх не вдалося. Солдати відмовляються виконувати накази Дибенка воювати проти махновців.

На Дибенка скаржаться навіть українські більшовики: вимагають Москву притягнути його до відповідальності за дебоші і безпідставні розстріли. Марно. Між тим до Дибенка повертається Коллонтай.

"На початку 20-го року вона була тут разом з Дибенком, в Україні. Брала участь у завоюванні Катеринослава в січні 19-го. В Криму вона так само була. Але офіційної посади вона на той час не мала. Брала участь у політвідділі Задніпровської дивізії, якою Дибенко командував. Потім вона увійшла до складу уряду радянської України. Посада, яку вона зайняла, була дуже цікава. Це нарком радянської пропаганди", – розповідає історик.

Дибенка перекидають з одного місця на інше, але на жодному він довго не затримується. Врешті його талант знадобився більшовикам у 1921. Повстала рушійна сила більшовизму – матроси Кронштадту. Придушити цей виступ вчорашніх друзів довелося саме Дибенку. І він втопив його в крові. Паша особисто підписав понад 2 тисячі смертних вироків.

Далі Дибенка відправляють боротися уже з селянськими бунтами. А потім – в Одесу. Товариш Дибенко реквізує віллу на Французькому бульварі і проводить час у безперервних пиятиках. Його солдати в цей час грабують навколишні села. До свого орла приїжджає Коллонтай. Дізнавшись про черговий його роман, вона заявляє йому, що йде від нього. Дибенко намагається покінчити з собою – невдало.

Коллонтай звертається до Сталіна і той призначає її послом – однією з перших у світі жінок на такій посаді.

"Може, в Сталіна була симпатія до такої яскравої жінки, представниці партії. І навіть згадують, що в 17-му році вони обидва наркоми, Сталін – національних справ, Коллонтай – державної опіки. І вони їздили у Фінляндію, виступали разом на мітингах, і це було приводом до особистого знайомства", – каже історик Георгій Папахін.

Дибенко командуватиме різноманітними військовими з’єднаннями і цілими округами аж до 1938 року. Спочатку він бере участь у сталінських репресіях як палач, але потім опиняється вже в ролі жертви. Його розстрілюють як американського та німецького шпигуна.

Шура пережила свого коханця на 14 років і померла своєю смертю – пощастило.

Незнання історії не звільняє від відповідальності.

"Машина часу"

Попередній матеріал
Шевченко-класик у сучасному виконанні: сім пісень, які хочеться слухати ще і ще
Наступний матеріал
Борщ – наш: як жінка з Житомирщини прославила українську страву на весь світ
Loading...