Шевченко-класик у сучасному виконанні: сім пісень, які хочеться слухати ще і ще

Тарас Шевченко 112.ua
Не лише класика, але й поп, і реп, і рок. Цікаво, що сказав би Тарас Григорович, якби почув свої вірші, покладені на сучасну музику?

Некласичні факти про Кобзаря

  • Якби Тарас Шевченко жив у наш час, то вважався б чоловіком невисокого зросту. Згідно із "Формулярним списком про службу лінійного Оренбурзького батальйону № 1" зріст рядового Шевченка становив 2 аршини і 5 вершків, тобто близько 164 см.

Середній зріст українських чоловіків за останнє століття підвищився на 11 см і зараз дорівнює 178,5 см. Тож як для своєї епохи Шевченко мав зріст, який не дуже відрізнявся від середнього.

  • Улюбленим напоєм Шевченка був чай, у який він частенько додавав ром.

За спогадами історика Миколи Костомарова, за довгими вечірніми розмовами Шевченко міг випити не одну склянку такого коктейлю, але дійсно п'яним він бачив поета лише одного разу.

  • Тарас Шевченко ніколи не був вибагливим до свого вбрання. Єдиний одяг, що викликав огиду в поета, – це солдатська уніформа.

Крім самого по собі гнітючого відчуття, з нею в Шевченка була пов'язана неприємна історія. Коли в казармі йому принесли пошиті за рахунок держави брюки, мундир та шинель, він запитав в унтер-офіцера вартість цього всього. Останній випалив: "Сорок рублів". Кажуть, Шевченко, не запідозривши лихого одразу, віддав ці гроші, але за наполяганням одного з офіцерів йому їх повернули.

  • Перебуваючи в засланні, Шевченко брав участь в описовій експедиції на Аральське море (1848-49) як картограф, топограф і гідрограф: робив замальовки та опис узбережжя й островів, проводив заміри глибин.

Так він готував матеріали для створення карт-лоцій, які використовувались навіть у 60-70 рр. ХХ ст. Ці морські подорожі підірвали здоров'я Шевченка – через велику скупченість людей, антисанітарію на шхуні, воду і їжу поганої якості та перманентне перебування в мокрому одязі.

  • "Почав "Кобзарем" – закінчив букварем". Ці слова сказав Пантелеймон Куліш. Адже 1861 р. вийшов "Буквар Южнорусскій" – остання прижиттєва книжка Шевченка.

Ця книга була написана українською мовою з використанням російських літер і призначалась для навчання грамоти в недільних школах. Буквар Шевченка був найдешевшим із-поміж подібних підручників. При цьому весь наклад – 10 тис. примірників – Шевченко оплатив із власних коштів. Щоб їх знайти, він розіграв у лотерею свій автопортрет у кожусі і смушевій шапці, який нині вважається "канонічним".

Музика, яка завжди буде актуальною

2016 року український гурт "Хочу ЩЕ!" презентував пісню за фрагментом поеми Тараса Шевченка "Тополя". Її виконання співаки присвятили усім захисникам України, що загинули в зоні АТО.

У червні 2014 року, на початку російської агресії в Україні, мережу підірвало відео виступу солістів грузинського національного хору "Тбілісі". Відомим на весь світ багатоголоссям вони виконали пісню "Реве та стогне Дніпр широкий" – за класичним твором Кобзаря.

1991-го український співак Олександр Тищенко вразив публіку піснею на слова Тараса Григоровича "Бандуристе, орле сизий". Це було одне з перших – не класичних, а саме попсових виконань пісні на слова Кобзаря у відродженій після радянської окупації Україні. Зробіть гучніше, адже запис, який ви почуєте, було зроблено 30 років тому.

Одна з пісень на слова Тараса Шевченка належить безсмертному Кузьмі. Ці інтонації, емоції передати іншим голосом, напевно, – задача нездійсненна. "Мені однаково":

Чи ви уявляєте собі вірші Кобзаря, покладені на оптимістичну музику? Шевченко буває різним. Ось яку музику до вірша "Тече вода з-під явора" написав Олександр Якушенко.

1997-го український гурт "Фата Моргана" презентував музичний альбом під назвою "Кобзар", куди увійшла низка пісень, створених на тексти Тараса Шевченка. Який настрій у вас пробуджує ця композиція?

Чи не найвідоміший вірш Тараса Григоровича –  це "Заповіт". Скільки разів він був покладений на музику? Підрахувати, мабуть, неможливо. Український рок-виконавець із Миколаєва Микола Осадчий створив цей сингл 2018 року і присвятив його пам'яті Кобзаря:

Читайте також: Франт і любитель анекдотів про "москалів": як справжнього Шевченка пропаганда СРСР сховала за образом "бронзового ідола"

Попередній матеріал
Торгівля з окупантом: чому в Україні подорожчав бензин
Наступний матеріал
"Батьки" 8 березня та 23 лютого: що відомо про першу офіційну пару СРСР, яка допомагала РФ окуповувати Україну
Loading...