Скріншот відео

8 осіб – на одне місце: як кандидати в Антикорсуд проходили тестовий іспит

Половина або трішки більше кандидатів не є суддями, це адвокати, юристи, науковці, зазначає голова ВККС

Майже три сотні претендентів на крісла антикорупційних суддів засіли складати тести. Більшості з них немає і 40 років. Конкурс – 8 осіб на одне місце. Після тестового іспиту буде практичний. А потім психологи, співбесіда і так, допоки з усіх охочих не лишаться майбутні судді. Леся Головата розповість, як нічні жахи корупціонерів іспити складали.

До іспиту ще півгодини, тестові завдання лише доправили, а дисципліновані майбутні судді антикорупційного суду вже хвилюються у велетенській залі виставкового центру. Замість розглядати справи в суді першої інстанції на Волині, Руслан Хитрик хоче взятися за топових корупціонерів.

"Кожна людина хвилюється перед важливим кроком у житті", – пояснює кандидат Руслан Хитрик.

Корупційні оборудки чиновників цікавлять і суддю Жмеринського райсуду – Андрія Заярного.

"Напевне, щоби більше часу було приділено цим справам, більш ретельніше. Напевне, це пов'язано з тим, що дуже велике навантаження в судах першої інстанції", – припускає екзаменований.

А от Наталія Бесараб вирішила після десяти років захисту підсудних, зокрема й корупціонерів, перейти на інший бік барикад.

"Я як адвокат, захищаючи інтереси в тому числі й обвинувачених у процесі, знаю і не раз бачила, як порушуються права саме в таких кримінальних провадженнях", – пояснює кандидатка Наталія.

270 кандидатів допустили до кваліфікаційного оцінювання, більшість із них ще не мають сорока років.

"Половина або трішки більше кандидатів не є суддями, це адвокати, юристи, науковці. Для нас, як для професіоналів, це дуже цікава статистика", – зауважує голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів Сергій Козьяков.

Дві з половиною години в абсолютній тиші кандидати до Верховного та Вищого антикорупційного суду пишуть анонімні тести. Для того щоби уникнути зловживань, за процесом наглядають спостерігачі, кандидати сидять поодинці, всі особисті речі поскладали в мішки, і навіть до вбиралень їх проводять.

"На даний час ми не виявили порушень, і я сподіваюся, що процес буде і надалі прозорим", – каже міжнародний спостерігач Аудрюс Повілюнас.

Ті, хто впорався з завданнями першим, відразу намагаються оцінити свої шанси. Конкурс – до восьми претендентів на місце. До Вищого антикорупційного суду набирають лише 39 суддів.

"Як на мене, (тести – 5.UA) не складні, якщо нормальним чином підготувався, то все має бути добре", – каже кандидат до Антикорсуду Сергій Лук'янчук.

"Для мене трішки складним було Європейського суду з прав людини питання. Щодо застосування рішень", – додає кандидатка Наталія Бесараб.

Дізнатися про свої бали кандидати могли вже за кілька хвилин після екзамену. Всі роботи сканували, а закодовані результати автоматично виводили на екран. Ті, в кого найвищий, – уже в середу виконуватимуть практичне завдання – розглянуть змодельовану корупційну справу.

Максимум, який можуть набрати претенденти на першому етапі – 210 балів. І на цьому закінчується об'єктивність оцінювання ВККС – стверджують активісти. Адже за співбесіду та аналіз досьє можна буде отримати аж 790.

"Ситуація, в якій серед тисячі балів 79% – це частину оцінюють психологи, частина з цього – компетентність, частина – доброчесність, щось враховується, щось не враховується... фактично, чорт ногу зламає в цих балах. Саме тому – це величезний простір для маніпуляцій", – пояснює директор фундації Dejure Михайло Жернаков.

Із цим не погоджується член ВККС Станіслав Щотка.

"Психологи, вони ж не працюють у комісії, це інша структура, але ми психологів живими не бачимо. Триста і ще чотириста – це з врахуванням висновків психологів – і того 700, а от триста – це так, це враження члена комісії", – пояснює заступник голови ВККС.

І ці суб'єктивні враження можуть перекреслити навіть найвищу оцінку кандидатів, отриману на кваліфікаційному іспиті.

Леся Головата, Орест Пона, "5 канал"

Попередній матеріал
Іграшкові вибори в ОРДЛО: які наслідки і навіщо вони потрібні Кремлю – "БлогПост"
Наступний матеріал
Полторак заявив, що планує звільнити двох своїх заступників

Полторак: На моє переконання, цивільним людям військову форму носити не потрібно

"Криве дуло", "умна Тимошенко" та міф про сплачені кредити МВФ: як Приходько на інтерв'ю до Соколової ходила

"Це точно не ми": Полторак розповів про останні перехоплення безпілотників біля арсеналу та військової частини ЗСУ

Розглядатимуть наново: що змінилося у справі "тітушковода" Крисіна

Для реєстрації на ЗНО школярам необхідні ID-картки – Міносвіти

"Інформаційний вечір": ексклюзивне інтерв'ю зі Степаном Полтораком на "5 каналі"