Забруднення
Забруднення 5 канал

За крок до екологічної катастрофи: як підприємство "збагачує" ліс нечистотами на Черкащині

Читайте по-русски
У населеному пункті, який заснували ще за радянських часів, окрім житлових будинків, інфраструктури немає

На Черкащині каналізаційні стоки з багатоповерхівок зливають просто у ліс, забруднюючи природу. Від колишнього селища Орбіта залишилися два житлових будинки, що не мають власної каналізації, бо очисні споруди тут так і не побудували. З роками це призвело до серйозної екологічної проблеми. Селяни у відчаї, але зарадити не можуть. У ситуації розбиралися кореспонденти "5 каналу".

Орбіту почали розбудовувати пів століття тому, одночасно з Чигиринською АЕС. Планувалося, що це буде місто енергетиків – тут почали зводити багатоповерхівки для 20 тис. населення. Частина людей до нових помешкань навіть встигли переселитися. Але після Чорнобильської катастрофи будівництво цієї електростанції зупинили, як і міста

Щорік більше мешканців Орбіти покидають домівки у пошуках кращої долі. У місті з космічною назвою, яке заснували ще за радянських часів, окрім житлових будинків, інфраструктури немає. На закупи чи до лікарні – треба їхати до сусідніх сіл. Але найгірше, що тут так і не збудували очисних споруд для каналізації, і з роками це призвело до екологічного лиха.

"Ми бачимо фекальні стоки з селища Орбіта", – розповідає місцевий.

Смердючу річку в лісі, яка тут утворила справжнє русло, показує мешканець Орбіти Олександр Кириченко. За таку послугу люди ще і отримують захмарні платіжки.

"У нас водовідведення саме дороге в Україні, 70 гривень беруть за куб. Ці квитанції ми не можемо оплатити як за потрібно, а вони видаються паперовими фіскальними чеками, тобто на приватний рахунок", – говорить Олександр Кириченко. мешканець Орбіти.

Мешканці Орбіти, кажуть, що вони платять гроші комунальникам сусіднього села Рацеве. А ті мали б обслуговувати багатоповерхівки, бо територія належить до їхньої сільської ради. Утім випадково з'ясували, що за документами, Рацевська сільрада взагалі не має жодного стосунку до будинків в Орбіті.

"Наші дома вже сільська рада зняла з балансу сільської ради. Нас немає, нас не існує оце що ви бачите – це міраж", – розповідають місцеві.

Будь-які звернення орбітівців голова Рацевської влади ігнорує. Так само проігнорувала і прохання знімальної групи "5 каналу" прокоментувати ситуацію.

"Вибачте, я коментарі по телефону ніякі давати не буду, прошу вибачення", – заявляє Лариса Постригань, сільська голова села Рацеве.

Допомогу обіцяє районна влада. Нині чиновники шукають людей, які розбудовували селище Орбіта, щоб спробувати відновити проект каналізації.

"Ухвалив рішення залучити відповідну групу технічних фахівців, які повинні надати нам дорожню карту виходу з цієї ситуації. Ви ж знаєте, що Орбіта – це спецоб'єкт? Це питання активно зараз стоїть і ми у будь-якому випадку виконаємо", – каже Сергій Чередніченко, голова Чигиринської РДА.

А поки що смердючі стоки у лісі заходилися досліджувати екологи.

Фахівці відібрали зразки води та ґрунту для досліджень. Але навіть візуально бачать порушення екологічного закону. Кажуть, за відсутності очисних споруд в Орбіті мала б бути вигрібна яма.
"Зафіксовано витік речовини з характерним різким запахом каналізаційних стоків на земельну ділянку, вкриту лісовими насадженнями, відділом контролю було взято проби ґрунтів", – розповідає Віталій Бойко, начальник відділу Державного екологічного відділу нагляду і контролю земельних ресурсів.

Результати аналізів екологи обіцяють надати за 10 днів. Якщо покажуть перевищення шкідливих речовин у ґрунті – справою займеться поліція.

Яна Лимареко, В'ячеслав, Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Трійця або Зелені свята: чи дотримуються віряни у Львові правил карантину – сюжет
Наступний матеріал
Реактивні літаки просто неба: у Вовчанську взялися рятувати занедбаний аеродром від мародерів
Loading...

Путін ввів у РФ надзвичайну ситуацію федерального характеру через витік палива – ЗМІ

В Антарктиці позеленів сніг

Чорнобильська катастрофа показала, що буває, якщо ігнорувати правду, і викрила злочини імперії брехні – Порошенко

Коломойський завдяки владі може шантажувати Україну припиненням водопостачання – "Спостерігач"

"Нічого спільного з реальною картиною": українець із Сіднею розвінчав фейки соцмереж щодо пожеж в Австралії

Виверження вулкана у Новій Зеландії: підземні поштовхи не дозволяють забрати тіла людей