Брудна річка
Брудна річка 5 канал

Екологічна катастрофа на Черкащині – в річку Суха Згар зливають нечистоти

Читайте по-русски
Питну воду доводиться купувати або набирати в односельців, які живуть далі від водойми

Стічна канава замість річки. Мешканці села Хвильово-Сорочин на Черкащині воду з криниць не п'ють та змушені терпіти жахливий сморід. Причина екологічних проблем у селищі – це Золотоніський водоканал, який скидає брудні води у місцеву річку. Селяни постійно скаржаться на це чиновникам, утім проблема роками не вирішується. У ситуації розбиралася кореспондентка "5 каналу" Яна Лимаренко.

Ні риби, ані навіть жаб – річка Суха Згар більше схожа на каламутний смердючий потік. Місцевий мешканець Володимир згадує: раніше тут били джерела з питною водою.

"Паслися корови, там усе було, багато риби, відпочивати туди ходили, купатися, ну цього вже нема багато років. Її просто не можна на запах навіть, це каналізація, каналізація, це наше маленьке екологічне лихо для села, вона обтікає село", – розповідає Володимир Жирко, мешканець Хвильово-Сорочина.

Село Хвильово-Сорочин – за сто метрів від брудної річки. Мешканці скаржаться: така сама брудна вода стала й у криницях, тож відмовилися від її споживання майже 20 років тому.

Місцевий мешканець Іван зі свердловини завглибшки 16 метрів поливає лише город і лише після відстоювання. Питну воду купують або набирають в односельців, які живуть далі від річки. Свою криницю взагалі накрив дошками, адже звідти йде неприємний запах.

"Тепло на вулиці, десь після 25, закриваємо вікна, бо тут взагалі не можна дихати, земля – отам, де городи ви проходили – там вона "харчується" з річки і ті овочі, які там ростуть – то мають присмак", – розповідає Іван, мешканець Хвильово-Сорочина.

Місцеві жителі провели власне розслідування і знайшли місце, де річка з кришталевою водою перетворюється на збаламучений потік.

Це місце скиду з локальних очисних споруд Золотоноші, із цієї труби має витікати майже чиста вода. Натомість тече брудна жижа. За кількадесят метрів ці потоки поєднуються і течуть прямісінько у Дніпро.

"Ось результат, і ми можемо побачити на поверхні, і фактично каналізаційні не просто стоки, а утворення, які нікуди не діваються", – розповідають місцеві.

На екологічну небезпеку річка перетворилася майже 2 десятки роки тому через аварію на очисних спорудах Золотоніського водоканалу. Несправність тоді ліквідували, обладнання – реконструювали, але концентрація нечистот не зменшилася – бідкаються місцеві. Не допомогло чищення самої річки.

"Коли її почистили – то це тільки одне, що пришвидшило напрямок течії у Дніпро, тобто пришвидшили сам рух каналізації по ходу, по руслу", – говорить Олексій Слюсар, місцевий житель.

Екоінспектор щовесни фіксує в річці перевищення концентрації деяких хімічних елементів у рази. Минулого року це стало приводом позиватися до суду на Золотоніський водоканал.

"Є рішення суду, яким заборонено даним очисним спорудам здійснювати скиди у поверхневу воду із перевищенням допустимих граничних концентрацій, тому зараз екологічною інспекцією повторно буде скинута заява до правоохоронних органів, щоб вони відреагували і відповідно вжили заходів щодо невиконання рішення суду", – говорить Сергій Поліщук, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції центрального округу.

У Золотоніській міськраді кажуть, що проблему намагаються вирішити, але коментувати це офіційно відмовляються.

Мешканці Хвильово-Сорочина уже не сподіваються на допомогу влади. І з жахом чекають літа, коли температура повітря зросте і сморід від річки стане нестерпним.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Автопробіг до Дня вишиванки влаштували в Сєверодонецьку та Львові – відео
Наступний матеріал
Це влізання ще далі головою у петлю – Климпуш-Цинцадзе про створення ТСК через "плівки Деркача"
Loading...

Забруднення повітря може впливати на смертність від коронавірусу – дослідження німецьких вчених

Стан повітря у Києві покращився – рейтинг

Зеленський має не ховати голову в пісок, а негайно скликати РНБО через екологічну катастрофу, спричинену пожежами – Ар'єв

Столичний голова розповів подробиці забруднення повітря в Києві

Перевищення норми майже в 5 разів: Київ погіршив показники в рейтингу забрудненості повітря

Задимлення сунуло на південь: у чому причина забруднення повітря у Дніпрі та Запоріжжі