Смаколики із кульбабок. Нині розпал цвітіння цієї рослини, одні милуються жовтими квітами, інші, вважаючи бур’яном, нещадно виполюють, але є й ті, хто готує з кульбабок варення. Рецептом приготування із знімальною групою "5 каналу" поділилася "ретро-панянка" Міла Поворознюк.
Мілу Поворознюк називають леді-вінтаж – через її захоплення гардеробом панянок ХІХ початку ХХ століття. У цьому стилі в її колекції – десятки вбрань. В одне з них панянка вдяглася, щоб варити квіткове варення.
На невелику порцію варення з кульбаб потрібно 100 квіток, їх потрібно обірвати, щоб мінімум зеленого, бо воно дає гірчинку. Залишаємо тільки пелюстки, щоб було більше нектару. Далі – 300 грам цукру, 250 мілілітрів води, пів чайної ложки лимонної кислоти, емальований посуд.
Кульбабове варення Міла готує не вперше. Каже, головний секрет приготування – квіти не мити. Щоб на них збереглося якомога більше нектару, який і дає смак та аромат. Тож збирати рослини рекомендує подалі від доріг та людей. Тоді варення буде не лише смачним, а й корисним.
"Якщо все зроблено правильно і баночка була продезінфікована, то може зберігатися до зими, навіть до наступної весни. Хоча трішки, як і мед, може засахаритися, головне – зберігати в холодній температурі, в холодильнику чи погребі", – каже Міла Поворознюк.
До того ж, джем із кульбабок – це збалансований вітамінний комплекс, переконує дієтологиня.
"У ній є вітаміни групи А, С, Е, К, а також весь спектр вітаміна групи В: В1, В2, В3, В6, В5, В4, В9. Крім цього мікро і макроелементи: залізо, кальцій, фосфор, магній , марганець", – говорить Віта Багрій, лікар-дієтолог.
Водночас лікарка застерігає, таке варення не можна вживати без обмежень, адже воно є природним лікарським препаратом. Тож, як і будь-які харчові добавки, потребує правильного дозування.
"Якщо говорити про кульбабу, то в маленьких дозах вона підвищує лактацію в годуючих жінок, у великих дозах – навпаки, погано впливає на жінок і їхніх дітей. Тобто тут потрібно врахувати дозування. Рослини чим класні, що в них великий спектр, терапевтичний діапазон", – розповідає Віта Багрій, лікар-дієтолог.
Щоб не зашкодити власному здоров'ю через надмірне споживання солодких ліків, дієтологи радять звертатися за консультаціями до них.
Світлана Боднар, Олег Смаковський, Вінниця, "5 канал"