Театр імені Заньковецької
Театр імені Заньковецької 5 канал

Театральні пристрасті: працівники львівського театру протестують через свавілля директора

Читайте по-русски
Керівник театру за законом може одноосібно вирішувати – чи продовжувати контракт із акторами, режисерами та іншими працівниками

Три місяці не вщухає скандал у львівському Національному драмтеатрі імені Марії Заньковецької. У вересні там не продовжили контракт актору Ярославу Кіргачу. А минулого тижня про припинення співпраці повідомили і корифеїв театру Федора Стригуна та Таїсію Литвиненко. Акторська трупа натепер у позиціях розділилася – частина артистів збунтувались проти, а керівник закладу впевнений – його дії законні. Шукати правди артисти прийшли до Міністерства культури.

Для акторського подружжя Федора Стригуна та Таїсії Литвиненко сцена – другий дім. Театру Марії Заньковецької корифеї віддали майже 60 років. Як режисер-постановник Стригун поставив понад 50 вистав, а Литвиненко зіграла більш як 150 ролей. Минулого тижня головному режисеру керівництво театру повідомило, що контракт з ним не продовжать, натомість пропонують працювати на цивільно-правовій угоді.

"Сиди вдома і чекай, поки тебе запросять на постановку, то може, щось і заплатять. Але я не буду сидіти, бо мене вже запрошують в інші театри. То я прощаюся з театром Заньковецької, якому я віддав 55 років", – обурено розповідає головний режисер-постановник Федір Стригун.

Того ж дня такий "лист щастя" надійшов і Таїсіі Литвиненко. Акторці запропонували пів ставки. Така політика театру неабияк обурила акторську сім'ю.

"Це був шок. Вся Україна, ви читали – це неможливо. Щоб Стригуна... Це остання сходинка, остання скеля українського театру і кіно, яку захотіли зрушити. Яку причину він виставляє? Щоб знав іноземні мови, щоб він був менеджером, щоб їздив і робив гастролі", – каже артистка Таїсія Литвиненко. 

Вирішувати, чи продовжувати контракт, за законом дозволено одноосібно керівнику театру. Гендиректор Андрій Мацяк каже, що зменшивши обсяг роботи пенсіонерам, зможуть залучати молоді таланти.

Театр імені Заньковецької
Театр імені Заньковецької5 канал

"Якщо в людини є зайнятість 20% або 15%, тим паче більшою зайнятість не буде, якщо людині багато років. Навіть якщо людина є заслуженим, прекрасним, але коли 80 і більше років – то звичайно, зайнятість її більшою не буде. Пів ставки для пенсіонера, який має пенсію, а крім того, персональну пенсію президента – повірте, це чималі гроші", – коментує ситуацію генеральний директор та художній керівник театру Андрій Мацяк. 

Без контракту залишився ще один актор – Ярослав Кіргач. У вересні він востаннє зіграв головну роль у виставі "Украдене щастя", яка стала прощальною на сцені львівського театру.

"В мене 15 вистав було, я під час дії контракту зіграв шість прем'єр, мав подяки від того директора, зауважень не мав ні одного. В чім причина? Керівник сказав, що в мене недостатньо росту, зупинився в рості", – розповідає актор. 

Театр імені Заньковецької
Театр імені Заньковецької5 канал

Однак Ярослав Кіргач упевнений, звільнення – помста директора за його активну роботу у профспілці. Замість контракту йому також запропонували підписати цивільно-правову угоду, на яку актор не погодився. На його місце вже провели конкурс. Артист також пробувався, але комісія його не обрала. Тому нині – без роботи.

"В мене конфлікту немає. І так буде далі. Будуть конкурси, контрактна система, будуть приходити молоді, хороші, гарні люди. Така підвищена чутливість у колег виникла у зв'язку з тим, що починає з'являтися конкуренція, молоді і цікаві люди", – пояснює свої рішення гендиректор. 

Разом з колегами Ярослав прийшов під Міністерство культури вимагати звільнення директора. Натомість, у відомстві кажуть – все законно, а конфлікт у театрі надуманий.

Театр імені Заньковецької
Театр імені Заньковецької5 канал

"Це є нормальна ординарна ситуація. Якщо хтось вважає, що з ним було припинено контракт незаконно, є абсолютно нормальний цивілізований спосіб оскаржувати це в суді", – каже заступниця міністра культури, молоді та спорту Ірина Подоляк. 

Актори ж переконані, закон про контрактну систему треба змінювати, бо нині керівник театру винятково на свій розсуд вирішує, з ким продовжити співпрацю, а з ким ні. Тому вимагають підписати колективний договір, який зможе захистити їхні трудові права. Однак і з цим дирекція театру також не квапиться. Натомість, виносить акторам догани.

"Актори залякані, є тиск. Вісім доган уже видано. За те, що виходили після вистави на підтримку Ярослава Кіргача, на підтримку продовження перемовин щодо колективного договору. Кожен раз ми в очікуванні", – скаржиться актор Андрій Сніцарчук. 

Ще одна догана – і акторам загрожує звільнення. Попри все, частина заньківчан продовжує підтримувати своїх колег уже зі сцени, де після вистав із плакатами в руках розповідають про наболіле своїм глядачам.

Ірина Сисак, Марта Шикула "5 канал"

Попередній матеріал
Плідний день у Раді: сьогодні депутати розглянули більш як 10 законопроєктів – про що саме
Наступний матеріал
Ветерани АТО влаштували гарячий прийом новопризначеному голові Волинської ОДА
Loading...

Як волонтери на Донбасі розповіли дітям про небезпеку мін за допомогою казкових персонажів – репортаж

У лондонському театрі обвалилася стеля прямо під час вистави

Український театр в Одесі на межі закриття – цього вимагають рятувальники

У Харкові інклюзивну виставу "Приборкання норовливої" поставлять мовою жестів: як відбувається підготовка

"ЗА ЧАЙ.СОМ": головний режисер, режисер-постановник і актор Львівського драмтеатру Федір Стригун на "5 каналі"

"Звичайна роль – особливий актор": у Херсоні з успіхом виступає інклюзивний театр