Діти, насильство
Діти, насильство відкриті джерела

"Сказала, що задушить мене подушкою": стало відомо про знущання над дітьми у притулку "Світанок"

Читайте по-русски
Керівництво закладу будь-яке насилля заперечує та по-своєму пояснює описані інциденти

Побиття і залякування – так коротко можна переказати допис експоліцейскої Зої Мельник про дитячий притулок "Світанок", що в Одесі. Активістка підтверджує і в дрібницях описує знущання над вихованцями.

В той же час керівництво закладу будь-яке насилля заперечує та по-своєму пояснює описані інциденти. Проте спеціальна перевірка від облдержадміністрації визнала: стан дітей критичний, тож потрібне кризове втручання.

Зоя Мельник розповідає про насилля та знущання з дітей у притулку "Світанок", який нині має статус центру соціально-психологічної реабілітації.

Ідеться, зокрема, про 13-річну дівчинку, яку з дитинства ґвалтували вдома. За словами волонтерки, в притулку дівчинка мала інтимні стосунки з вихованцями, "щоб не били і не кривдили". Одного разу її з партнером "застукали" в коморі. 

"Вихователі не вигадали нічого мудрішого, ніж викликати охоронне агентство. Вони приїхали, почали їх бити... Це було на очах у всієї старшої групи. Хлопця били, облили холодною водою, кинули, а потім почали бити дівчину. Це розповідають різні діти, в деталях", – коментує свій пост Зоя Мельник.

За словами активістки, вихователі постійно лякали дітей "ОМОНом".

У кінці вересня зі "Світанку" втекло дві дівчини. Вони також скаржились на побиття, але не тільки з боку вихователів, а й поліцейського. Зараз дії правоохоронця перевіряють.

Відомо, що нині триває службова перевірка щодо причетності працівника поліції до побиття вихованців "Світанку". Поліцейського відсторонили від виконання посадових обов'язків.

На початку жовтня з центру втекли ще три дівчинки, але ввечері їх знайшли. Серед них – Тетяна, яка згодом намагалася вкоротити собі віку.

Інформацію про насилля над дітьми підтверджує й колишня вихованка притулку Катерина Букалова.

"Мені страшно навіть згадувати, що творилося в притулку. Я коли випустилася з притулку, мені на той час було 15 років, я дуже боялася говорити комусь, що творилося. Після того, як я залишила коментар під постом Зої Мельник, мені відразу ж почала писати з притулку психолог Світлана Шершень. Я боялася, що вони можуть мене забрати назад у притулок або в інтернат. Я думала, що це все просто страшний сон, я закривала і відкривала очі, і розуміла, що це все реальність. В той же час я думала, що не витримаю, що зламаюсь. Особливо коли садили в ізолятор, ти сидиш в ізоляторі, на підлозі, і йде переосмислення життя, людей", – пише Катерина.

Дівчина розповідає, що били не постійно, частіше принижували морально. Бунтарів приводили в ізолятор, де за словами Каті, не було вікон, хіба ковдра на підлозі.

"Вихователька починає знову її (подругу Катерини – ред.) чіпати. Я починаю захищатися. Вона мене штовхнула на ліжко і сказала, що задушить мене подушкою і скаже, що я сама покінчила життя самогубством, сказала, що якщо ми не ляжемо спати, то нам буде ще гірше. Вимкнула світло і пішла. Я тихенько сіла на ліжко до цієї дівчинки і ми почали дуже тихо розмовляти. Вона (виховаелька – ред.) заходить, я встаю з ліжка, вона мене штовхає і бере мене за горло, каже "пішли в ізолятор". Вона вивела мене з групи і штовхнула в куток. Я вдарилася головою об стінку, вона вдарила мене по обличчю і за волосся об стінку, сказала, якщо я комусь розповім це або не буду зараз спати, то мені буде ще гірше... Потім не витримала і розповіла все-таки директору, Жанні Георгіївні, але так все швидко прокрутили і залишилася, звичайно, винуватою я. Мене посадили в ізолятор", – згадує Катерина.

"Перед тим, як приїжджала перевірка, нам давали все нове. Казали нічого зайвого не говорити та вітатися. Якщо спитають, сказати, що нам тут добре. Нас завжди попереджали, що вам ніхто не повірить, бо ви діти, а діти у своєму віці багато фантазують", – додає дівчина.

У "Світанку" відразу погодилися на коментар, пише ВВС News Україна. Журналістам дозволили обійти заклад, поспілкуватися з дітьми та вихователями.

Головує в закладі 24-річна Маргарита Пічугова, адже після втечі двох дівчаток керівництво відсторонили на час розслідування. Вона тимчасово виконує обов'язки директора, до цього працювала в закладі юристом-консультантом.

Як зазначає видання, Пічугова заперечує будь-яке фізичне насилля стосовно вихованців. Вона додала, що активістка Зоя Мельник відмовляється контактувати з адміністрацією закладу.

"Зоя була тут хіба один раз, коли працювала патрульною, привезла дитину. На цьому її відвідування закінчились. Як можна розповідати про заклад, коли людина тут жодного разу не була, не спілкувалась з дітьми, не спілкувалась з працівниками? Ми навіть на роботу її запрошували", – цитує видання слова Маргарити.

Маргарита Пічугова також каже, що "ОМОНом" дітей ніколи не лякали та наразі не співпрацюють з жодною приватною охороною.

"Ми співпрацювали з охоронною фірмою, після випадку, коли на завідувача напали батьки під впливом алкоголю, але в їхні повноваження входило лише патрулювання території навколо притулку", – пояснює керівниця.

15-річний вихованець центру Дмитро також розповів, що насилля не було, передає BBC News Україна.

"Те, що там казали про охорону, що вони приїжджають і б'ють – брехня. Вони проводили з нами бесіди, але не били", – розповідає вихованець. Він наполягає, що вдома краще, але й у центрі умови гарні: ніякого насилля немає та добре годують. Дівчат, які втекли, засуджує та називає "дуже поганими".

Наразі усі матеріали перебувають у районному відділку поліції, триває слідство, кажуть у керівництві закладу.

Втім, активістка Зоя Мельник у коментарі під власним дописом зазначила: "Після відкритих кримінальних проваджень щодо фігурантів Одеська обласна служба у справах дітей... не відсторонила нікого, не подбала про безпеку дітей, які зараз на межі, все ті ж співробітники знаходяться там. Тобто формально вони відсторонені, але продовжують впливати на дітей і прикриватися дітьми, змушують дітей давати неправдиві свідчення. Діти шепочуть журналістам "я вам потім розповім". Вони бояться і це зрозуміло".

Відреагував на ситуацію новий керівник Одеської області Максим Куций. Обласна адміністрація повідомила, що в дитячий центр направили групу психологів, які вивчили стан вихованців та персоналу закладу.

"Всі причетні до насильства над дітьми з притулку "Світанок" понесуть відповідальність. Наразі я особисто займаюся питанням дітей із центру соціально-психологічної реабілітації. З'ясовую, як саме вихователі та представники ювенальної поліції ставилися до дітей, чому вони тікали з притулку та чи підтверджуються факти насилля старших вихованців над малюками", – написав Куций.

Він додав, що перевірка знайшла порушення в умовах утриманні дітей: в загальних просторах не було камер спостереження, а на вікнах були встановленні грати.

Наразі в центрі проводиться комплексна перевірка, такі ж відбудуться в інших центрах реабілітації дітей, кажуть в адміністрації.

Попередній матеріал
Члени податкового комітету, звинувачені в корупції, не задоволені реформами Нефьодова на митниці
Наступний матеріал
"Ми очікували цього" – Коболєв прокоментував дозвіл Данії на будівництво "Північного потоку-2"

Київській малечі з сиротинців і малозабезпечених сімей влаштували свято в КМДА

Печиво благодійності: вихованців дитсадка в Тернополі залучили до смачної акції

На Львівщині американські військові взялися допомагати дитячому будинку