Майже 2 тижні тому поблизу Станиці Луганської, згідно з Мінськими угодами, здійснили розведення сторін, утворивши демілітаризовану ділянку завбільшки 2 кв. км. Українське військо відійшло на кількасот метрів у тил, окупанти – на понад 1 км. Чи змінилася ситуація після розведення – далі.
Станиця Луганська. Крайній форпост Об'єднаних сил. Ще кілька тижнів тому від позицій окупантів українських військових відділяло лише 300 м. Після розведення сторін між ними утворилася демілітаризована ділянка площею 2 кв. км. Армійці кажуть, очікували провокацій, проте їх не було.
"До розведення ми спостерігали, як вони облаштовували свої позиції на горі. Якби, це за Мінськими домовленостями заборонено, вони мали далі відійти. Але після того, як ми розвелись, ми їх там не бачили. Спостерігаємо і в бусоль, і в біноклі, і в тепловізор уночі. Ніякого руху ми там не спостерігаємо", – каже військовослужбовець Юрій.
Його побратим Назар додає: "Коли ми зайняли нові позиції, то думали, що будуть провокації з боку противника. Що можливо, вони навіть будуть намагатися захопити частину "сірої зони". Але того не відбулося".
24-річний Назар – командир бойового підрозділу. Свій шлях розпочинав, коли його бригада тримала оборону поблизу Торецького та Зайцевого на Донеччині. Каже, інформацію про розведення сторін армійці відразу сприйняли неоднозначно.
Проте довірилися досвідченому командиру: "Є я, як командир, який приймає рішення. І є підлеглі, які їх виконують і довіряють мені. Це увесь секрет, у взаємній повазі. У моїй повазі до них, та їхній повазі до мене".
На новому місці найбільшою загрозою є ворожі диверсанти, кажуть армійці.
"Рельєф місцевості дає змогу працювати ворожим групам ДРГ, тому ми спостерігаємо. Що вдень, що вночі спостерігаємо за лісом. Ходимо по спостережних пунктах, спостерігаємо ліс, прислухуємося. Вночі – телевізори, прилади нічного бачення", – пояснює Юрій.
Поки одні бійці спостерігають, інші – вдосконалюють позиції. Цілковита тиша на ділянці цьому сприяє.
"Ми чудово розуміємо, що їм довіряти не можна. І потрібно бути готовим до всього. Ми вже повністю готові, і до наступальних дій противника, і обстрілів артилерії, і тому подібного", – запевняє Назар.
Наслідки обстрілів Станиці Луганської 2014-го року нагадують нашим армійцям, що ворог хоч і відвів особовий склад, проте має зброю, яка може поцілити в їхній бік. Військові кажуть, зроблять усе можливе, щоб ситуація не повторилася.
Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, Луганська область, "5 канал"