Ухвалення нового Виборчого кодекса
Ухвалення нового Виборчого кодекса 5 канал

Відкриті списки і прощавай, мажоритарка: як Рада з 17-го разу ухвалила новий Виборчий кодекс

Читайте по-русски
Спікер Андрій Парубій годину марно закликав депутатів проголосувати – після чого пішов до зали, переконувати особисто

Верховна Рада ухвалила новий Виборчий кодекс. Він скасовує мажоритарку і запроваджує відкриті списки. Але тільки з 2023 року. Тепер документ має підписати президент. Як спікер збирав по залу голоси на новий кодекс і чи охоче тиснули кнопки мажоритарники – в сюжеті.

Фінальна крапка в роботі Верховної Ради VIII скликання. Скасувати мажоритарку народні обранці обіцяли ще 2014-го, але до голосування дійшло лише на передостанньому пленарному засіданні.

Зранку четверга реєструються 280 депутатів. За тиждень до виборів – це аномально багато. Понад місяць у майже порожній залі розглядали більш як 4,5 тис. правок до Виборчого кодексу. В четвер – необхідно переголосувати кілька сотень найважливіших, пакетом.

Депутати є, а голосів "за" – бракує. Перед енною невдалою спробою спікер, який є одним з співавторів Виборчого кодексу, вже апелює до совісті депутатів: "На брифінгах усі – "за". У програмах усіх партій – всі "за". В коаліційній угоді – було "за". А зараз – підло ви сидите й не голосуєте. Я іншого слова не скажу – це підлість".

Через годину марних закликів спікер іде з президії у зал – переконувати особисто. Понад годину голосують по колу, і врешті з рекордної – 17 спроби – більшість депутатів натискають зелені кнопки. Не гаючись, Андрій Парубій ставить на голосування пакет правок та Виборчий кодекс у цілому.

230 голосів – "за". Виборчий кодекс ухвалено.

Ухвалення нового Виборчого кодекса
Ухвалення нового Виборчого кодексаІрина Геращенко / Facebook

Попри те, що Виборчий кодекс стосується і президентських, і місцевих виборів – головні новації найбільше зачіпають парламентарів. Це відкриті списки із запровадженням регіональних округів, коли виборці в день голосування самостійно обирають у бюлетені партію та конкретного кандидата від неї, якому довіряють.

"Ті політики, які мають найбільшу підтримку серед виборців, які показують високий результат на округах, вони зможуть просуватися вперед по виборчому бюлетеню. І це також таку здорову внутрішньопартійну конкуренцію формує", – коментує перший заступник голови ВР Ірина Геращенко.

"Прибрали мажоритарку з підкупом, гречкою і всім іншим. Прибрали можливість продавати місця в списку, бо тепер не партійний керівник, а виборці під час голосування будуть рухати кандидатів у списку, роблячи їх депутатами. Місце в списку продати тепер у принципі неможливо", – зазначає нардеп від "Народного фронту" Леонід Ємець.

Саме це й було яблуком розбрату, де з 423 депутатів – майже 200 обрали за закритими виборчими списками, а решта – мажоритарники. Останні в сесійній залі були, проте за кодекс багато з них не голосували. Серед них – обранці від Львівщини брати Дубневичі.

"А я в праві голосувати чи не голосувати. Я висловлюю свою думку, що я виступаю за повну мажоритарну систему в державі Україна", – відмахується Богдан Дубневич.

Пояснює, чому проголосував проти і ще один депутат-мажоритарник, який зокрема запам'ятався тим, що стягав із трибуни тодішнього прем'єр-міністра Арсенія Яценюка.

Олег Барна запевняє: "Я подав законопроект про повну мажоритарку. І більше того – можу сказати, що самий професійний і самий порядний склад Верховної Ради – це був перший, який проходив повністю за мажоритарною системою, 450 депутатів".

Натомість єдиний мажоритарник, який очолює фракцію – голова фракції "Народний фронт" Максим Бурбак – і сам голосував за відкриті списки, й інших агітував це робити: "Ми максимально давали голоси в фінальному голосуванні".

У першому читанні депутати знизили прохідний бар'єр до 4%, однак у фіналі залишили такий, як є нині – 5%. За новими правилами мали б відбуватися чергові парламентські вибори, адже кодекс набуває чинності від грудня 2023-го, а от якщо відбудуться дочасні – їх проведуть за нинішньої змішаної системи.

"Хабар, на який змушені були піти народні депутати України, щоб узагалі ця ідея реалізувалася. Але ніхто не заважає внести зміни до вже чинного закону, саме у перехідні положення, щодо вступу цього закону в силу", – бідкається Нестор Шуфрич з Опозиційного блоку.

Тепер – м'яч на полі президента, бо має підписати закон, за який так часто агітував під час своєї передвиборної кампанії.

Леся Головата, Олексій Тищенко та Юрій Усик, "5 канал"

Попередній матеріал
"Розуміємо, що їм довіряти не можна": яка ситуація біля Станиці Луганської після розведення сил
Наступний матеріал
Про війну, але з гумором: автори серіалу "АТОбайки" презентували пілотну серію про зону бойових дій
Loading...