Піч 11 століття
Піч 11 століття 5 канал

Реконструкція печі XI ст. і розкопки: як у Рівному готують до відкриття музей просто неба

Читайте по-русски
Чиновники сподіваються: з послабленням карантину фестиваль прадавніх човнів усе ж таки вдасться провести

Ось таку піч побудували активісти на березі озера Басів Кут у Рівному. Вона є прототипом печей 11-12 століть, у яких колись готували їжу.

"Привезли глину, зробили основу, набили основу глиною, напресували. Каркас робили з верби – вставляли гілки. Глина накладалась сюди і так створювалась сама піч", – розповів керівник клубу історичної реконструкції "Оствиця" Юрій Ойцюсь.

Тільки-но змурували піч, відразу випробували – приготували на ній обід. Стародавня піч стала першим експонатом майбутнього музею просто неба, який створюють на березі озера біля підніжжя давньоруського городища. Зараз там тривають археологічні розкопки.

"Це стінки посуди, це гончарний посуд, орнаментований хвилькою, це якраз той період, яким датується городище", – пояснив археолог Олексій Войтюк.

На цьому місці колись були укріплення від ворога, а після 12 століття – кладовище. Археологи розкопали верхній шар ґрунту, очікують знайти предмети поховання, житлові приміщення, а також давній посуд.

"Багато кісток було, каміння, а так із цікавих предметів ножик давньоруський і цвях", – каже молодший науковий співробітник Рівненського обласного краєзнавчого музею Віталій Тимощук.

Знахідки реставрують і передадуть до майбутнього музею. Над його створенням активісти працюють уже пів року. Розчистили територію, роблять альтанки, нещодавно спустили на воду давньоруську лодь, яку самі зробили. Уже планували проводити фестивалі. Але завадив карантин.

"Фестиваль прадавніх човнів ми перенесли, якщо зараз знов продовжать карантин, то це буде сумно. Фестивалю не буде. До нас мало приїхати 100 поляків, вони мали з нашими хлопцями робити потужну боївку. Це було б таке потужне для України дійство", – зауважує керівник клубу історичної реконструкції "Оствиця" Юрій Ойцюсь.

За словами активістів, на створення скансену пішло 3 місяці. Зокрема, через затримки з фінансуванням. У міському управлінні культури обіцяють: виділять для музею мільйон гривень.

"До кінця року кошти надійдуть, буде заплачено людям, бо вже роботи робляться. Ми маємо проводити фестиваль прадавніх човнів, ми цей проєкт не знімаємо з порядку денного", – обіцяє начальник міського управління культури та туризму Тарас Максименко.

Чиновники сподіваються: з послабленням карантину фестиваль прадавніх човнів усе ж таки вдасться провести. Планують, що масштабну подію відвідувачі зможуть побачити влітку.

Надія Дворянчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Порошенко закликає владу негайно перекинути будівельну техніку на Прикарпаття та відновити житло
Наступний матеріал
"СтопШкарлет: регіонал, корупціонер, плагіатор": активісти організували акцію під Кабміном – включення (оновлено)
Loading...

"Комфорт є, але він інакший": як сім'я зі Львова веде середньовічний спосіб життя – сюжет

Витримує 100 тис. авто на добу: чим загрожує затягування реконструкції мосту Патона – "Київавтодор"

На Черкащині розвалюється один із найбагатших палаців Європи: працівники роблять усе можливе