Маєток Терещенків на Житомирщині

"Таких є лише три у світі": чим маєток Терещенків на Житомирщині вабить туристів

5 канал

У цьому палаці був колись у гостях навіть цар Микола ІІ

Замок-маєток меценатів і цукровиробників Терещенків, сад екзотичних дерев та копія скульптурної композиції "Три грації". Це три дива селища Червоне на Житомирщині. Понад 150 років тому в замку гостювали творча та інтелектуальна еліта. Нині частину будівлі займає Червоненський жіночий монастир, підпорядкований Московському патріархату. Попри занедбаний стан, туристів вабить ця місцина. Маєтком із 200-річною історією пройшлася і знімальна група "5 каналу". 

Понад 150 років тому в цих кімнатах вирувало світське життя. Нині про раути нагадують театральна зала з оркестровою та суфлерською ямами. Прийоми влаштовував тодішній господар маєтку Артемій Терещенко. Він придбав замок у шістдесятих роках XIX століття.

Cтудент-історик Тарас Коновалов журналістові "5 каналу" розповідає: "Тут були художники Рєпін, Жуковський, Нестеров, що робив "мертву петлю". Також багато з родини самих Терещенків, співак Шаляпін. Саме в цьому палаці був колись у гостях у Федора Федоровича цар Микола ІІ, який писав у своїх спогадах, що сиділи на терасі, пили чай".

Навколо замку колишній власник заклав фруктові сади, парк, штучні озера. Після жовтневого перевороту 1917 року Терещенки залишили замок. Відтоді маєток перетворився на притулок для бідних. У той час будівля значно постраждала від пожежі. Потім майже пів століття тут було фабрично-заводське училище. Після його закриття в 1995-му палац кинули напризволяще. Місцеві розносили споруду по цеглинах, зірвали вікна та підлогу. У 2000-му році цукровий завод передав маєток на баланс Житомирського єпархіального управління УПЦ Московського Патріархату.

Архімандрит Гавриїл, духівник Червоненського жіночого монастиря УПЦ МП, каже: "Багато мешканців, які переживали за цей пам'ятник архітектури – надбання України і народу – як він руйнується на очах, прийняли рішення передати це під монастир".

Монастир займає невелику частину замку. Решту території маєтку можуть відвідувати всі охочі. Палац користується великою популярністю серед туристів.

Турист Валерій Пасічник каже: "Дуже сумно на все це дивитись, тим паче, замок з такою багатою історією. І просто шкода, що нема хазяїна, який би міг його відреставрувати. Людям би це теж було цікаво, приносило б якусь радість".

Маєток Терещенків на Житомирщині
Маєток Терещенків на Житомирщині
Фото: 5 канал

На порятунок чекає не лише маєток, а й парк, який досі існує біля замку. Неподалік від нього – скульптурна композиція "Три грації". Таких є три у світі: у Парижі, Барселоні та в Червоному.

Маєток Терещенків на Житомирщині
Маєток Терещенків на Житомирщині
Фото: 5 канал

Юлія Сінєльнікова, Віталій Сінєльніков, Житомирська область, "5 канал"

ПРОКОМЕНТУЙТЕ