Біля Сум виявили стихійне звалище ртутних ламп
Біля Сум виявили стихійне звалище ртутних ламп 5 канал

"Плавають посеред річки": біля Сум виявили стихійне звалище ртутних ламп

Читайте по-русски
Побачене шокувало екологів – звалище займає близько 1 га та розташоване неподалік від житлових будинків

Стихійне звалище ртутних ламп виявили неподалік Сум. Тисячі ламп, пакування від отрутохімікатів та ампули з лікарськими засобами… Все це лежить під палючим сонцем. Кореспонденти "5 каналу" з'ясовували, кому доведеться утилізувати небезпечне звалище та якими можуть бути наслідки для довкілля.

Відео, на якому люмінесцентні лампи плавають посеред річки в Сумах, розмістили в соцмережах місцеві мешканці. Вони і викликали експертів.

"Ці лампи містять тяжкі метали, це фосфор і ртуть. Тому вони небезпечні. Але та кількість, яка була, і лампи були в розібраному стані… Тому я не можу без лабораторних висновків сказати, чи є там вміст тяжких металів, чи немає", – розмірковує начальник відділу цивільного захисту населення Сумської міської ради Артур Петров.

Поки в Сумах небезпечні предмети виловлювали водолази, в сусідньому селі знайшли ціле звалище таких самих ламп. На місце виїхали екологи. Знахідка їх шокувала.

"Це колишній полігон промислових відходів Сумського заводу гумотехнічних виробів. Під час обстеження території було встановлено розміщення небезпечних відходів, а саме, хаотично розкидані люмінесцентні лампи, вони частково були пошкоджені, також полімерні відходи, використана тара від засобів захисту рослин, медичні відходи", – перераховує головний спеціаліст Державної екологічної служби області Сергій Литвиненко.

Звалище займає близько 1 га. Від нього до житлових будинків – менше 2 км.

"Це не поодиноке звалище, воно набуло системного характеру. І робилося це не один раз, і люди, що це робили, робили це системно", – каже голова Верхньосироватської ОТГ Алла Александрова.

Ймовірно, зловмисники хотіли приховати сліди злочину та підпалили смітник, розповідають експерти. Непотріб тліє й досі. Екологи відібрали зразки ґрунту, аби визначити, чи потрапили шкідливі речовини в землю.

"Про масштаби катастрофи чи екологічного лиха говорити зарано, поки лабораторія зробить дослідження, тоді буде щось зрозуміло", – уточнює Литвиненко.

Поки ж спеціальна комісія визначає, хто платитиме за утилізацію та прибирання території, лампи лежатимуть тут і далі. Організаторів отруйного звалища вже шукають правоохоронці. За фактом незаконного поводження з небезпечними відходами розпочали кримінальне провадження.

Олеся Боровик, Сумська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Аваков – журналістам щодо повернення Саакашвілі: "Ще запитання є?"
Наступний матеріал
"Натхненник бойового духу": у Львові вшанували пам'ять генерала Кульчицького
Loading...

Уперше в Україні: як сміттєзвалище у Підгірцях перетворюють на зелені пагорби

У Львові затримали на хабарі директора Грибовицького сміттєзвалища

"Шкода і своїх, і чужих дітей": мешканці сіл на Тернопільщині потерпають через місцеве сміттєзвалище

"Весна покаже, хто де...": що робити зі звичкою громадян творити довкола себе звалище

Дешево, зручно й корисно: киян закликають долучатися до філософії "0 відходів"

У Дніпрі місцеві жителі вкрали сміттєві контейнери, щоб квасити там капусту