Руйнування архітектурної пам'ятки
Руйнування архітектурної пам'ятки 5 канал

Пережила дві світові війни: чому в Черкасах руйнується 115-річна будівля архітектора Городецького – сюжет

Читайте по-русски
Нині там розміщується Центр дитячої та юнацької творчості

У Черкасах руйнується історична пам'ятка – будівля, зведена 115 років тому відомим архітектором Владиславом Городецьким. Нині там розміщується Центр дитячої та юнацької творчості. За попередніми підрахунками, щоб врятувати будівлю, необхідно зробити капітальний ремонт, на який потрібно майже 30 мільйонів гривень. Де взяти кошти – з'ясовувала Яна Лимаренко.

Ця будівля – творіння польського архітектора Владислава Городецького. Цементні орнаменти, відлиті понад століття тому, були візитівкою його стилю. Споруда будувалася тоді для жіночої гімназії. Але історична будівля руйнується. Стіни тріщать, вивалюється цегла та руйнується дах. Навколо будівлі навіть встановили огорожу із стрічок.

Допоки пішоходи небезпеку оминають – у будівлі вчаться 2000 дітей, адже зараз тут міститься Черкаський центр дитячої та юнацької творчості. Працівниця центру Марія Озімова навчалася тут ще у середині минулого століття – тоді це була школа. Каже: відтоді ремонту не було.

"Наша будівля повинна залишитися обов'язково, звісно поміняти вікна, фасад і буде багато приходити сюди людей, цікавитися історією нашої", – переконана співробітник центру дитячої та юнацької творчості.

Тиньк осипається, стеля – у тріщинах, на стінах – сліди від підтікання води, а величезні вікна, які колись були окрасою будинку – тепер повністю струхліли.

"Давно ми чекаємо ремонт, прям криком кричить ремонт. Пройдеш – кабінети в жалюгідному стані", – каже викладачка центру Церцея Михальчук.

У центрі діти відвідують безплатні гуртки. Заробляє центр на оренді приміщень, але це лише 12 тисяч гривень на місяць. Гроші витрачають на косметичні ремонти, але тримається він до першого дощу чи снігу.

Три роки тому керівники закладу замовили проєктно-кошторисну документацію, проте експертна комісія її й досі не погодила.

"Нагально обов'язково дах зробити і фасад, потрібно просто негайно – це фасадна частина, яка падає, це видно. Дуже буде шкода, якщо це все обвалиться, і я не знаю, хто його буде знову і по яких ескізах відновлювати", – міркує бухгалтер Центру дитячої та юнацької творчості Ірина Чорна.

Міська влада грошей на ремонт не обіцяє.

"Оскільки сума досить велика – це 30 млн грн – імовірність того, що ці кошти в повному обсязі виділяться, ви самі розумієте, яка", – пояснює заступник директора департаменту освіти і гуманітарної політики Черкаської міськради Богдан Бєлов.

Будівлю треба рятувати, вважає краєзнавець Михайло Сиволап. Вона пережила дві світові війни, але може розвалитися через байдужість влади.

"Це приміщення має велике історичне, велике архітектурне значення, особливо для наших Черкас, які не сильно можуть похвалитись взагалі історичною спадщиною, а тим більше спадщиною відомих архітекторів", – наголошує краєзнавець.

Гроші на реконструкцію мають частково виділити цього року з програми соціально-економічного розвитку міста. Але про яку суму йтиметься – буде відомо після голосування депутатів.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

"Троянда пустелі": туристів вабить унікальний музей у серці Катару – ФОТО

Попередній матеріал
Як Саакашвілі за гроші Курченка заробив на держзраду – ЗМІ оприлюднили ексклюзивний документ
Наступний матеріал
На штрафмайданчику в Одесі згоріло 20 автомобілів
Loading...

Балкон ледь не вбив дівчину в Чернівцях: хто винен у занедбанні історичних будівель – сюжет

У справі Гостинного двору в Києві поставили крапку: що далі – сюжет

Гостинний двір у Києві: суд скасував арешт архітектурної пам'ятки

І дивитися соромно, і для життя небезпечно: на Рівненщині місцеві просять полагодити замок ХV століття

У Венеції відомого архітектора оштрафували на 78 тисяч євро за невдалий скляний міст

Зливи на Одещині пошкодили найбільшу в Україні фортецю