Мешканець Клевані
Мешканець Клевані 5 канал

І дивитися соромно, і для життя небезпечно: на Рівненщині місцеві просять полагодити замок ХV століття

Читайте по-русски
Після перших власників у стінах стародавньої споруди облаштовували лікарні, школи та навіть профілакторій для алкозалежних

Зберегти пам'ятку архітектури просять жителі селища Клевань, що на Рівненщині. У їхньому населеному пункті розташований замок князів Чарторийських ХV століття. Оборонна споруда з кожним днем руйнується. Вже утворились тріщини на мосту, з якого постійно летить цегла. Місцеві бояться не лише за замок, а й за своє життя. Просять владу привести до ладу споруду, яка має статус національної пам'ятки архітектури. Чи чують їх - дивіться у сюжеті.

"В центральній арці тріщина з'явилась 3 роки тому, а у тих бокових це вже у цьому році", - пояснює Святослав Дудось, місцевий мешканець.

Чоловік вказує на міст, який веде до старовинного замку. Він каже, споруда аварійна. Звідти постійно падає цегла. Пропри це місцеві мешканці вимушені ходити під мостом, адже іншої дороги немає.

"Перекрити цю дорогу неможливо, бо дуже багато людей, які мешкають у Застав'ї та Голишеві, вони користуються цією дорогою. Кожен день люди йдуть на роботу - навчання. Та цегла впаде якщо на когось, а замок високий - то це будуть летальні наслідки", - застерігає Святослав Дудось.

Клеванському замку вже понад 500-т років. Колись тут жили князі Чарторийські. Після них у стінах стародавньої споруди облаштовували лікарні, школи та навіть профілакторій для алкозалежних.

"Біля 50 років він стоїть пусткою. Клевань - одне з містечок в Україні, яке стоїть на перших місцях привабливості туристів, то люди й так сюди постійно йдуть. Але ж соромно на це дивитись. От так і туристи, подивляться і підуть", - зауважує Олександр Прутов, місцевий мешканець.

"Приїжджають із Канади, із США українці, які тут жили чи їхні предки. Заходять сюди і плачуть", - каже журналіст Микола Мельник.

Дві кам’яні вежі замку також потребують негайної реставрації.

"Я сюди прийшов 1 червня 1998 року. Ще на той час, повністю скрізь був дах, підлога, замок ще виглядав непогано. За ці останні роки жодна влада сюди ніяких коштів не вкладала і руйнація цього замку відбувається на моїх очах", - розповідає Святослав.

Клеванський замок перебуває на балансі Рівненської ОДА. Там кажуть, на реставрацію споруди грошей у бюджеті немає. Радять звертатися до меценатів.

"Треба громаді і керівництву ОТГ написати такий проект і подати на фінансування. З обласного бюджету на жаль, не можливо виділити таку суму, бо надходження до обласного бюджету дуже куценькі і ми тільки закриваємо дірки. Тільки варіант - державне фінансування", - вважає Світлана Богатирчук-Кривко, заступниця голови Рівненської ОДА.

Два роки тому активісти вже подавали до уряду план порятунку історичної споруди. Утім результатів це не дало. Нині планують за грантові гроші поборотися знову. Для цього залучили вже навіть іноземних фахівців.

"Ми підписали меморандум про співпрацю з нашими друзями з Польщі, вони запропонували нам разом з ними взяти участь в одному проекті. Вони взяли всі вихідні дані і наразі ми чекаємо на позитивне рішення", - розповідає Володимир Мокляк, заступник голови Клеванської  селищної ради.

"Я хочу, щоб те, що наші предки збудували - хоча б зберегти, вже не кажу відновити", - наголосив місцевий мешканець Святослав.

Наталка Полтавець, "5 канал"

Попередній матеріал
"Час.Підсумки тижня" з Анною Мірошниченко
Наступний матеріал
У Донецьку підірвали мобільну вежу терористів – на відео бойовикам "ДНР" поставили ультиматум
Loading...

Одна сторона в Мексиці, інша – в США: на кордоні встановили цікаві дитячі гойдалки – відео

На Черкащині розвалюється один із найбагатших палаців Європи: працівники роблять усе можливе

Відчути архітектуру на дотик: в Одесі відкрили три скульптури для незрячих людей

Вистояв і не завалився: на вихідних новий пішохідний міст у Києві витримав до 15 тис. людей

Дім-довгожитель на Контрактовій: історія найстарішого житлового будинку Києва

Знайшли вцілілого ангела, який прикрашав Нотр-Дам – фото