Поморянський замок
Поморянський замок 5 канал

Ефект Нотр-Даму: як українці співчувають Франції, але не помічають, коли зникає власне коріння

Читайте по-русски
Поморянський замок на Львівщині є архітектурною пам'яткою 16-17 ст. Його неповторність полягає у поєднанні фортифікаційної та палацової архітектури з унікальними ренесансними орнаментами

Про цінності. В широкому і вузькому розумінні. Коли пожежа знищила дах Нотр-Даму, французи блискавично зібрали гроші на відновлення. Троє найбагатших громадян країни жертвували мільйони євро. На сьогодні сума пожертв наближається до 800 млн. Ми захоплено спостерігали за цим поривом... а чи здатні ми бути, як французи? Особливо ті, кого називають меценатами?

Адже в Україні своїх "нотр-дамів" різних масштабів значущості й руйнувань – тисячі. А ентузіастів мало. Фактично, ми не помічаємо, як поруч нас зникає коріння. 

Поморянський замок на Львівщині. Архітектурна пам'ятка 16-17 століття. Про її неповторність розповідають історики. Це поєднання фортифікаційної та палацової архітектури з унікальними ренесансними орнаментами. Свого часу будівля пережила облогу турків і татар. Переходила із рук у руки між різними заможними власниками.

"Кількість військових кампаній тут можна рахувати десятками. Є відомий випадок, коли замок успішно протистояв татарській навалі, маючи у своєму споряджені гарнізон із 7-ми чоловік. Такі собі місцеві 300 спартанців. І ще одна ситуація, коли залога покинула через таємний хід замок і зникла перед самим носом у турків. Піком замкової історії є те, коли він стає резиденцією Яна Собєського. Король коштів не шкодував. І він розцвітає", – розповідає історик Олег Стасюк.

У 30-ті роки минулого століття власником замку був граф Єжи Потоцький. За його господарювання оборонна споруда стала графською резиденцією. Сюди її власник полюбляв приїжджати на полювання та відпочинок. Далі у приміщенні замку розташовувалася Старшинська школа УПА, райком КПУ, потім професійно-технічне училище. Цей час добре пам'ятає 93-річний Богдан Янчинський. У ПТУ чоловік 30 років завідував господарством. Альбом із світлинами маєтку пан Богдан береже, як зіницю ока.

Поморянський замок
Поморянський замок5 канал

"Там прекрасний парк, місце для відпочинку. Порівняти те, що я був у дитинстві, був дорослим і тепер, уже перед смертю бачучи, душа болить дивитися на нього. Замок – це був символ. Поморянський замок – символ, побудований нашими предками. Його будова і сам вигляд його – то було прекрасне. В Поморянах у неділю вся молодь ішла до замку. Мусили пройтися по парку, отримати задоволення від замку. Цікаво подивитися, де жив Потоцький. Тепер усе пропало", – розповідає мешканець селища Поморяни Богдан Янчинський.

Графська резиденція почала руйнуватися понад тридцять років тому. Тут уже немає перекриття між поверхами, відсутні частина даху, стелі та стін. Цього року активніше почав просідати фундамент. Крім того, з'явилися тріщини на східному крилі будівлі. Під загрозою руйнування і вбудована замкова капличка.

Селищний голова показує все, що залишилося від замку. Востаннє його ремонтували ще 1978 року. Зараз до будівлі підходити небезпечно, будь-якої миті може впасти частина споруди. У найгіршому стані лицева сторона будівлі. На протиаварійні роботи не раз виділяли кошти, але їх недостатньо, щоб зупинити руйнації.

Поморянський замок
Поморянський замок5 канал

"Це просто виділені гроші, щоб його рятувати в тому вигляді, який він має. І для виведення його з аварійного стану цих грошей мало. Попідпирали те, що ви бачите ззовні. Колони щоб не впали, ту стіну яка зруйнувалася, з даху зняли черепицю і перекрили. Але, крім того, всередині всі кімнати – вони підперті, не дай Бог, щоб не було руйнації. Перше і підвальне приміщення дерев'яним підперті. Фундамент просідає, треба його підсилювати. Якщо б не було тих кроків, то того всього б теж не було. Зараз є вітри і є загроза навіть із тими підпорами", – наголошує селищний голова Поморян Володимир Бас.

Рятувати Поморянський замок взялися й волонтери. Ще три роки команда ініціативної групи з відродження Поморянського замку почала оббивати пороги усіх можливих інстанцій, щоб ті дали йому друге життя.

"Ми подавалися на посольський фонд США, на проекти ЄС, на Україну, Польщу, Білорусь... На державні програми. Писали листи у всі вертикалі профільної влади. У Верховній Раді, Адміністрації... Зараз ми бачимо необхідність разової великої кількості коштів, щоб ліквідувати аварійний стан, тоді замок може ще стояти", – каже Ганна Гаврилів, волонтер, куратор ініціативної групи з відродження Поморянського замку.

Поморянський замок
Поморянський замок5 канал

Поки небайдужі лише домоглися, щоб виділили кошти від обласного управління екології на реконструкцію призамкового парку, облаштування доріжок та проведення літнього дитячого табору на зеленій території замку – в парку. А от за протиаварійні роботи та реставрацію боротьба триває. Врятувати замок державним коштом волонтери вже не сподіваються. Але продовжують стукати у всі двері. Тепер підготували ще один проект порятунку культурної спадщини.

Наразі проводиться акція "Зелений паркан або 200 грн за штахету". Є 1300 штахетинок, є індивідуальний номер, вони пронумеровані. Очікується, що 1300 людей будуть небайдужі до паркану і хто купить таке, буде власником справжньої штахети, яка захищатиме, буде в складі паркана, який захистить Поморянський замок.

Ще одна ініціатива для порятунку історичної пам'ятки – новий туристичний маршрут. Його розробляє ініціативна група з відродження Поморянського замку. Нині, кажуть, це один із останніх шансів урятувати історію.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "Час: Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Омелян розповів, чи піде працювати в команду Зеленського
Наступний матеріал
Сьогодні Ізраїль вшановує жертв Голокосту: згадують 6 млн євреїв, знищених під час Другої світової
Loading...

Добігає кінця ера столичних "цар-балконів": як КМДА впорядковуватиме фасади будівель

Історична трагедія: у Парижі палає легендарний собор Нотр-Дам – відео

У центрі Києва хочуть заборонити кондиціонери на фасадах будинків

"Троянда пустелі": туристів вабить унікальний музей у серці Катару – ФОТО

Суд у справі МАФу Московського Патріархату: до дебатів сторони так і не перейшли

Нищук розповів, як окупанти знищують автентику Ханського палацу в Бахчисараї