Київські балкони
Київські балкони Царь-балкон / Facebook

Добігає кінця ера столичних "цар-балконів": як КМДА впорядковуватиме фасади будівель

Читайте по-русски
Балкони-палаци, балкони-кімнати і навіть балкони з балконами – кияни наввипередки змагаються в оригінальності дизайну балконів. Поки ще є можливість...

Ера оригінальних прибудов у Києві може завершитися. Принаймні, на це сподіваються у міському Департаменті благоустрою. Розробляють проект рішення Київради, який дозволить упорядкувати фасади столичних будинків і посилити контроль за їхнім виглядом. А поки що – кияни навипередки змагаються в оригінальності дизайну балконів. Чим здивували – дивіться далі.

"Це балкон з балконом. А ще є другий – ось збоку решітка. Тобто це балкон з двома особистими балкончиками, щоб вийти і постояти на балконі балкона", – показує фото Ярослава Артюшенко.

В неї оригінальне хобі – вже рік вона полює на чудернацькі балкони. Їхні світлини викладає у Facebook на сторінці "Цар-балкон", яку і заснувала. Вже назбиралося зо три сотні експонатів.

Серед них – і відомий у народі як "Троєщинське барокко". "Цей балкон взагалі-то з'явився на сайтах приколів. І я навіть не знала, що це в Києві. Тут принадність уся в оздобленні. Там є каріатиди, як на старовинній будівлі, вони підтримують фасад цього власника", – Ярослава.

Герої сторінки "Цар-балкон", зазвичай, не тільки вражають кольорами та фактурами, а ще й побудовані з розмахом.

Ярослава впевнена: "Балкон – це відображення того, що в людини в голові. Коли ти бачиш, що людина побудувала балкон, винесла його на розмір кімнати назовні, поставила йому шість ніг, сусідам всім закрила сонце. І все заради того, щоб там якісь речі зберігати – то це багато про людину говорить".

Не дерев'яний, проте на ніжках – це ще одна зірка соцмереж. Через домофон нам ніхто не відчиняє. Натомість враженнями поділилися сусіди: "Це вже давно він зробив. В кого гроші є, той може робити як хоче. Першому поверху заважає, там темно. І третій поверх – як сонце 30 С°, то хоч смаж млинці на тому даху".

Спеціально для "5 каналу" українка Христина Себастьянова проводить імпровізовану екскурсію нетуристичною Прагою. Будь-які зміни в історичних і житлових будівлях тут вимагають тривалих і складних узгоджень. А про кондиціонери на фасадах не може й бути й мови.

Розповідає: "Влітку тут дуже жарко. Деякі роботодавці навіть пишуть, як бонус, наявність кондиціонера в приміщенні. Тому що не можна просто взяти і встановити кондиціонер. Не можна просто взяти і пофарбувати фасад, переробити балкон. Це все заборонено".

Зробити так само і в українській столиці прагнуть чиновники Департаменту благоустрою – та поки що масштаби боротьби не ті.

Перший заступник Директора департаменту міського благоустрою КМДА Тарас Панчій звітує: "З нового року ми демонтували більш як 10 таких прибудов. Але наше основне завдання, для чого нам потрібен цей проект рішення, – щоб усіх балансоутримувачів примусити зробити паспорти фасадів. І потім наша мета – привести будинки у відповідність до паспортів фасадів".

Та навіть за новим рішення, демонтаж – крайній захід, якому передуватимуть штрафи і приписи. Нині грошове покарання власника – від 340 грн.

"Ми зараз вже розробили зміни до Адміністративного кодексу, вони перебувають на розгляді в комітетах Верховної Ради. Ми хочемо збільшити штрафи майже до 40 тис. грн", – уточнює Панчій.

Скільки буде оштрафовано і демонтовано – чиновники поки що не знають. Бо цар-балконів у столиці безліч, – переконана Ярослава Артюшенко. Те, що її хобі може зникнути – не переймається.

Пропонує перетворити проблему на туристичну окрасу: "Це чимось буде схоже на знамениті бразильські фавели. Думаю, є іноземці, які на це подивляться, пофоткаються, поцокають язиком, скажуть "очманіти, який колорит, у нас такого немає".

Олена Соловйова, Євген Школьнік, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – відео
Наступний матеріал
"Була прикладом для нас": у Львові попрощалися із діячкою ОУН Марією Макогон-Дужою