Ліза та Антон із Житомирщини міцно обіймають свого однорічного сина Луку. До лікарні малюк потрапив, коли йому було два місяці. Там дитині діагностували біліарну атрезію, що означало, що печінка поступово відмовляла. Хлопчик терміново потребував донора.
"Помічала, що в нього почав збільшуватись животик, і потім в аналізах побачила, що нема жовчного, і тоді забили тривогу і відправили на стаціонар, де вже в Житомирі приблизно поставили діагноз", – розповідає мама Луки.
Без операції в дитини залишалося хіба кілька місяців – казали лікарі. Молоді батьки зі сльозами на очах згадують день, коли їм повідомили – донор для малюка... знайшовся!
"Ми спали тоді, це була 8 ранку. Я на кожен день вже чекала дзвінок, речі вже були готові, але я так і не думала, що подзвонять. І сказали: збирайтеся. Я зразу беру чоловіка, і кажу, ми їдемо. Коли ти так довго чекаєш, але тут одночасно і такий страх, бо це все-таки твоя дитина, і ти переживаєш, як це все буде", – ділиться переживаннями Єлизавета Прокопчук.
"Їхали, дуже швидко серце билося, просто не можу описати це словами", – додає батько хлопчика.
Донором печінки став 15-річний підліток, який помер через ушкодження мозку. Його батьки дозволили пересадити органи сина, аби врятувати життя іншим пацієнтам.
"Він гуляв з друзями, раптово йому стало погано, він поступив спочатку до районної лікарні, його стан поступово погіршився, а потім одразу був переведений до нас, на жаль, при поступленні були всі ознаки ушкодження головного мозку і після спроби якимось чином врятувати мозок, на жаль, ми зрозуміли, що у дитини є незворотні зміни, які свідчить про смерть мозку", – розповіла завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії дитячої Лікарні Святого Миколая Першого медоб'єднання Львова Ярема Безніско.
Маленькому Луці пересадили меншу частину печінки донора. А більша – дісталася 20-річному хлопцеві зі Львівщини. Операцію виконали спеціалісти Національного інституту хірургії та трансплантології в лікарні Першого медоб'єднання Львова. Таке втручання з пересадки одного органа двом людям в Україні провели вперше, кажуть лікарі.
"Не виконувались, тому що для виконання Спліта потрібен був ряд умов, зокрема молодий донор, зокрема це трансплантація як правило повинна виконуватись у клініці, де з 1 боку є донор, а з іншого – технічні умови і професійні умови для виконання цього Спліта це величезна рідкість", – пояснив завідувач відділення трансплантації печінки Національного інституту хірургії та трансплантології імені О. О. Шалімова Олександр Гриненко.
Крім цього, своєю згодою на трансплантацію батьки померлого хлопчика дали шанс на життя ще трьом пацієнтам. Вони отримали від донора серце та нирки. Серед них 11-річний Влад із Тернопільщини. У піврічному віці йому діагностували важке захворювання серця. Орган був утричі збільшений та ледь поміщався у грудній клітці.
"Ну я знала це вже 10 років, окрім мене, того ніхто не розуміє, бо я постійно була з ним у лікарні, кожного разу я відчувала те, що він відчуває, я привикла з цим жити, я знала, було так, що я вставала посеред ночі, чи він дихає чи не дихає, я знала, що може бути всяке", – каже мама Владислава Світлана Воліярчук.
"Не можна було багато бігати, пити дуже багато води. Я був звільнений з фізкультури, в 5 класі трошки у вересні займався фізкультурою, але з листопада перестав", – розповів пацієнт Владислав Воліярчук.
Після операції минув тиждень. Влад почувається добре і вже мріє записатися на футбол, адже нове серце дозволить повернутися до улюбленого спорту. Ще двоє хлопців отримали від донора по нирці – це 12-річний Гена з Харкова і 18-річний Іван із Черкащини. Медики запевняють: нирки запрацювали. Після складних втручань п'ятеро пацієнтів зможуть відновити повноцінне життя.
Анастасія Ярмоловська, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
Читайте також: Легені від посмертного донора: у Львові хірурги провели складну операцію з пересадки органів.
Дивіться також відео: 60% опіків тіла, пересадка шкіри: американські хірурги прооперували десятки українських дітей.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.