Львівські лікарі вперше самостійно, без підтримки закордонних хірургів, зробили пересадку легенів. Надскладна операція тривала 12 годин. Нові легені отримав 56-річний киянин. Чоловік був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС. На ризиковану операцію зважився, бо сам виховує 11-річного сина. Як пройшла операція та як нині почувається пацієнт – знає журналістка "5 каналу" Марта Шикула.
56-річний Олександр Чернишков дивиться на свого 11-річного сина та плаче. Нині він у лікарні заради дитини, бо хоче жити, щоб виховувати Тимофія. Більше у хлопчика нікого немає.
Олександр був ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС. Після того і почалися проблеми з легенями. Останні кілька років чоловік ледве дихав та постійно кашляв.
"У лікарні поставили діагноз хронічне захворювання легень. Я працював в Чорнобилі на 4-му блоці. Тоді рівень родонту був в 300 раз більший. Щитовидка ось так набухала, але я не звертав увагу. А тут 30 метрів не міг пройти, задишка починалася", – каже пацієнт Олександр Чернишков.
"У нього були виявлені гігантські кісти обох легень. Здорових легень не було. Все переродилося в ті кісти. Вони гальмували газообмін і будь-якої миті могли б розірватися. Могла бути раптова смерть", – розповідає кардіохірург Першого медоб’єднання Львова Ігор Гуменний.
Єдиним способом одужати була трансплантація. Її пацієнт чекав місяць – з'явився посмертний донор, легені якого ідеально влаштовували Олександра. Найбільше радіє його син.
"Мені лікар казав, якщо в тата кіста трісне, він помре. Тато не хотів сюди їхати. Але я його вмовив його і от ми тут", – каже син Олександра Чернишкова Тимофій.
Поки чоловік очікував на донорський орган, Тимофій шукав різні варіанти, щоб урятувати батька.
"Мені стало цікаво, скільки коштує трансплантація. Я почав шукати. Від 93 тисяч доларів до 100. Захотілося поміняти татові легені", – каже син пацієнта Тимофій.
Мрія Тимофія втілилася в життя – батька забрали на операцію.
Це друга трансплантація легень в Україні від посмертного донора і перша, яку українські лікарі виконують самостійно, без допомоги іноземних колег.
Трансплантація тривала більш як 12 годин. Пересадка легень – одна з найскладніших операцій.
Поки йшла операція, Тимофій чекав на результат у кімнаті очікування і дуже хвилювався. Нарешті операція закінчується. Легені дихають.
"Найтяжче було висікти його старі хворі легені, які були спаяні з грудною кліткою", – каже кардіохірург Першого медоб’єднання Львова Ігор Гуменний.
Наступного дня Олександр вже усміхається і не вірить, що дихати можна так легко.
"На ранок пацієнт відключений від ШВЛ, дихає сам на кисневих канюльках. Починається реабілітація. Показники, на які ми звертаємо увагу, – це сатурація, вона хороша. Усе за планом. Після трансплантації в нього почалося нове життя. Він ковтнув повітря по- іншому", – розповідає кардіохірург Першого медоб’єднання Львова Роман Домашич.
Після реабілітації Олександр повернеться додому в Київ. Каже, мають із сином багато планів на майбутнє. А посмертний донор, легенями якого тепер дихає Олександр, урятував ще трьох людей. Пацієнтам трансплантували його серце, нирки та печінку.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
Читайте також: 9 трансплантацій за 30 годин: у Львові лікарі врятували життя дев'ятьом людям – як це було
Дивіться відео: Осколок зайшов у ногу, поламав кістку, вирвав нерви: лікарі повернули бійцю ЗСУ можливість ходити
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.