Підмога рятувальникам без зарплати. На Львівщині запрацювала перша добровільна пожежна команда. Це 12 відчайдухів, місцевих жителів Яворівського району, які пройшли навчання у справжніх рятувальників і можуть самотужки погасити пожежу. У них теж є спецформа, пожежна машина та пожежна частина. Виїжджатимуть сміливці на виклики у п’ять найближчих сіл. Які завдання на рятувальниках-добровольцях – у сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
"Працюю в Краківці. Там є стоянка, там формується черга на кордон, я касир-контролер", – каже керівник добровільної пожежної команди Віталій Бутурин.
А у добровільній пожежній команді 30-річний Віталій – керівник.
"У нас в селі є вільного часу достатньо, ми не зайняті і чимось займатися треба. Треба допомагати в селі", – пояснює керівник добровільної пожежної команди Віталій Бутурин.
У підпорядкуванні чоловіка – 12-ро добровольців, які зголосилися освоїти нові навички і стати пожежниками.
"На початку пожежі ми самі її зможемо погасити, якщо більше, то працюватимуть професійні пожежники. Але з часом і ми їм покажемо фору на своїй місцевості", – розповідає керівник добровільної пожежної команди Віталій Бутурин.
Члени команди самотужки облаштували для себе частину в селі Бунів, мають справжню пожежну машину, спецформу та обладнання.
"Є лопати, щоб вогонь приковувати, є хлопавки для гасіння трави сухої, де неможливо під'їхати автомобілем, маємо розгалужувач, щоб подавати на магістральну лінію і кріпити рукава, це нові стволи. Газодимозахисні маски, якщо задимлення будинку, і можна зайти в приміщення і винести потерпілого", – пояснюють волонтери.
На місці постійно чергує водій, решта приходять, коли є виклик, бо мають основну роботу. Працюють у дві зміни, по шестеро добровольців. Є в команді й медикиня – місцева фельдшерка Олександра.
"І опіки є, і психологічні травми, треба людям якесь заспокійливе інколи дати. Я вже 28 років в селі пропрацювала, бачила різні ситуації", – розповідає медсестра добровільної пожежної команди Олександра Митка.
Усі пожежники-добровольці навчалися у Польщі, потім пройшли двомісячний вишкіл із місцевими рятувальниками.
Добровольці навчилися оперативно збиратися, виїжджати на пожежі та розгортати стволи. Можуть самостійно гасити займання сухостою, торфу та невеликі загоряння у приміщеннях. На масштабні пожежі виїжджають професійні рятувальники.
"Наші підрозділи в будь-якому випадку приїжджають на місце, здійснюють розвідку, передають інформацію і повністю гасять пожежі", – пояснює провідний фахівець сектора цивільного захисту ГУ ДСНС у Львівській області Василь Шегинський.
Команда виїжджатиме на виклики у 5 найближчих сіл. Туди їм добиратися лічені хвилини, а професійним підрозділам близько 30 хвилин.
"Пожежа розвивається дуже швидко. ДПК приїде протягом 5-7 хв, вони подадуть стволи на гасіння і відповідно, той вогонь локалізують. І він не буде поширюватися по житловому будинку чи господарській будівлі. Збитки для людей будуть менші і для довкілля. Якщо взяти цю суху траву", – зазначає провідний фахівець сектора цивільного захисту ГУ ДСНС у Львівській області Василь Шегинський.
Добровільна пожежна команда запрацювала у межах польського проєкту. Західні сусіди подарували команді одяг та обладнання.
"То є наша історія, яку ми з людьми зараз відновлюємо. До радянського союзу їх була значна кількість , це був спосіб життя і стиль. Люди розуміли, своє майно треба самим охороняти. До 50 року в нашому районі було 50 різних добровольчих формувань", – пояснює заступник голови Яворівської ОТГ Віталій Дейнега.
Нині на Львівщині запрацювали 3 добровільні пожежні команди. Рятувальники сподіваються – згодом підмоги буде більше.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"
Читайте також: За приклад взяли досвід поляків: на Волині місцеві жителі створюють добровільні пожежні формування
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.