Історія, яка сколихнула всю країну. Першу пересадку серця маленькій дитині зробили в Україні. Життя шестирічної дівчинки, яка страждала на невиліковну ваду серця, врятував чотирьохрічний малюк, який помер від крововиливу у мозок. Батьки хлопчика дали дозвіл на донорство серця та інших органів після смерті сина. Раніше в Україні таким малим дітям, як Соломійка, трансплантації не здійснювали. Як нині почувається пацієнтка, розповість кореспондентка "5 каналу" Марта Шикула.
Історія цієї світлини просто вражає. На ній маленька Соломійка за декілька хвилин після трансплантації серця та мама хлопчика-донора, який після смерті врятував життя цій дитині. Жінка слухає, як серце її сина б'ється в іншому тілі.
"Донором став чотирьохрічний хлопчик Юрчик, у якого після пробудження зі сну стався розрив аневризми і геморагічний інсульт аневризми головного мозку. Це патологія дуже складна і в таких дітей шансів на відновлення нема", – розповіла лікарка-кардіохірургиня Інституту серця МОЗ Софія Чайковська.
Після смерті сина батьки Юрчика самостійно вирішили віддати органи хлопчика дітям, які без пересадки були приречені.
"Прошу хвилину мовчання... за традицією ми вшановуємо пам'ять людини, яка віддає свої органи для порятунку інших людей. Це маленька дитина. Сьогодні ми зможемо врятувати чотири дитини, які перебувають у стадії термінової потреби органів".
Читайте також: Легені від посмертного донора: у Львові хірурги провели складну операцію з пересадки органів.
Серце пересадили шестирічній Соломійці з Волині. У два роки дівчинка захворіла на бронхіт. Хвороба дала ускладнення на серце.
"Вона така активна, бігає, грається, а серце на УЗД дуже погане. У нас була надія, що може перерости, тож ліки приймали, що може щось зміниться, але чим далі, тим гірше і гірше", – розповіла мама Соломійки Ольга Книш.
"У неї була вада серця, яка не підлягала ні медикаментозному, ні хірургічному лікуванню. За два роки вона могла стати інвалідом, який був би прикутий до ліжка", – пояснив завідувач відділення патологій міокарду Інституту серця МОЗ Гаврило Ковцун.
Тоді лікарі сказали: єдиний шанс врятували малечу – трансплантація. На донора чекали довго, бо маленькій дитині на пересадку підходять органи лише однолітків. Нині мама дівчинки зі сльозами на очах пригадує дзвінок лікаря, який повідомив, що донор для доньки знайшовся.
"Я одразу відмовилася. Я не знаю чому… Я розуміла, що мою дитину зможуть врятувати, а іншої вже якби…", – поділилася пані Ольга.
Дивіться також відео: 60% опіків тіла, пересадка шкіри: американські хірурги прооперували десятки українських дітей.
Але медикам вдалося переконати батьків Соломійки і через декілька годин дівчинка вже була в операційній Інституту серця. Для медиків, які зробили десятки пересадок, ця трансплантація була особливою.
"Це для нас дуже особлива і емоційно складна трансплантація, бо якщо для попередніх п'ять трансплантацій ми використовували дітей пубертатного віку і ми могли використати дорослі серця, молодих, дорослих донорів і, в принципі, їхні серця підходять дітям 12-13-14 років, а Соломійка – це маленька дівчинка, яка потребувала саме дитячого донора", – наголосила лікарка-кардіохірургиня Інституту серця МОЗ Софія Чайковська.
Операція була складною, робила її команда з 18 медиків, тривала три години. Серце від маленької дитини до дитини українські лікарі пересадили вперше.
"Соломійка шестирічна, вона більша за хлопчика, але, дякуючи досвіду команди, нам вдалося ідеально співставити розміри в певні ділянки, щоб серце підійшло", – додала лікарка-кардіохірургиня.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Після трансплантації минуло 10 днів, а по Соломійці і не скажеш. Лише залишки йоду на тілі і трубки від крапельниці нагадують про операцію. Нині дівчинка усміхається та грається улюбленими іграшками.
Поки Соломійка мріє якнайшвидше повернутися додому, її батьки щосекунди дякують рідним Юрчика, які своїм відважним вчинком врятували життя інших дітей.
"Я не знала, як дивитися в очі. Сказала їй, що дуже дякую, велике щире дякую, що подарували життя моїй донечці...", – сказала мама Соломійки.
Нирки донора пересадили 12-річному хлопцю з Херсонщини, а печінку 15-річному підлітку, який страждав на цироз.
Марта Шикула, Орест Пона, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.