"Твоя кров може воювати". До Всесвітнього дня донора в Україні стартувала інформаційна кампанія із залучення людей до здачі крові для потреб військових та цивільних. Фахівці кажуть – під час війни потреби в переливанні крові зросли приблизно на 60%. Відтак центри, які працювали у звичайному режимі, нині потребують удвічі більше тих, хто здає біоматеріал для порятунку інших. Більше в матеріалі Ганни Рибалки.
Василь – військовослужбовець. Працює водієм швидкої у військовому шпиталі. Нині прийшов до одного з торговельних центрів, аби взяти участь у Всесвітньому дні донора. Каже, здає кров не вперше.
"Раніше можна було вибирати, до кого піти. Так я й робив раніше. Частіше здавав в дитячому охматдиті. Дивився, яка там є потреба. Вже давно не здавав, близько трьох місяців. А так регулярно здаю", – розповідає військовослужбовець, донор Василь Лащевський.
Киянка Поліна Ткаченко – теж донорка. Каже, не новачок. Раніше долучалася до допомоги військовим.
"Мотивом було бажання допомогти. В першу чергу, коли я дізналася про ініціативу Donor UA. То була допомога військовим у лікарні прифронтових міст. Це не так багато. І в той же час рятує життя," – каже донорка Поліна Ткаченко.
За кілька хвилин після старту акції – в торговельному центрі збираються десятки людей. Медики пояснюють вимоги – донорами можуть бути повнолітні від 18-ти до 60 років. Протипоказання – онкологія, гематологічні, автоімунні недуги, цукровий діабет. За 72 години не слід приймати ліків, що розріджують кров, такі як аспірин, анальгін. За дві доби – не вживати алкоголю. Обов'язково потрібно добре виспатися, а в день донації – легко поснідати.
"Хвилюватись і боятись не потрібно, бо це фізіологічна процедура. Нічого страшного тут немає, навіть вона корисна. Тому що оновлюється весь організм. І періодично здавати кров – це корисно і почесно", – пояснює лікарка-терапевтка Людмила Поліщук.
Ініціатор інформаційної кампанії – організація Donor UA. Це єдина професійна система рекрутингу та координації донорів крові, каже співзасновниця організації. Якщо вирішили бути донором – можна зареєструватися онлайн.
"Хочу нагадати, що були дуже скорботні події в Харкові, де люди, які стояли в черзі, щоб здати кров, влучила ракета і вони загинули. Ми в цей день зрозуміли, що ми не можемо наражати людей на небезпеку. І ми створили онлайн можливість для людей. Є офіційний реєстр донорів, який формує резерв", – зазначає співзасновниця Donor UA Ірина Славінська.
Рідкісну групу крові – четверту з негативним резус-фактором – має співачка KOLA. Вона – амбасадорка інформаційної кампанії з донорства.
"Я ніколи не здавала кров. Дуже хочу спробувати. На жаль, сьогодні я не можу цього зробити, тому що я втомлена й мало сплю. Але в майбутньому я обов'язково це зроблю. А стосовно рідкісної групи крові – я гадаю, що це якийсь знак", – розповідає співачка KOLA.
"Українці здають кров, українці – нація, яка показує завжди єднання. І те, як ми волонтеримо в кризових ситуаціях, і те, як ми здаємо кров, викликає тільки повагу. Але крові багато не буває. Тому ми закликає всіх ставати регулярними донорами", – розповідає міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
На сьогодні база донорів налічує 125 тисяч українців. А треба – мільйон. Як приклад згуртованості організатори називають перші дні повномасштабного вторгнення – тоді лише за тиждень новими донорами стали 25 тисяч небайдужих.
Ганна Рибалка, Микола Чеботарьов. "5 канал"
Читайте також: Донорство крові: чому це важливо та кого може врятувати – сюжет
Дивіться відео: Людей прийшло так багато, що довелося розвертати: в Україні відзначають день донора
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.