За час війни від мін та вибухонебезпечних предметів в Україні загинули 472 людини. Таку статистику оприлюднили в Данській групі з розмінування. До Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки її фахівці провели семінар у прифронтовій Красногорівці для учнів старших класів місцевої школи та студентів коледжу. На ньому побувала й знімальна група "5 каналу".
"Якщо десь щось валяється, і не ви це поклали, то цей предмет може становити якусь небезпеку. Краще його не чіпати, не ви поклали, не ви і забираєте. Цього правила ми вчимо маленьких дітей, пояснюючи їм про іграшки, що ніхто просто так красиву іграшку десь не залишить", – фахівці групи з розмінування ведуть роз'яснювальну роботу. Розтлумачують підліткам, як поводитися в разі виявлення небезпечних предметів.
"Реакція досить різна, іноді в нас діти плачуть на сесіях, буває і таке. Тому що в дітей, які живуть в таких районах, у них є досвід переживання цього, в них є свої історії, свої випадки, вони можуть і так реагувати. Але ми намагаємося, щоб це було доступно, в ігровій формі", – розповідає фахівець Данської групи з інформування щодо мінної небезпеки Аля Сівер.
Аби зацікавити слухачів під час семінару, фахівці-хіміки проводили досліди та демонстрували, як саме стаються вибухи. "Вся інформація, яку діти сприймають, особливо якщо вона просто йде потоком – вона не так сприймається. Якщо її розбавити якимись дослідами, то вони обов'язково це запам'ятають, і ця інформація їм знадобиться", – запевняє доцент кафедри Донецького національного технічного університету Ігор Швець.
Аля Сівер додає: "Це не просто шоу, ми намагалися донести до них, що навіть маленький вибух, навіть невелика кількість вибухівки, яка міститься.. Я розумію, що вони це чують, деякі це бачать. Але коли вони бачать на слайдах, у фільмах, і коли живі люди показують їм, як це відбувається – мені здається, це залишиться для них враженням, яке допоможе їм зберегти життя".
Враженнями від семінару підлітки діляться з журналістами. "Чогось нового я не дізнався, але було цікаво. Насамперед стояти треба, просто на місці, і не панікувати. Подзвонити у службу безпеки та батькам", – впевнено розказує Данило.
Місто Красногорівка розташоване просто на ліні зіткнення, позиції українських військових вже на його околицях. Бійці зазначають, що з настанням весни, як зійшов сніг, знаходять багато нерозірваних снарядів. Тому попереджають, що місцеві мають бути дуже обережними.
Військові зазначають – для повного розмінування прифронтової місцевості можуть знадобитися десятиліття.
Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею:
Сили АТО провели військові навчання із дистанційного розмінування – фото