Розкопки
Розкопки 5 канал

На Прикарпатті в лісі виявили бункер часів Першої світової: хто і як натрапив на знахідку

Читайте по-русски
Вчені мають намір відновити укріплення, щоб показати, яким воно було 100 років тому

Знахідка з минулого століття. На Прикарпатті в лісі поблизу Івано-Франківська виявили бункер часів Першої світової війни. Його вже пробували розкопати чорні археологи, втім, так і не завершили справу. Тож тепер історики намагаються дістатися до підземного укріплення, підозрюють: там міг розташовуватися склад боєприпасів. Детальніше про виявлене військове укріплення – у сюжеті регіональних кореспондентів "5 каналу".

Історики комунального підприємства "Пам'ять" шукали в цих лісах поховання жертв НКВС та випадково натрапили на вхід до військового укріплення.

"Стеля даного бліндажу на глибині 4-4,5 метри. Зараз там, де трактор досягнув, вже є 3 з половиною метри", – розповідають історики.

Основне приміщення бункера ще під землею – дістатися до нього за допомогою техніки історикам допомагають фахівці держслубжи з надзвичайних ситуацій. А тим часом поблизу вже натрапили на перші знахідки.

"Виявили ось таку лопату. Імовірно, що саме таким знаряддям відбувалося будівництво таких військових фортифікаційних укріплень. Це не зварка. Клепаний спосіб утримання цього штика свідчить, принаймні, про давність цієї лопати", – відзначають історики.

У тому, що це бункер саме часів Першої світової війни, історики не сумніваються. Адже він є на військових картах.

"Військові будували нахилену шахту, яку укріплювали дерев'яними балками. Її протяжність становила близько 7 метрів, а сягала на глибину до 4-5 метрів. Основна мета цього бліндажу – це захист від артилерійських обстрілів", – каже Василь Тимків, директор КП "Пам'ять".

Лінія оборони армії Австро-Угорщини простягалася на кілометри. Тож залишки бліндажів у лісах навколо Івано-Франківська можна зустріти чи не на кожному кроці. Укріплення будувалися на відстані не більше ніж 50 метрів один від одного.

Відкрити саме цей бункер раніше за істориків намагалися чорні археологи. Вони копали в цьому місці через чіткий сигнал металошукача. Історики припускають, що тут міг бути склад боєприпасів. Під час Першої світової війни в цих місцях точилися активні бойові дії. А в таких укріпленнях під час обстрілів ховалися солдати Австро-Угорщини, які воювали проти росіян, що зайняли Станіславів.

"Для Франківська, тоді Станіславова, це був набагато травматичніший досвід, ніж Друга світова війна. Бо в Другій світовій війні фронт переходив досить швидко. А тут фактично лінія фронту стояла постійно. З цієї сторони австро-угорські військові частини чи німецькі, з тої сторони – російські. Місто дуже постраждало, весь центр був знищений. Прилеглі села були спалені", – розповідає Сергій Адамович, доктор історичних наук.

Дерев'яне перекриття бункера збереглося майже ідеально, хоч і пробуло в землі більш як 100 років.

"Елементи бункера досить добре збереглися. Звичайно, що вони, якщо їх не забрати, будуть окислюватися", – наголошують історики.

Докопатися до самої кімнати бункера пошуковцям ще не вдалося – потрібна потужніша техніка. Та коли доберуться до цілі, мають намір відновити укріплення, щоб показати, яким воно було 100 років тому.

Ольга Рега, Сергій Попович, Івано-Франківська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Леонід Кравчук в українській делегації ТКГ та бойовики "Вагнера" в Білорусі – "Інфовечір"
Наступний матеріал
"До останнього подиху": Кравчук очолив українську делегацію в ТКГ – реакція не забарилася
Loading...
Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди

Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди

"Я не вірю в нинішню державу" – "слуга" Верещук

"Я не вірю в нинішню державу" – "слуга" Верещук

Розкривав злочини СРСР: подробиці життя історика Юрія Дмитрієва

Розкривав злочини СРСР: подробиці життя історика Юрія Дмитрієва

Шантаж Путіна: як президент РФ хоче поділити світ

Шантаж Путіна: як президент РФ хоче поділити світ

Плата за Сандормох: російського історика, який розповів світові про долю розстріляних у 30-ті роки українців, засудили в РФ

Плата за Сандормох: російського історика, який розповів світові про долю розстріляних у 30-ті роки українців, засудили в РФ

Декларації – 30 років: Перший крок до омріяної Незалежності – хроніка у програмі #Кендзьор

Декларації – 30 років: Перший крок до омріяної Незалежності – хроніка у програмі #Кендзьор