Скріншот відео

"Молодь завжди хоче змін": у Львові відтворили події створення ЗУНР

Сто років тому в цей день українські бійці заблокували більшість адмінбудівель міста

Рівно сто років минуло від створення Західноукраїнської народної республіки та початку польсько-української війни. 1 листопада українці захопили владу у Львові та багатьох інших містах Галичини, яка до того перебувала під гнітом Австро-Угорщини. Сьогоднішню дату у Львові відзначили масштабно – реконструктори історичних боїв дали можливість мешканцям і гостям міста відчути себе учасниками тих подій.

В однострої січових стрільців п’ятнадцятирічна Анастасія допомагає споруджувати барикади. Сто років тому у цей день українські бійці заблокували ними більшість адмінбудівель міста. У перших рядах були такі ж як Настя – юні солдати.

"Молодь насправді є найрадикальнішою, вона завжди хоче змін на краще, бо їм ще жити було в цій країні і вони хотіли змін. Хотіли життя кращого для себе і для своїх дітей", – пояснює учасниця реконструкції Анастасія Стефанович.

"Це є саме січові стрільці, а також українці, які були в інших піхотних дивізіях Австрії. Бо українці тоді були розкидані і призвані до інших дивізій", – розповів учасник реконструкції Степан Леус.

Бійці цих формувань у ніч на 1 листопада зайняли стратегічні об’єкти, вимкнули міський телефонний зв'язок і телеграф.

"Австро-Угорщина де-факто втратила свої впливи на теренах всієї Австро-Угорщини і тому вони планували передати цю владу полякам. І вже велися перемовини, була обіцянка, вже було рішення передати владу полякам. Українці про це дізналися і за день буквально до того вирішили брати владу силою", – пояснює учасник реконструкції Макар Гаталяк.

"Львів’яни прокинулися вранці і побачили, що на Ратуші вже майорить синьо-жовтий прапор. Але українцям було зрозуміло, що з дня на день поляки чинитимуть всі засоби, щоб повалити ЗУНР. Тому всі входи до адмінбудівель у Львові укріплювали невеличкими фортифікаційними лініями оборони", – розповідає керівник товариства пошуку жертв війни "Пам'ять" Любомир Горбач.

Події відтворюють для того, щоб більше людей зацікавилися історією ЗУНР. Вивчати минуле взялися і львівські школярі. Біля ратуші просто неба для них провели урок. Розпочали його із відозви, яку цього дня 1918 року проголосила українська національна рада.

"Ми зараз навчаємося в десятому класі, і ми хотіли дізнатися про це все, ці події зараз актуальні для нас. Ми почули багато різних фактів, про які нам у книжках не напишуть ніколи", – каже школярка Марія Пацеля.

Не лише святкували, ай поминали героїв – на Личаківському кладовищі всі небайдужі запалили лампадки й поклали квіти до могили Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та бійців, які загинули на сході України.

На віки пам'ять про воїнів, що боролися за українську ідею, тепер закарбована й у постаменті на честь створення ЗУНР. Його урочисто відкрили на вулиці Листопадового чину. Цією ж вулицею до Янівського кладовища, де є меморіал січовим стрільцям, рушила традиційна колона із декількох сотень студентів.

Ірина Саєвич, Андрій Сладков, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір": ексклюзивне інтерв'ю з Максимом Нефьодовим – відео
Наступний матеріал
Від білих троянд – до заклику не спекулювати на темі газу: підсумки візиту Меркель в Україну
Loading...

У Львові масштабно відзначають 100-річчя Західноукраїнської народної республіки – включення

До річниці створення ЗУНР у центрі Івано-Франківська "взяли штурмом ратушу"

Виступ генпрокурора Юрія Луценка в Українському католицькому університеті у Львові – відео

Людожер, викрадачка діамантів і безжальний гангстер: топ-6 історій про найвідоміших злочинців світу

Привиди, нацистські експерименти та аномалії: топ-10 містичних локацій України, від яких кров холоне в жилах

Битва під Оршею: як українці, литовці та поляки знищили цвіт армії московського царя