Хворі лікарі – через нечесних пацієнтів. На Черкащині медики швидкої хворіють на COVID вже за другим колом. Усе, кажуть, через те, що пацієнти під час виклику називають неправдиві симптоми та приховують уже діагностований COVID. Лікарі ж прибувають на виклик без необхідного захисту. Унаслідок – кожна друга бригада в області вже побувала на самоізоляції. Про проблеми медиків швидкої та етику пацієнтів – далі журналістка "5-го" Яна Лимаренко.
"Ви останнім часом не лежали в лікарні, з інфекційними хворими не контактували? – Ні." – після цього дзвінка до уманчанки, яка скаржилася на біль у животі, виїхала бригада, розповідає диспетчерка Валентина. А вже на місці виявилось: у жінки підтверджений COVID, про який медикам вона не повідомила. Мовляв, викликала бригаду через біль, а не через коронавірус. І такі випадки трапляються щодня.
"Нас виручає фраза, що ви несете адміністративну відповідальність за приховану інформацію, тоді нам говорять інформацію, але є такі пацієнти, що і це їх не лякає", – пояснює диспетчерка швидкої допомоги Валентина Тищенко.
Доки частина приховує діагноз – інші панікують і перебільшують хворобливий стан, щоби медики точно приїхали. Часто вже під час огляду виявляється, що невідкладного стану не було. Тим часом пацієнти зі справді важкими симптомами мусили чекати лікарів.
"Нам теж непросто фізично, але морально це просто пригнічує. У комбінезоні, з маскою, з респіратором, в окулярах у нас самих сатурація падає до 95 і ми маємо і тахікардію 140", – зауважує фельдшерка з невідкладних станів Гладка Олена.
Побільшало й агресії на коронавірусних викликах, розповідають лікарі. Фельдшерку Людмилу пацієнти з підтвердженим COVID не випускали з квартири. Її врятувала тривожна кнопка на смартфоні.
"Загородили просто дорогу і вимагали госпіталізувати, вимагали заниження показників. Звісно страшно, ти ж не знаєш, що від них чекати в будь-який момент від двох агресивних, злих, не зробили так, як вони хотіли", – каже фельдшерка Людмила Касьян.
Кожен із таких випадків наражає медиків на небезпеку зараження на COVID. З 1300 працівників невідкладної на Черкащині – понад 130 перехворіли на COVID. Дехто – уже двічі. Після кожного незахищеного контакту з хворими на коронавірус вони ідуть на самоізоляцію до результатів тесту. Тим часом у роботі лишається все менше бригад.
Від початку спалахів коронавірусу кількість викликів швидкої на Черкащині зросла вдвічі, зараз їх 700 на добу, третина із них – це температура та симптоми COVID-19.
40 бригад в області зі 100 тепер спеціалізуються на викликах за симптомами COVID. Радять: із коронавірусом без критичного стану звертатися не до них, а до сімейних лікарів. Саме вони мають займатися лікуванням та за необхідності виписувати направлення на госпіталізацію.
"Всі патології, які зв'язані з температурами, з COVID – це сімейна медицина, я вас дуже прошу: температура 37,4 – це не швидка, ви перегружаєте нашу роботу цими викликами, ми колись можемо не встигнути до людей, які дійсно потребують допомоги", – наголосив директор обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ігор Фесун.
Медики швидкої просять зайвий раз не навантажувати службу, завжди говорити правду диспетчерам і не наражати на небезпеку людей, які приїхали вас рятувати. Інакше – з часом на виклики виїздити буде нікому.
Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"
#Стрижусявдома: в Україні запустили челендж на підтримку лікарів, що борються з коронавірусом